Jak odstranit plíseň z dřevěného obkladu: Snadný průvodce v 7 krocích

Plíseň je nepřítelem našeho domu, zejména jeho interiérů, jako je dřevo a beton. Přečtěte si a zjistěte, jak odstranit plíseň z dřevěného obkladu v sedmi jednoduchých krocích!

Vlečky jsou první linií obrany vašeho domova proti různým živlům. Postupem času si tyto prvky vybírají daň ve vedlejších kolejích růstem plísní a plísní.

Píseň vs. Plíseň

Plíseň a plíseň jsou houby a často je těžké je odlišit. Zde je několik tipů, které vám pomohou určit, které z nich náhodou vyrostly v dřevěných obkladech vašeho domova.

Plíseň se obvykle jeví jako slizká nebo rozmazaná a má různé barvy. Růst plísní je vážný problém, který může způsobit strukturální poškození vašeho domu a zdravotní problémy vám a vaší rodině, pokud se nechá růst nekontrolovaně.

Tento typ hub není v raném stádiu vývoje k vidění. Když ucítíte zatuchlý a silný štiplavý zápach, zejména v oblastech s vysokou vlhkostí, zkontrolujte, zda nerostou plísně.

Chcete-li se dostat do akce, podívejte se na tento článek a zjistěte, jak dlouho trvá, než plíseň hnije dřevo.

Plíseň, na rozdíl od plísně, je nadýchaná nebo prášková a obvykle se objevuje pouze v barvách, jako je bílá, šedá nebo žlutá. Obvykle roste na rostlinách a plodinách, ale lze je vidět i uvnitř.

Plíseň může způsobit mírné příznaky, jako je kašel, bolest v krku a bolesti hlavy. Protože však roste pouze na površích, snáze se čistí a má menší riziko zdravotních problémů.

Další informace o tom, jak vypadá padlí, naleznete v tomto článku.

Kroky, jak se zbavit plísně na dřevěných obkladech

Ve srovnání s plísní je boj s plísní méně únavný. Stačí sedm jednoduchých kroků a vaše dřevěné obklady budou opět zdarma a svěží.

Krok č. 1. Zakryjte rostliny

Pokud se v oblasti kontaminace nacházejí blízké rostliny, zakryjte je plastem nebo jiným materiálem, do kterého nelze snadno proniknout. Má je chránit, protože jsou náchylné k plísním.

Krok č. 2. Noste ochranný oděv

Plísní samozřejmě nehrozí jen rostlinám. Udržujte se v bezpečí tím, že budete nosit ochranné brýle, masku a pár rukavic.

Krok č. 3. Vyberte si nebo vytvořte svůj odstraňovač plísní

Na trhu je k dispozici několik možností pro dobrý odstraňovač plísní. Pokud však chcete něco pohodlného a cenově dostupného, ​​stačí použít dostupné materiály ve vaší domácnosti.

Pro domácí čistič plísní smíchejte 1 litr domácího chlóru, 1/3 šálku univerzálního čisticího prostředku a 3 litry teplé vody. Je-li k dispozici, můžete pro účinnější čištění přidat také množství prací sody nebo čističe s fosforečnanem sodným.

Krok č. 4. Otestujte řešení

Jakmile budete se svým řešením hotovi, vyzkoušejte jej na malé ploše dřevěného obkladu a zjistěte, zda to funguje. Pokud ne, zkuste přidat některé ingredience a zkuste to znovu, dokud neuvidíte dobré výsledky.

Krok č. 5. Aplikujte roztok

Pomocí rozprašovače namočte dřevěné obklady roztokem. Nechte působit asi 10 minut, aby povrch absorboval.

Krok #6. Vydrhněte dřevěné obklady

Pomocí měkkého kartáče nebo houby vydrhněte povrch, abyste odstranili spory plísní. Postupujte od spodní části k horní části dřevěných obkladů.

Krok č. 7. Opláchněte a osušte

Jeden důkladně vydrhněte, opláchněte dřevěné obklady vodou pomocí hadice. Poté nechte zcela vyschnout.

Předcházení plísním v budoucnu

Nejchytřejší způsob, jak bojovat s plísní, je v první řadě zastavit její růst. Níže jsou uvedeny tipy, které můžete udělat.

 • Pravidelně ořezávejte větve stromů a keřů na svém dvoře, abyste snížili množství vlhkosti, které se může dostat k vašim dřevěným obkladům. Je velmi důležité sledovat úroveň vlhkosti, protože je nejvýznamnějším faktorem růstu padlí.
 • Jednou za čas zkontrolujte svůj dům, zda se zde nemnoží houby. Vyhraďte si čas na to, abyste se prošli svým domem a prohlédli si každý roh, zda není poškozen.
 • Dřevěné obklady každých pár let znovu utěsněte nebo je znovu natřete každých pět let nebo když si všimnete viditelných prasklin nebo odštípnutí.
 • Dřevěné obklady pravidelně čistěte. Nečistoty a prach nahromaděné v obkladech způsobují, že jsou náchylné k růstu plísní.
 • Při čištění můžete použít čisticí roztok. Naneste na dřevěné obklady, vydrhněte a důkladně opláchněte.

  Závěr

  Udržování dřevěných obkladů v dobrém stavu je skvělý způsob, jak zachovat přitažlivost vašeho domova. Dělá váš dům odolným a chrání vás a vaši rodinu před zdravotními problémy způsobenými plísňovou kontaminací.

  Nyní, když jste se naučili, jak odstranit plíseň z dřevěného obkladu, bude vypadat lépe a bude dobře fungovat po delší dobu. Váš dům je nyní zcela chráněn.