Jak nainstalovat plynový sporák? 8 jednoduchých kroků pro vás!

Jak nainstalovat plynový sporák? Myslím, že se mnou budete souhlasit, když řeknu, že mít doma plynový sporák je nevyhnutelné: chci říct, že je nezbytností v každé kuchyni. Bez této přísady je nepochybně nemožné vařit na ohni, bez ohledu na její druh, design nebo vzor použití. Některá kamna využívají elektřinu, jiná plyn.

Většina lidí má pocit, že plynová kamna jsou lepší, protože se snáze ovládají. Tam, kde dochází k velkým výpadkům proudu, jsou kamna jako kdysi plynová spolehlivější. Když spěcháte s přípravou velkého množství jídel, vaření na plynovém sporáku vám pomůže stihnout více za kratší dobu.

Další věc, kterou je třeba si zapamatovat, je, že se jedná o cenově výhodný typ sporáku a na rozdíl od elektrického sporáku vám účet za elektřinu v případě většího vaření nevyletí raketově nahoru. Takže teď byste se sami sebe zeptali, jak můžete nainstalovat plynový sporák. Nebojte se, na tuto otázku vám odpovíme!

Postup instalace plynového sporáku

Plánujete výměnu/instalaci nového plynového sporáku? Jak tedy nainstalovat plynový sporák? Pak se nebojte, máme vás! Zde jsou konkrétní kroky, které je třeba provést při instalaci plynového sporáku:

Krok č. 1. Připravte si správné potřebné nástroje a materiály

Ušetřete čas, frustraci a vyhněte se nakupování na poslední chvíli tím, že budete mít všechny nástroje a materiály připravené předem. Zde jsou některé z potřebných nástrojů:

  • šroubovák 4 v 1
  • Nastavitelný klíč
  • Trubkový hasák
  • Harry
  • Černé železné trubky a tvarovky
  • Koncové spojovací prvky
  • Flexibilní vedení plynu
  • Plynový kohout
  • Detektor netěsností
  • Žlutá teflonová páska

Krok č. 2. Kupte si správný konektor plynového sporáku

Výběr vhodného konektoru je nejdůležitějším krokem pro bezpečnou instalaci. Při nákupu konektoru se podívejte na tyto věci:

Ujistěte se, že je označen „rozsah“. Poté si zakupte připojení, které obsahuje konektorové fitinky na konci, který požadujete. Například plynové potrubí je obvykle 1/2palcová trubka se závitem v černé barvě, s 1/2palcovou spojkou s vnějším (vnější závity) nebo vnitřním závitem (vnitřní závity), která je spojuje s vaším sporákem.

Pro umístění armatur můžete nakonec použít plynovou trubku, která je na potrubí černá, pokud nemůžete najít spojení s koncovými armaturami, které požadujete. Získejte dostatečně dlouhé připojení, abyste mohli pracovat mezi sporákem a stěnou.

Krok č. 3. Odpojte rozsah

Odpojte dosah a poté vypněte plynový kohout (při nasměrování na potrubí je páka v dokonalém úhlu). Odříznutí bude buď za kamny, nebo přímo pod nimi ve sklepě. Pokud nic z toho nemáte, nyní je čas si ho pro vaši bezpečnost pořídit.

Krok #4. Žlutou teflonovou pásku omotejte kolem závitů trubky

Dvakrát ve směru hodinových ručiček omotejte závity teflonovou (žlutou) páskou. Protože spoje s 1/2palcovými tvarovkami na obou koncích nejsou vždy snadno dostupné, spojka 1/2 palce x 3/4 palce také akceptuje tvarování koncového konektoru 3/4 palce.

Krok č. 5. Nainstalujte konektor k přívodnímu potrubí plynu

Odstraňte koncovku spojky, omotejte ji teflonovou páskou a přišroubujte k plynovému potrubí. Použijte obě tvarovky na konci a NEŠROUBUJTE spojovací matice do plynového potrubí, které je černé, abyste předešli úniku. Také se vyvarujte zalomení spoje nebo jeho násilím do silných ohybů.

Krok #6. Využijte pouliční loket

Do portu pro plyn našroubujte 1/2″ x 1/2″ pouliční koleno. Poté zašroubujte druhý konec spoje do uličního kolena. Na každou armaturu použijte teflonovou pásku a buďte opatrní, abyste ji příliš neutáhli.

Krok #7. Zpevněte matice

Utáhněte matice konektoru na dvoukoncových spojovacích armaturách, přičemž trubku držte rovnoběžně s tvarovkou. Při použití teflonové pásky na tyto závity buďte opatrní, protože může bránit těsnění.

Krok č. 8. Hledejte nějaké netěsnosti

Je důležité, abyste při své práci vždy kontrolovali netěsnosti. Ve svislé poloze zapněte plynový kohout a zapalte hořáky (dosah) na přibližně 60 sekund, aby vzduch mohl uniknout z vašeho potrubí pro plyn. Poté pomocí detektoru úniku plynu nastříkejte všechny spoje (prodává se v domácích centrech). Pokud je detektor úniku plynu nedostupný, můžete také použít teplou mýdlovou vodu. Netěsnost můžete naznačit tím, že si všimnete přítomnosti bublin obklopujících spoj. Svou práci můžete zkontrolovat zavoláním na místní plynárenskou společnost.

Krok #9. Umístěte nová kamna na správné místo

Zatlačte vaše nová kamna na místo a ujistěte se, že jsou vše v rovině a nedochází k únikům. Jakmile dokončíte všechny přípravy, je čas začít vařit!

Je to obal!

A tak to je! Takže toto byly konkrétní kroky, které je třeba podniknout při instalaci plynového sporáku. Kroky jsou poměrně složité na pochopení, ale relativně snadné.

Doporučujeme vám požádat o radu a pomoc profesionály, abyste zajistili bezpečnou instalaci a byli mimo nebezpečí. Ujistěte se, že všechny kroky provádíte důkladně a správně. Všimněte si také kritických připomenutí uvedených v krocích, protože jsou zásadní pro zajištění bezpečné a zdravotně nezávadné instalace.

Také musíte občas zajistit řádnou údržbu a pravidelné kontroly svého plynového sporáku. Ale pokud jej budete používat opatrně a inteligentně, určitě obstojí ve zkoušce času; kamna budou hospodárná a zajistí dlouhou životnost.