Jak můžete zabránit poškození úrody škůdci? 4 hlavní způsoby

Lidé často hledají odpovědi na otázku „jak můžete zabránit škůdcům před poškozením plodin“, aby vyřešili svůj problém se škůdci. Obecně se mnoho lidí cítí naplněno, kdykoli jim úroda krásně vyroste, ale různí škůdci je mohou zničit.

Naštěstí se lidé mohou řídit čtyřmi významnými způsoby, jak škůdcům předcházet. Patří mezi ně kontrola biologických, chemických, fyzikálních a kulturních faktorů.

Tento informativní článek vás provede příčinami napadení škůdci a preventivními opatřeními. Pokračujte ve čtení, abyste jim lépe porozuměli!

Jak škůdci poškozují plodiny?

Ovipozice, přímé krmení a přenos rostlinných patogenů jsou tři z nejčastějších způsobů, jak mohou škůdci poškodit plodiny. Přečtěte si následující a dozvíte se více!

1. Ovipozice

Hmyz a škůdci mohou provádětovipozici, kde kladou vajíčka do rostlinných tkání. Příliš mnoho vajíček může zabít stonky a větve rostliny.

Kromě toho to může také vést k deformovaným plodům. Kromě toho se rostliny mohou také setkat s abnormálním růstem.

2. Přímé krmení

Škůdci se mohou živit stonky rostlin, květy, listy a kořeny. V souladu s tím mohou tyto části zaznamenat defoliaci, skeletonizaci, zářezy a díry.

Kromě toho mohou škůdci sát šťávu z rostlinných tkání, což vede k poškození listů a kroucení listů.

3. Přenos rostlinných patogenů

Škůdci mohou také přenášet choroby rostlin z jedné rostliny na druhou. Mohou zahrnovat rostlinné viry, jako jsou bakterie, prvoci, houby, hlístice a měkkýši.

Zde jsou tři způsoby, jak se tyto patogeny mohou přenášet mezi rostlinami.

  • Aktivní–Škůdce přenáší patogen ve svém těle. Patogen se dostane dovnitř rostliny, jakmile se škůdce živí infikovanou rostlinou a přesune se do zdravé rostliny.
  • Pasivní – Tento proces zahrnuje škůdce přenášející patogen z jedné rostliny do druhé.
  • Náhodné – Patogen nachází vstup do rostlinné tkáně kladením vajíček nebo se živí ranami způsobenými škůdci.

Znalost typů škůdců vám může pomoci lépe porozumět tomuto tématu, protože poškození plodin může záviset na hmyzu. Zde je článek o 5 kategoriích škůdců v boji proti škůdcům, kde se dozvíte více.

Jak můžete těmto škůdcům zabránit před poškozením plodin?

Níže jsou uvedeny čtyři praktické způsoby, jak zabránit poškození plodin škůdci.

1. Ovládání biologických faktorů

Jedním ze způsobů, jak odstranit škodlivé škůdce, je použití prostředků biologické ochrany. Můžete použít predátory nebo parazity, kteří mohou zabíjet a redukovat populace škůdců.

Použití této metody je výhodnější, protože je přírodní a netoxické. Příklady škůdců, které můžete použít, jsou roztoči, vosy, háďátka a Encarsia Formosa.

2. Řízení kulturních faktorů

Kulturní faktory mohou narušit životní prostředí škůdce, a zabránit tak jeho šíření a pohybu. Tato metoda jim může zabránit v pohodlných stanovištích, která mohou podporovat zamoření.

Zde je šest způsobů, jak můžete tyto kulturní faktory řídit.

  • Umístění oříznutí

    Je vhodné pěstovat plodiny na místě s vynikajícím klimatem, topografií a půdou. Můžete je také umístit do oblasti s nejlepším odvodem vzduchu, aby měla nízkou vlhkost.

    Správa umístění vašich plodin může vést k lepšímu růstu rostlin. Kromě toho může vaše plodina také tolerovat možné útoky škůdců.

  • Střídání oříznutí

    Střídání plodin pro každý rok je také skvělý nápad, jak snížit nahromadění plevele, škůdců a plevele. Kromě toho může také zvýšit úrodnost půdy.

  • Izolace plodin

    Poskytování vzdálenosti plodinám je výhodné, zvláště když se škůdci nemohou rozptýlit do vzdálených oblastí. Zabraňuje šíření tohoto škodlivého hmyzu z jedné infikované rostliny do druhé.

  • Odstranění poškozených rostlin

    Chcete-li snížit škody, budete muset odstranit přezimující oblasti, jako jsou poškozené rostliny, vyřazené hromady a alternativní hostitelé. Kromě toho může také zabránit dalšímu šíření zamoření.

  • Plán výsadby

    Je lepší upravit plán výsadby, abyste se vyhnuli období, kdy dochází k masivnímu napadení škůdci. Kromě toho, pokud stanovíte plány zavlažování, můžete obejít dlouhá období vysoké relativní vlhkosti, která podporuje růst a vývoj škůdců.

  • Výživa rostlin

    K optimalizaci jejich zdraví musíte plodinám také aplikovat živiny a zdravá hnojiva. Tato metoda může umožnit vaší rostlině získat imunizaci nebo sílu postavit se proti zamoření škůdci.

3. Kladení fyzických bariér

Fyzické bariéry také pomáhají předcházet škůdcům a hmyzu. Tuto metodu můžete provést tak, že na drobné ovoce nebo zástěny ve sklenících nasadíte sítě.

Tato technika se nejlépe hodí k eliminaci a prevenci termitů, hlodavců a domácích much.

4. Používání chemikálií

Použití chemikálií, jako jsou pesticidy, může zničit nežádoucí škůdce v rostlinách. Někdy je to rychlejší a efektivnější.

Budete si však muset pamatovat, že pesticidy musíte používat pouze pro ekonomické prahové hodnoty, monitorování a v případě, že existují známky propuknutí onemocnění. Nejlepší je používat tuto metodu pouze ve vhodnou dobu.

Kromě toho musíte také vybrat organické a bezpečné pesticidy. Ujistěte se, že je efektivní, šetrný k životnímu prostředí a není škodlivý.

Můžete si přečíst tento článek o tom, jaké jsou 3 metody hubení škůdců, abyste věděli o tomto tématu!

Závěr

Vzhledem k tomu, že jste si již přečetli tento informativní článek, již nebudete muset hledat odpovědi na téma „jak můžete zabránit poškození plodiny škůdci“! Stačí si povšimnout výše uvedených metod, abyste zachránili své vzácné plodiny před zamořením.