Jak můžete opravit mramor poškozený vodou: Užitečný průvodce pro kutily

Chcete -li odpovědět na to, jak můžete opravit mramor poškozený vodou, musíte nejprve pochopit, jak dochází k poškození vodou na mramoru. Tento článek se tím bude zabývat, stejně jako kroky, které byste měli udělat při manipulaci s mramorem poškozeným vodou.

Pochopte, jak dochází k poškození vodou na mramoru

Přestože je mramor pevný jako kámen, je stále porézní. Proto může absorbovat vodu a být vůči ní zranitelný.

Je obzvláště citlivý na minerální usazeniny v tvrdé vodě, které vedou k tvorbě skvrn nebo skvrn na vašem mramoru. Toto se také nazývá výkvět a je výsledkem přenosu vlhkosti.

Odlupování je dalším důsledkem poškození vodou. Konkrétně se to stane, když je vlhkost absorbována a akumulována do mramoru, což má za následek napětí v pórech kamene.

A konečně, některé druhy mramoru jsou náchylné k důlkům, když jsou pravidelně vystaveny vodě. Pitting je jako čip ve vašem mramoru, což se může stát, když se teplota prostředí dramaticky změní.

První věc, kterou musíte jako vlastník domu udělat, než učiníte závěr o stavu svého mramoru, je posoudit poškození. Více se o tom dozvíte níže.

Krok č. 1. Vyhodnoťte poškození

Už víme, že vlhkost je hlavní příčinou poškození vodou na mramoru, a proto byste měli posoudit úroveň vlhkosti vašeho kamene. Při testování vlhkosti vašeho mramoru musíte použít protimetr.

Ke čtení vlhkosti dřeva a sádrokartonu se používá standardní protimetr. Obvykle mají dvě sondy, které lze vložit do sádrokartonu nebo dřeva.

Totéž však nemůžete udělat pro mramor. Můžete je pouze položit na kámen a získáte relativní čtení. Přímý údaj ze standardního protimetru bohužel nelze získat.

Pro vaši informaci je odečet 0% až 6% považován za relativně suchý, zatímco výsledek 7% až 20% je mokrý. Pokud hodnota přesáhne 20%, pak je považována za velmi vlhkou.

Další metodou testování úrovně vlhkosti vašeho mramoru je pohled na množství kondenzované vody, které se přes noc nahromadí. Udělejte to tak, že vezmete kus plastu a zajistíte jej na mramoru.

Poté jej tam nechte dvanáct hodin nebo přes noc. Pokud je vlhkost, najdete o tom důkaz v podobě kondenzace. Pokud máte podezření, že váš mramor obsahuje rozpustné soli, což může vést k výkvětům, nechte jej také otestovat na přítomnost soli.

Krok č. 2. Vyčistěte poškození vodou

Poškození mramorové vody může být obecně způsobeno drastickými změnami vlhkosti v prostředí, ale může to být také způsobeno záplavami nebo rozlitím. Kyselé kapaliny, jako je citronová šťáva nebo nápoje sycené oxidem uhličitým, jsou zvláště škodlivé pro povrch vašeho mramoru. Důvodem je, že mohou způsobit změnu barvy vašeho mramoru.

Problémem jsou také záplavy, protože se obvykle jedná o kontaminovanou vodu a může obsahovat minerály, které mohou mít za následek rozkvět soli. Protože to může vést k vážnějším problémům, měli byste poškození vodou vyčistit, jakmile k tomu dojde. Nebo možná poté, co to zdokumentujete, pokud chcete požádat o pojistnou událost.

Pokud chcete požádat o pojistnou událost, zejména po povodni, ujistěte se, že máte své doklady v pořádku. Zajistěte také, aby vaše pojištění proti povodním bylo stále aktivní a aby byl incident součástí vašeho pojistného krytí.

Kontaktujte právníka, který vám pomůže posílit pojistnou událost. Mohou také sloužit jako třetí strana, která přehlédne vaše obavy, pokud vaše pojišťovna zamítne vaši pojistnou událost.

Krok č. 3. Kutil nebo profesionál

Po posouzení, vyčištění a kontaktování svého poskytovatele pojištění se musíte rozhodnout, zda byste si to měli udělat sami, nebo to nechat provést profesionálem. Musíte zvážit rozsah poškození a své znalosti při opravách podlah.

Kromě toho, pokud chcete ze svých peněz vytěžit maximum, navštivte důvěryhodného profesionála. Tím se odstraní prostor pro chyby, ke kterým může dojít, pokud opravy provádíte sami.

Pokud si však přejete odstranit skvrny sami, můžete k odstranění zbarvení použít směs jedlé sody a acetonu. V případě závažnějších problémů, jako je výkvět, doporučujeme místo toho kontaktovat odborníka.

Jak zabránit tomu, aby se škoda znovu nestala

1. Prostírání

Zabraňte tomu, aby váš mramor získal škrábance nebo špínu, položte rohože na vstupy do vašeho domova a do oblastí s velkým provozem. Něco tak jednoduchého, jak to může zabránit tomu, aby se váš mramor nepromáčkl.

2. Odstraňte skvrny

Rozlití nelze nikdy zcela zabránit, takže je musíte co nejdříve vyčistit. Při čištění rozlité skvrny na mramorové podlaze ji očistěte papírovým ručníkem. Neotírejte jej, protože se tím rozšíří únik.

3. Nepoužívejte prací prostředky

Na mramorovou podlahu by se neměly používat čisticí prostředky, protože by mohly váš kámen otupit a jeho povrch by mohl být škodlivý. Čisticí prostředky s kyselinou mohou také způsobit změnu barvy a stopy po leptání. Na druhou stranu alkalické čisticí roztoky mohou zbavit podlahu lesku.

Závěr

Mramor je pevný, ale křehký. Tento článek je toho důkazem, a přestože je docela snadné číst o odstraňování jeho skvrn, jeho údržba je úplně jiný problém. Navzdory tomu doufáme, že jste získali znalosti, abyste věděli, jak můžete z tohoto článku opravit mramor poškozený vodou.