Jak lemovat záclony bez šití

Závěsy jsou fantastickým způsobem, jak dopřát vašemu pokoji trochu soukromí a zároveň mu dodat elegantní povrch. Dnešní dekorační hack vás naučí, jak lemovat záclony bez šití. Pohrajte si s jejich výškou a proveďte rychlé a snadné úpravy pro dosažení ideální délky závěsu.

Ať už si nejste jistí svými šicími dovednostmi, nebo nemáte ten luxus, že byste si nechali látku spustit pod šicím strojem, tato rychlá a snadná metoda lemování je pro vás ideální. Vše, co potřebujete, je nějaká lemovací páska. Seženete ji v každém obchodě, abyste mohli látku seskládat.

Krok 1: Určete povrchovou úpravu závěsu.

Rozhodněte se, zda chcete delší nebo kratší závěsy. Před provedením drastických změn, jako je stříhání nebo nákup extra látky, proveďte nezbytná měření. Nejprve si s vámi promluvíme, jak zkrátit délku vašich záclon.

Krok 2: Ustřihněte látku

Pomocí metru určete, kolik látky chcete odstřihnout. Ujistěte se, že jste do rozměrů započítali centimetry navíc pro nové lemování. Pomocí šicích špendlíků označte látku. To vám bude sloužit jako vodítko při řezání látky. Odstřihněte závěs.

Krok 3: Připravte látku.

Vezměte si lemovací pásku. Pro jednodušší možnosti se zkuste poohlédnout po nažehlovací látkové pásce. Přeložte látku a vytvořte nový lem. Označte látku pomocí tužky a proveďte čáru podél spodní části závěsu.

Přežehlete záhyby lemu, abyste získali definici. Také to hodně usnadní další krok. Přehoďte roušku zadní stranou k vám a přežehlete přes spodní okraj. Opakujte přeložení znovu a opakujte proces.

Krok 4: Připevněte lem.

Vaše záhyby by si měly udržet svůj tvar. Nyní je čas pořídit si lemovací pásku. Pro 1-palcové lemy můžete použít pásky se širokým lemem. Vsuňte ji mezi dvakrát přeložený lem a přežehlete lem přes žehličku. Ujistěte se, že přejedete teplem přes pásku, aby se lepidlo aktivovalo.

Upozornění: Některým textilním materiálům se příliš nedaří při velkém horku. Ujistěte se, že vždy nastavíte žehličku na vhodné nastavení podle látky, kterou používáte. Průsvitné závěsy jsou obvykle citlivější na teplo a mohou se rychle spálit nebo roztavit.

Před žehlením látky pomocí lemovací pásky se ujistěte, že je páska zcela skryta pod záhyby. V opačném případě vytvoří viditelný lepkavý zbytek, na kterém se mohou časem hromadit nečistoty a prach.

Přidání délky

Někdy si koupíte pár závěsů a později si uvědomíte, že jsou pravděpodobně o palec příliš krátké. Aby toho nebylo málo, obchod možná ani nenabízí ty správné krejčovské služby, aby vám sehnal délku, kterou potřebujete. Nebojte se; všichni jsme tam byli.

Alternativa bez šití

S naší alternativou bez šití se můžete rychle naučit lemovat záclony bez šití. Ušetřete si v tomto procesu pár dolarů navíc. Je v pořádku, pokud doma nemáte šicí stroje ani žádné šicí zařízení. Pořiďte si balíček lemovací pásky a látky a jsme připraveni začít.

Krok 1: Připravte látku.

Určete, kolik palců chcete přidat k látce. Pokud je to jen palec nebo dva, možná nebudete muset přidávat další hadřík. Lemování můžete upravit tak, aby se prodloužilo o pár centimetrů až možná o palec pod původní délku.

Pokud samotná záclonová látka nestačí k dosažení vaší preferované délky, vždy můžete získat kus látky v místním obchodě. Ujistěte se, že buď odpovídá vzoru na vaší zácloně, nebo splývá s designem. Koneckonců nechcete, aby látka vypadala nepatřičně.

Krok 2: Ustřihněte látku 

Použijte krejčovský metr a šicí špendlíky k označení látky požadované délky. Šířka by měla být stejná jako vaše záclona. Vezměte si nůžky a odstřihněte přebytečný materiál. Nezapomeňte přidat švové přídavky alespoň jeden nebo dva palce, v závislosti na vašem lemu.

Vyndejte si trhač švů (pokud jej nemáte, měly by stačit nějaké nůžky). Jemně odstraňte lem na spodní části záclony. Dávejte pozor, abyste na látce neudělali náhodné řezy, mohlo by dojít k poškození záclony.

Krok 3: Rozložte závěs

Položte záclonu na rovný povrch vzorovanou stranou dolů. Vezměte si látku a připevněte horní část k závěsu pomocí špendlíků. Vystřihněte proužek lemovací pásky a protáhněte jej přes závěs tam, kde by měl být lem – přežehlite přes látku.

Před žehlením skryjte lemovací pásku úplně pod látkou. Odkryté části lemovací pásky se působením tepla roztaví a zanechají lepkavé zbytky, které mohou záclonu zničit hromaděním prachu a nečistot. Jejich odstranění je také náročné.

Krok 4: Vytvořte spodní lem.

Látku přeložte, abyste vytvořili spodní a boční lemy. K udržení na místě použijte šicí špendlíky. Přežehlete přes látku a poté protáhněte lemovací pásku mezi záhyby. Vezměte žehličku zpět a lehce zatlačte na záhyby. Udělejte totéž ze všech stran.

Dokončovací úpravy

S našimi nově lemovanými závěsy jsme téměř hotovi. Odstraňte všechny špendlíky, které vám na látce zůstaly. Můžete znovu přejet žehličkou přes závěs, abyste vyrovnali případný záhyb, který se vytvořil.

Celkově vzato je to, jak lemovat záclony bez šití. Můžete přidat nebo zmenšit délku záclony a dát jí přizpůsobený vzhled, aniž byste se museli trápit jehlami a nití. Je to mnohem jednodušší, levnější a ušetří vám to spoustu času.