Jak identifikovat padlí a 4 snadné kroky k jeho léčbě

Pokud vás zajímá, jak identifikovat padlí, může vám pomoci tento průvodce. Zjistěte, jak vypadá moučnivka, jak ji léčit a jak jí předcházet.

Co je to padlí?

Padlí je specifický typ houbové choroby, která infikuje širokou škálu rostlin. Existuje mnoho druhů tohoto druhu padlí, z nichž každý druh napadá určitou řadu rostlin.

Padlí obvykle postihuje rostliny, včetně lilek (papriky, rajčata, lilky), luštěnin (hrách, fazole), tykvovitých (melouny, okurky, dýně, tykve) a růží.

Jakmile houba začne infikovat rostlinu, vytvoří na listech vrstvu spor. Tyto spory se pak budou šířit do ostatních rostlin větrem, čímž je infikují.

Při napadení padlím mohou rostliny růst pomalu a mít sníženou kvalitu a výnos, pokud je infekce závažná.

Identifikace padlí

Padlí není těžké rozpoznat a identifikovat. Je k vidění na vnitřních i venkovních zahradách.

Pokud si všimnete bílého práškového nahromadění na listech vašich rostlin, je pravděpodobné, že se jedná o padlí. Tato houba se zpočátku objevuje jako malé skvrny na některých částech listů.

Postupem času se rozšíří do dalších oblastí, dokud nepokryje celý list. Stává se, že pokud se s plísní neřeší okamžitě, způsobí škody, které nelze opravit.

Bylo by nejlepší, kdybyste také vzali na vědomí, že padlí nemusí být vždy zcela viditelné. Může také vypadat méně zřetelně, protože lehce pokrývá povrch listu.

Plíseň miluje chladné, vlhké, zatuchlé podmínky. Obvykle se nacházejí v oblastech bez přímého slunečního světla, takže možná budete chtít své rostliny často kontrolovat.

Jak zacházet s moučnivkou

Když u vás doma nebo na zahradě náhodou objevíte rostliny napadené padlím, okamžitě je přesuňte pryč od nezasažených rostlin, abyste zabránili šíření infekce.

Poté se s poškozenými rostlinami vypořádejte jinde. Ořízněte postižené listy, pupeny a stonky.

Pokud byla zasažena celá rostlina, můžete ji kompostovat, abyste houbu pokud možno omezili. Pro kontrolu a likvidaci padlí můžete použít kteroukoli z těchto možností jako sprej:

1. Mléko ve spreji

Může to znít divně a trochu hrubě, ale mléko je opravdu účinný prostředek pro kontrolu padlí. Vše, co musíte udělat, je vytvořit směs dvou dílů mléka se třemi díly vody a přenést do rozprašovače.

Ačkoli to může být páchnoucí, zejména v interiéru, je to opravdu účinné. Výzkumníci ještě nevysvětlili, proč to funguje, ale potvrdili, že mléko opravdu funguje!

2. Jedlá soda ve spreji

Jedlá soda se osvědčila jako jeden z nejužitečnějších prostředků na různé domácí problémy. Má vysoké pH, které padlí nesnáší.

K výrobě spreje stačí smíchat několik kapek mýdla na nádobí, 1 litr vody a jednu čajovou lžičku jedlé sody.

3. Neemový olej ve spreji

Neemový olej má schopnost narušit produkci spór houby. Kontroluje a případně eliminuje padlí.

Chcete-li vytvořit neem sprej, smíchejte 1 litr vody, několik kapek jemné misky a jednu čajovou lžičku neemového oleje. Nalijte do rozprašovače a nastříkejte na postižené rostliny.

Musíte si uvědomit, že některé rostliny mohou být citlivé na neemový olej, takže byste měli provést zkušební postřik na malou část rostliny, než roztok aplikujete na celou rostlinu.

4. Fungicid na měď

Pokud nejste příznivcem výroby postřiků vlastními rukama a raději si něco koupíte, můžete sáhnout po měděném fungicidu. Má schopnost kontrolovat několik houbových chorob, včetně padlí.

Pro správné použití stačí dodržovat pokyny uvedené na zadní straně produktu. Obvykle je k dispozici v 0,5 a 2 uncích na galon.

Pokud uvažujete o použití hydrogenuhličitanu draselného, ​​zde je článek, který vám pomůže zjistit, kde koupit uhličitan draselný na padlí, který si můžete prohlédnout.

Pokud se zabýváte cíniemi, zde je konkrétní návod, jak ošetřit moučnivku na cíniích, kterou si můžete přečíst.

Prevence

Existuje několik preventivních opatření, která můžete učinit, abyste se vyhnuli padlí. Tady jsou některé z nich:

  • Při rozhodování o rostlinách vybírejte ty, které jsou odolné vůči padlí. Existují odrůdy tykvovitých (tykve, okurky, melouny), které jsou vyvinuty tak, aby byly odolné vůči plísním.
  • Pokud je to možné, sázejte v oblastech s přímým slunečním zářením, protože plíseň má často tendenci se rozvíjet ve stinných oblastech.
  • Ořežte přeplněné oblasti, abyste zvýšili proudění vzduchu kolem rostlin a pomohli tak snížit relativní vlhkost.

Závěr

Rostliny, stejně jako lidé, mohou být také postiženy chorobami, jako je padlí. Proto je nezbytné, aby zahradníci a majitelé rostlin věděli, jak plíseň rozpoznat, co nejrychleji ji zlikvidovat a vyhnout se jakémukoli vážnému poškození.