Jak identifikovat černá plíseň vs plíseň: Komplexní průvodce

Spousta způsobů čištění, ale přemýšleli jste někdy o tom, jak identifikovat černou plíseň a plíseň? Plíseň a plíseň jsou dvě formy hub, které lze nalézt ve většině domácností.

Daří se jim ve vlhkých podmínkách, rychle se šíří a žijí na různých površích, takže je extrémně těžké je vymýtit. Pokud je však ponecháte bez kontroly, nebezpečné zárodky se mohou brzy rozšířit po celém vašem pozemku a způsobit zdravotní problémy a velké škody.

Zatímco tyto formy hub mají mnoho podobností, představují různá nebezpečí a reagují na léčbu různými způsoby. Přečtěte si tento článek o běžných místech, kde je třeba zkontrolovat plíseň v domě, abyste rozlišili mezi černou plísní a plísní.

Identifikace plísní a plísní

Plíseň je plíseň, která má specifickou formu houby. Plíseň je houba, která roste ve formě černých nebo zelených skvrn pod povrchem poškozeného materiálu a obsahuje mnoho stejných jader.

Plíseň naproti tomu roste plošně a zůstává na povrchu, takže ji lze snadno odstranit. Plíseň se vyvíjí na vlhkých površích, papíru, tkaninách a různých organických věcech ve vašem domě, zatímco plísně rostou na potravinách nebo uvnitř trvalých struktur, jako jsou stěny a prolézačky.

Běžné druhy plísní

Plíseň je většinou onemocnění rostlin, které způsobuje rozsáhlé škody na plodinách a rostlinách. Prášková a prachová jsou dvě klasifikace:

Píseň typu #1. Plíseň je houba, která většinou postihuje kvetoucí rostliny a začíná jako bílé nebo šedé skvrnité skvrny, které se během postupu plísně změní na žlutohnědé nebo černé.

Píseň typu #2. Plíseň plíseň se vyskytuje v různých zemědělských výrobcích, včetně hroznů a brambor. Vzhled plísně se liší podle typu povrchu, na kterém se vyvíjí, ale obvykle začíná jako žluté skvrny, které časem zhnědnou.

Běžné druhy plísní

Podle posledních výpočtů překračuje počet druhů plísní, kterým se daří v interiéru, 10 000, přesto většina plísní v domácnostech spadá do jedné z pěti kategorií:

Typ plísně č. 1. Alternaria lze vidět rostoucí na površích, ve sprchách, za okny, pod umyvadly a v jiných vlhkých oblastech. Běžně se vyskytuje ve strukturách, které byly poškozeny vodou.

Plíseň Alternaria má štětinatou nebo prachovitou strukturu a může mít černou, šedou nebo tmavě hnědou barvu. Vystavení tomuto typu houby po delší dobu může vyvolat nežádoucí reakce a astmatické krize.

Typ plísně č. 2. Nejrozšířenějším typem plísně přítomným uvnitř je Aspergillus. Šedá, žlutá, hnědá, zelená, bílá nebo černá jsou všechny možnosti.

Stěny, vycpávky, lepenky a oblečení jsou běžná místa, kde se plíseň Aspergillus vyvíjí. U pacientů s oslabeným imunitním systémem může vyvolat alergické reakce, respirační infekce a záněty plic.

Typ plísní č. 3. Cladosporium, na rozdíl od většiny ostatních plísní, může prosperovat v chladném prostředí. Nejčastěji se vyskytuje na tkaninách, jako jsou koberce a závěsy, stejně jako na dřevěných površích, jako jsou skříně a podlahy.

Má výrazný černý nebo olivově zelený odstín a může vyvolat řadu respiračních problémů.

Typ plísně č. 4. Penicillium lze nalézt na kobercích, tapetách, izolaci a matracích, stejně jako na jiných materiálech, které přišly do styku s vodou. Má modrý nebo zelený vzhled a má silný zatuchlý zápach.

Spory Penicillium se rychle rozptýlí a často způsobují alergické reakce.

Typ plísně č. 5. Stachybotrys chartarum je nejnebezpečnějším typem domácí plísně, produkující toxické látky zvané mykotoxiny. Ty mohou způsobit závažné zdravotní problémy, jako jsou příznaky alergie, dýchací problémy, astmatické záchvaty, přetrvávající infekce dutin, vyčerpání a deprese.

Jedovatá černá plíseň má výrazný zatuchlý zápach a daří se jí ve vlhkém prostředí, například kolem netěsnících trubek, ve vzduchovodech s vysokou vlhkostí a tak dále.

Píseň vs. Plíseň: Jaký je rozdíl?

Existuje několik klíčových charakteristik ve vzhledu a vlastnostech plísní a plísní, které vám mohou pomoci identifikovat druh vnitřní houby, kterou jste našli ve svém domě.

Fakt č. 1. Plíseň a plíseň mají různý vzhled

Plíseň je obvykle černá nebo zelená, zatímco plíseň je šedá nebo bílá. Existují však některé další přesné podrobnosti o vzhledu hub.

Plíseň se nejčastěji vyskytuje na rostlinách a plodinách. Pokud však roste uvnitř, může to být zdraví nebezpečné.

Spóry plísní vyvolávají při vdechování kašel, bolesti hlavy, v krku a dýchací potíže.

Pokud je plíseň ponechána ignorována po delší dobu, může způsobit značné strukturální poškození. V závislosti na kmeni plísní může dlouhodobá expozice způsobit řadu zdravotních problémů.

Různé příznaky alergií (kýchání, podráždění kůže a očí), dýchací potíže (rýma, kašel, zánět plic), to vše jsou běžné zdravotní účinky plísní. Černá plíseň produkuje mykotoxiny, které jsou extrémně nebezpečné a mohou mít dlouhodobé zdravotní následky, zejména u dětí a lidí s oslabeným imunitním systémem.

Fakt č. 2. Plíseň má slizký nebo rozmazaný vzhled; padlí má práškovitý vzhled

Je důležité určit, zda bojujete s plísní nebo plísní. Naštěstí mají tyto dvě odrůdy hub odlišný vzhled, díky kterému je lze snadno rozlišit.

Plíseň je typicky bílé nebo šedé barvy, suchá a práškového vzhledu. Po celou dobu to vypadá jako ploché.

Plíseň je naopak obvykle vyvýšená a přichází v různých barvách, včetně zelené, červené, modré a černé. Má také slizký nebo rozmazaný vzhled.

Další technikou, jak je rozlišit, je čichat. Plíseň má silnější a štiplavější zápach než plíseň, kterou někteří lidé spojují s vlhkými ponožkami.

Fakt č. 3. Na povrchu se tvoří plíseň, ale plíseň se zavrtává

Plísně a plísně mohou růst na různých přírodních materiálech, včetně dřeva, papíru a kůže. Je pravděpodobnější, že se objeví ve vlhkých oblastech domova, jako jsou sklepy, dlaždicové sprchové kouty a další oblasti, kde již dříve došlo k poškození vodou.

Plísni se daří ve vlhkém prostředí, pro růst preferuje relativní vlhkost 62-93 %, proto ji najdete ve sprchových koutech a na parapetech.

Závěr

Existuje mnoho nedorozumění ohledně rozdílu mezi plísní a plísní, což je pochopitelné vzhledem k tomu, jak podobné jsou tyto dva. Plíseň je vlastně jen druh plísně.

Plísně a plísně jsou houby, které kvetou ve vlhkém prostředí a často se vyskytují v domácnostech, zejména ve vlhkých oblastech, které byly poškozeny vodou. I když oba sdílejí mnoho podobností, vyznačují se několika zásadními vlastnostmi, které určují, jak je odstranit.

Pokračujte ve čtení tohoto odkazovaného článku o tom, jak odstranit plíseň z prolézacích prostorů, abyste se dozvěděli více o prevenci. Doufáme, že po procházení tohoto článku jste se naučili, jak identifikovat černou plíseň vs.