Jak fungují ventilátory kamen? 4 často kladené otázky zodpovězené za vás!

Máte nějakou představu, ale jak fungují ventilátory kamen? Důmyslné vynálezy, jako jsou ventilátory kamen, vám umožňují výrazně zvýšit množství tepla, které vaše kamna vyzařují. Vzhledem k tomu, že hořáky na dřevo se v posledních letech staly základním domácím spotřebičem, vzrostla také poptávka po tomto produktu.

Kromě toho, že ventilátory kamen jsou vizuálně přitažlivé a uživatelsky přívětivé, jsou také nenáročné na údržbu a jejich provoz je nákladově efektivní. Pokud je však prostor větší, kamna se mohou dlouho zahřívat. Jednoduchým způsobem, jak urychlit proces hojení a vytěžit ze sporáku maximum, je použití ventilátoru sporáku. Může to být hodně informací, ale pokračujte ve čtení a dovolte nám, abychom vám pomohli pochopit.

Jak funguje ventilátor sporáku

Větráky sporáku jsou velmi nové a záhadné zařízení, které si rychle získalo popularitu. Ve většině případů se trubka kamen používá k vedení tepla z hořáků kamen. Když zapnete hořák, trvá dlouho, než se velká místnost zahřeje.

Na druhou stranu s hořákovým ventilátorem rychle vytopíte i velký prostor. Mnoho lidí se domnívá, že ventilátor kamen je poháněn elektřinou nebo baterií, ale není tomu tak. Ventilátor kamen bude fungovat s velkou většinou kamen. Než se ventilátor zapne, musí hořák dosáhnout stanovené teploty. Ventilátory kamen využívají teplo kamen k pohonu svého motoru. Když se ventilátor točí, motor je poháněn teplotním rozdílem mezi jeho přední a horní plochou.

Motory ventilátorů obvykle využívají koncept termočlánku, což je jednoduchý mechanismus, který využívá dva polovodiče s různými teplotami ke generování napětí mezi nimi.

Použití ventilátoru sporáku

Protože horký vzduch stoupá vzhůru, většina tepla generovaného vašimi kamny právě uniká do vzduchu. To ukazuje, že nevyužíváte své dostupné zdroje na maximum.

Pro rovnoměrné rozložení tepla po místnosti můžete nad kamna nainstalovat ventilátor. S přidáním konvekce se nebudete muset spoléhat pouze na vyzařované teplo; váš domov bude teplejší, s méně horkými místy a vaše účty za energii mohou klesnout.

S ventilátorem sporáku dosáhnete dvou věcí najednou: udržení rozumné teploty v místnosti a zároveň zvýšení ventilace. Na rozdíl od chladicích ventilátorů ventilátory poháněné teplem vytvářejí mírný vítr v prostoru. S vypnutým ventilátorem bude mít váš obytný prostor konzistentnější teplotu.

Nejčastější dotazy

Poté, co jsme odpověděli, jak fungují ventilátory kamen? Ventilátor kamen získává svůj zdroj energie z kamen a využívá teplo, které produkuje. Tato část poskytne odpovědi na nejčastější otázky týkající se ventilátoru kamen. Pokračujte ve čtení, protože vám to pomůže porozumět více o tom, jak ventilátory kamen dos fungují.

Otázka č. 1. Je ve ventilátoru kamen baterie?

Ne. Ventilátor kamen není nic jiného než tepelně poháněný motor. Výkon motoru pochází z rozdílu teplot mezi základnou jednotky a horní částí ventilátoru, zatímco chladicí ventilátory v zadní části udržují nižší teplotu na horní straně ventilátoru, aby se otáčel konstantní rychlostí.

Pro zařízení, které vytváří energii mezi dvěma polovodiči pracujícími při různých teplotách, je termoelektrický motor ve ventilátoru základní, ale efektivní součástí vybavení. Otáčení lopatek ventilátoru nevyžaduje mnoho elektřiny, ale udržuje teplo v místnosti. Bez ohledu na to se o tom dozvíte více, když si přečtete, jak funguje ventilátor kamen v jiném článku.

Otázka č. 2. Můžete použít ventilátory pro jakýkoli typ sporáku?

Aby mohl kamna používat ventilátor, musí před zapnutím dosáhnout minimální teploty. Proto musí základna zařízení dosáhnout funkční teploty, než teplotní rozdíl mezi horní a spodní částí umožní otáčení nožů.

Samozřejmě, hořáky budou vyžadovat použití specializovaných nízkoteplotních ventilátorů. Většina z ne všech typů kamen však může těžit z použití ventilátoru kamen. Každopádně, přemýšleli jste někdy o významu slova „sporák“ nebo o tom, co to znamená? Pokud ano, můžete si jít přečíst tento o tom, co znamená sporák.

Otázka č. 3. Pokud jde o umístění ventilátoru, kam byste jej měli umístit?

Při výběru umístění pamatujte na potřebný prostor za ventilátorem, protože ventilátor kamen může zezadu nasávat chladnější vzduch, aby zařízení lépe fungovalo. Pokud například umístíte zadní část ventilátoru ke stěně nebo kouřovodu, budete mít méně než optimální systém. Navíc jej umístěte tak, aby ventilátor tlačil teplý vzduch do místnosti ze zadní strany kamen.

To by mělo být přibližně 15 cm prostoru za ventilátorem, jak je doporučeno.

Otázka č. 4. Myslíte si, že by se ventilátor kamen mohl přehřát?

Ano. Motor se může přehřát a selhat, pokud je ventilátor příliš horký. Abyste se tomu vyhnuli, kupte si teploměr pro kamna, abyste měli přehled o teplotě a věděli, kdy je pro váš ventilátor příliš horko. Poté jej buď přesuňte na chladnější místo sporáku, nebo jej zcela vyjměte, pokud se příliš zahřeje.

Znovu zkontrolujte specifikace vašeho modelu, protože různé typy ventilátorů mají různé maximální pracovní teploty. Bez ohledu na to můžete být také, pokud můžete přetopit kamna na dřevo, protože jsou vyrobena tak, aby udržovala teplo. Takže pokud jste zvědaví jako já, můžete se na to podívat.

Je to obal!

Doufejme, že vám tento příspěvek pomohl zjistit, jak fungují ventilátory kamen. Ventilátory kamen opět fungují díky dodatečnému teplu generovanému vašimi kamny, takže s ním nebudete plýtvat. Může to být docela praktické, takže nebude na škodu si to vyzkoušet. Další užitečné články o kamnech najdete v tomto článku a dozvíte se, jak účinná jsou kamna na dřevo. Děkuji za přečtení!