Jak funguje konvekční ohřívač? 3 důležité faktory, které byste měli vědět!

Zajímá vás, jak funguje konvekční ohřívač? Přestaňte se divit a začněte číst tento článek. Použitím přirozeného jevu „konvekce“ se vzduch v konvektoru ohřívá a stává se méně hustým než chladný vzduch kolem něj, což umožňuje jeho nárůst v důsledku nadnášení.

Jak horký vzduch stoupá vzhůru, je do konvektoru nasáván chladnější proud vzduchu na zemi, který vytváří stálé proudění. Tento teplý vzduch stoupá vzhůru a zabraňuje proudění studeného vzduchu dolů, když jsou konvektory umístěny pod oknem, čímž vytváří závoj ohřátého vzduchu.

Komponenta a omezení přehřátí jsou dva aspekty každého konvektoru, které spolupracují, aby správně distribuovaly horký vzduch do místnosti. Prvek přeměňuje energii na teplo přenosem elektrického proudu přes speciálně konstruovaný odporový drát. Dozvíme se o dalších faktorech, takže pokračujte ve čtení a objevte další.

Základy konvekčního vytápění

Konvekční ohřev je druh ohřevu, který předává teplo prouděním kapaliny nebo konvekcí. Protože závisí na pohybu vzduchu, konvekční ohřívač funguje podobně jako konvekční trouba a liší se od sálavého a konduktivního vytápění. Funguje tak, že v ústředním vytápění vyhřívá prostor shora dolů. Je založen na principech vzduchu, které způsobují, že stoupá, když se zahřeje, nebo klesá, když se ochladí.

Konvekční energie je snadno pochopitelná. Technické slovo pro „cirkulaci vzduchu“ je konvektivní. V důsledku toho se konvekční vytápění týká vytápění místa pomocí přirozeného proudění vzduchu; jak možná víte, vzduch stoupá, když se zahřeje, a klesá, když je studený. Pokud máte v místnosti konvekční ohřívač, bude nasávat chladný vzduch a ohřívat ho průchodem přes rozpálenou kovovou spirálu.

Ventilátor se často používá v konvekčních ohřívačích k nasávání chladného vzduchu a jeho vyfukování, jakmile se zahřeje. Ne všechny konvekční ohřívače však fungují tímto způsobem. Ohřívače naplněné olejem například využívají svůj velký kovový povrch k ohřevu vzduchu. Ohřátý vzduch samovolně stoupá, ale nevyžaduje žádnou pomoc. To vám zajistí, jak konvekční ohřívač funguje.

Výhody konvekčního ohřívače

Konvektomaty rovnoměrně vyhřívají prostor. Je tomu tak proto, že horký vzduch, který produkují, neustále stoupá nebo klesá v uzavřeném prostředí. Konvekční panelová topidla mohou být umístěna výše na libovolné volné ploše stěny v místnosti jakékoli velikosti. Konvekční ohřívače lze také zapustit do země, což umožňuje jejich použití před schodištěm nebo otvory od podlahy ke stropu. Teplotu každé místnosti lze nastavit samostatně pomocí jakéhokoli typu konvekčního ohřívače. Konvektomaty jsou většinou tiché. Nejoblíbenější ohřívače vybavené ventilátorem na toaletách vytvářejí malý hluk, ale obvykle to nestačí k obtěžování. Na rozdíl od elektrických podlahových ohřívačů šetří konvekční ohřívače zhruba 10 % nákladů na energii.

Faktory ovlivňující konvekci & Sálavé vytápění

Když mluvíme o konvekčním vytápění, vždy přijde ke slovu sálavé; to je druhý způsob vytápění domu. Pro lepší pochopení dejte do kontrastu konvekční vytápění se sálavým vytápěním. Oba tyto způsoby vytápění jsou velmi běžné. Zde jsou hlavní rozdíly: Probereme některé faktory, které vám pomohou najít nejlepší způsob vytápění místnosti.

#1. Zadržování tepla

Konvekční ohřívače ohřívají vzduch. Výsledkem je, že i když ohřívač vypnete, vzduch může zůstat horký několik hodin. Teplo nezmizí okamžitě. Radiátorová topidla na obou stranách odvádějí své teplo téměř brzy po vypnutí. Pokud tedy chcete ohřívač, který dokáže udržet v místnosti toasty po celou noc, zdá se, že konvekční ohřívač je tou správnou cestou. Udrží teplo po značně dlouhou dobu.

#2. Účinnost vytápění

V určitých situacích byly účinné jak konvekční, tak sálavé ohřívače. Při správném použití je každý druh ohřívače vysoce účinný. Radiátorová topidla jsou nejúčinnější, když se používají k vytápění pouze určitých prostorových oblastí. Sálavé teplo bylo směrové a můžete ho nasměrovat někam, kam chcete. Infrazářiče vás mohou zahřát v rozlehlé místnosti, protože nevyžadují ani žádnou energii k vytopení celé místnosti, ale pouze prostoru, kde budete stát.

Kdykoli chcete jednoduše ohřát určité oblasti prostoru, infračervené teplo je o 50 % účinnější než jakákoli jiná forma ohřívače. Na druhou stranu konvekční ohřívače jsou mnohem účinnější při udržování tepla v celé místnosti. Konvektomaty ohřívají vzduch v celém prostoru, stejně jako přirozený pohyb vzduchu zaručuje, že teplo dopadne do všech koutů. V důsledku toho je konvekční teplo ideální pro celé oteplovací prostory. Možná vás také bude zajímat nejúčinnější systém vytápění pro váš dům.

#3. Rychlost ohřevu

Sálavá topidla nejsou stejná jako konvekční topidla v tom, že fungují odlišně. Tyto nepotřebují energii k ohřevu vzduchu. Využívají záření k přímému ohřevu předmětů. Místo konvekce se teplo přenáší sáláním. Sálavé ohřívače byly díky tomu výrazně rychlejší než konvekční ohřívače. Nepředehřívají atmosféru. Přímo a rychle ohřívají předmět, na který ukazují.

Je to obal!

Jsme potěšeni, že jste se dozvěděli, jak funguje konvekční ohřívač. Konvekční topidla jsou oblíbená topidla, která fungují velmi efektivně. Konvekční ohřívače fungují tak, že produkují horký vzduch prostřednictvím topné spirály. K šíření ohřátého vzduchu se pak používá dmychadlo nebo značná kovová plocha. Kliknutím na tyto odkazy si můžete přečíst související články; vědět, co je keramický ohřívač a jaký druh ohřívače mám. Děkujeme, přátelé, že jste s námi zůstali.