Jak funguje dárcovství krevních destiček? Kompletní průvodce ve 4 krocích

Jak funguje darování krevních destiček? Zdravotnická zařízení povzbuzují tisíce dárců k dárcovství krevních destiček. Mnoho pacientů přežívá na darovaných krevních destičkách. Odhaduje se; že samotné Spojené státy americké potřebují alespoň jednoho dárce každých 30 sekund.

Krevní destičky jsou důležitou součástí vašeho oběhového systému. Tyto krvinky pomáhají při tvorbě sraženiny, která nakonec zastaví krvácení. Krevní destičky se tvoří v kostní dřeni a normální rozsah krevních destiček v těle je 150 000 až 500 000.

Pokud počet krevních destiček klesne pod 50 000, existuje zvýšené riziko krvácení.

Po darování mají krevní destičky 5denní trvanlivost, takže potřebujeme více darů. Dárcovství krevních destiček je nezbytné pro lidi trpící rakovinou, trombocytopenií, dysfunkcí krevních destiček, pacienty, kteří ztratili velké množství krve při nehodě, nebo pacienty s chronickými infekcemi, které vedou ke snížení počtu krevních destiček.

Čtyři kroky dárcovství krevních destiček

Jak funguje darování krevních destiček? Dárcovství krevních destiček zahrnuje zařízení, které odebere vaši krev, ale odebere pouze krevní destičky a vrátí vaši krev. Na druhé straně existují čtyři kroky pro darování krevních destiček. Přečtěte si článek až do konce, abyste jasně pochopili celý postup.

Krok č. 1. Jezte, než půjdete pro darování

Před dárcovstvím je nutné se najíst nebo slanou svačinku a hodně vody. Konzumace jídla před darováním krevních destiček vás zasytí. Udrží vaši hladinu cukru v krvi, takže se vám po darování nebude točit hlava a nebudete mít závratě.

Místo toho se zdržte jídla s velkým množstvím olejů; můžete jíst potraviny bohaté na železo, jako je špenát, ryby, drůbež a ovoce. Dejte si jídlo o dvě až tři hodiny dříve, abyste mohli darovat. Kromě toho se dvacet až třicet minut před darováním plazmy vyhněte pití horkých nápojů.

Krok č. 2. Kritéria pro darování

Jakmile dorazíte na kliniku k odběru, změří vám teplotu. Chcete-li se kvalifikovat pro darování, dojde k výpočtu vašeho BMI prostřednictvím vaší hmotnosti a výšky. Induviál by měl vážit alespoň 50 kg a musí mít výšku minimálně 5 stop.

Zásadním faktorem je také věk, protože osoby mladší 17 let nemohou darovat krevní destičky.

Po zohlednění základů jsou položeny otázky týkající se vašeho zdraví a léků. Lidé se srdečními problémy a infekcemi nemohou darovat krevní destičky a lidé s rakovinou a těhotné ženy. Lidé, kteří nedávno cestovali do zemí s endemickým výskytem horečky dengue nebo malárie, by měli dárcovství krevních destiček odložit alespoň o tři týdny.

Krok č. 3. Postup

Po registraci budete pokračovat směrem k odběrové stanici. Jakmile se budete cítit pohodlně, budete si muset vyhrnout rukávy na obou pažích. Jsou zapotřebí dvě jehly, jedna pro odběr krve a druhá pro návrat.

Jehly jsou vloženy do žil na obou ramenech a jsou připojeny k odstředivce. Během darování krevních destiček neucítíte žádnou bolest. Při zavádění jehly však může trochu štípat.

Můžete se posadit a relaxovat, protože krev z jedné z vašich paží půjde do odstředivky, kde se krev rozdělí na její složky a shromáždí se krevní destičky. Odstředivka odstředí krev vysokou rychlostí a oddělí všechny složky krve podle jejich hustoty.

Při jednom odběru se tato krev protočí několikrát. A odebrané krevní destičky budou ve sterilním sáčku. Zbytek krevních složek se vrátí do těla jehlou na jiné paži. Tento proces dárcovství krevních destiček bude trvat přibližně dvě až tři hodiny.

Množství krevních destiček odebraných při tomto odběru se rovná počtu krevních destiček odebraných ze tří odběrů plné krve. Někdy mohou být krevní destičky darované jedním induviálem použity pro tři pacienty.

Krok #4. Po darování

Jakmile proces skončí, zdravotnický personál vyjme jehly a odešle sáček s krevními destičkami do krevní banky. Po odběru byste měli odpočívat 15 až 30 minut a sníst svačiny. Občerstvení a láhev s vodou vám obvykle poskytnou lidé na dárcovství krve nebo na klinice.

Jíst po darování je stejně důležité jako jíst před darováním, což zabrání tomu, abyste se cítili unavení, slabí nebo točení hlavy. Abyste předešli dehydrataci, musíte následujících dvacet čtyři hodin pít hodně vody.

Tři důležité body pro dárcovství krevních destiček

Než podstoupíte darování krevních destiček, musíte mít na paměti, že existují základní body, které je třeba si zapamatovat. Tento proces by byl zásadní, protože lékařští odborníci odebírají vaši krev a její přenos do těla jiné osoby, takže to, co uděláte před darováním, může ovlivnit kvalitu vašich krevních destiček.

Bod 1. Krevní skupiny

Všechny krevní skupiny mohou darovat krevní destičky kromě typu O negativní a B negativní. Krevní skupina AB je nejvýhodnější volbou pro dárcovství krevních destiček. Než podstoupíte darování, lékaři nejprve otestují vaši krev a zjistí, zda je vhodná pro potenciální příjemce.

Bod 2. Dieta

Při dárcovství krve užívejte pravidelně doplňky vápníku. Vápník je nezbytný pro vstřebávání železa ze střeva. Zařaďte do svého jídelníčku více potravin bohatých na železo, jako je listová zelenina a maso. Více se o tom dozvíte z tohoto článku „Co jíst před darováním krve?“

Bod 3. Období mezi jednotlivými dary

Můžete darovat jednou týdně a šestkrát za osm týdnů, pokud jste, a udržíte si své zdraví. Jeden jedinec může darovat krevní destičku zhruba třicetkrát ročně. Pokud tedy chcete darovat, vyhýbejte se neřestem, jako je kouření a pití alkoholu. Na druhou stranu vám doporučujeme, abyste si také přečetli: „Co dělat před, během a po darování?“

It’s A Wrap!

Dárcovství je štědrý čin a darování krevních destiček je vždy podporováno, protože jejich platnost vyprší za pět dní.

Je však výhodné přenést krevní destičky do tří dnů po darování krevních destiček. Před samotným darováním krevních destiček je dobré si prostudovat, jak funguje dárcovství krevních destiček. Poskytne vám pocit relaxace a můžete se předem připravit na darování krevních destiček. Na druhou stranu je tu pro vás další článek; „Jak dlouho trvá zotavení z dvojitého dárcovství červených krvinek?“