Jak dostat svíčkový vosk z gauče

Zapálené svíčky mohou ve vašem domě vytvořit romantickou nebo uklidňující atmosféru. Rozpuštěný vosk na vašem gauči ale může rychle zkazit večer. Jak tedy dostat vosk na svíčky z gauče?

Nenechte nepořádek zničit váš den; existují metody pro odstranění vosku bez poškození povrchu vaší pohovky. Jaký postup čištění je nejlepší, závisí na tom, zda byl vosk obarven. Pokud svíčky neobsahují barvy, můžete počkat, než vosk ztuhne; pokud jsou svíčky barevné, musíte skvrnu rychle řešit.

Jak dostat svíčkový vosk z pohovky na základě barvy vosku

Materiály k použití

 • Kostky ledu
 • Plastový sáček s uzavíratelným uzávěrem
 • Nůž na krájení másla
 • rozpouštědlo pro chemické čištění
 • Bílé látky
 • Houba
 • Ručník
 • Železo
 • Toaletní papír
 • Prací prostředek v tekuté formě.

Vosk bez barvy

Před použitím nechte vosk ztuhnout. Chcete-li proces urychlit, vložte několik kostek ledu do uzavíratelného plastového sáčku. Nechte sáček sedět na voskové skvrně po dobu pěti minut, nebo dokud vosk neztuhne.

Nožem na máslo opatrně seškrábejte vosk z gauče. Odstraňte díly. Pomocí bílého hadříku otřete znečištěnou oblast rozpouštědlem pro chemické čištění.

Osušte oblast suchou částí bílého hadříku. Znovu naneste rozpouštědlo a osušte, dokud vosk nezmizí. V případě potřeby použijte bílé oblečení navíc.

Chcete-li odstranit zbytky rozpouštědla, opláchněte oblast houbou namočenou v teplé vodě. Pomocí ručníku osušte. To platí pro vosk bez barvy.

Barva voskem

Zapojte žehličku a nastavte volič na nejnižší stupeň páry. Zatímco se žehlička zahřívá, naneste na bílý hadřík roztok pro chemické čištění a místo utřete houbou. Osušte oblast suchou částí hadříku.

Opakujte aplikaci rozpouštědla a blotování, dokud skvrna co nejvíce zesvětlá. V případě potřeby použijte navíc bílý hadřík. Zakryjte skvrnu několika listy papírových ručníků.

Papírové ručníky rovnoměrně rozprostřete žehličkou. V případě potřeby odpojte žehličku, abyste získali přístup k pohovce. Pokračujte v žehlení a výměně papírových ručníků za nové, dokud se vosk nepřenese.

Chcete-li skvrnu odstranit, naneste na ni malé množství tekutého pracího prostředku. Namočte čistý bílý hadřík do teplé vody a krouživými pohyby skvrnu masírujte. Začněte ve středu a postupujte směrem ven.

Opakujte, dokud skvrna nezmizí. Chcete-li odstranit zbytky rozpouštědla nebo mýdla, opláchněte oblast houbou namočenou v teplé vodě. Pomocí ručníku osušte.

Abyste zabránili přenosu barev z ručníků na pohovku, používejte bílé papírové ručníky bez barviv nebo vzorů. Voskové skvrny nelze odstranit vodou nebo vodou ředitelnými úpravami. Tyto postupy čištění nepoužívejte na kožené nebo vinylové pohovce; místo toho použijte profesionální čistič.

Jak dostat svíčkový vosk z pohovky na základě materiálu pohovky

Materiály k použití

 • Plastový sáček
 • Kostky ledu
 • Tupý nůž nebo špachtle
 • Papírový ručník
 • Železo
 • Neparfémovaný mastek nebo kukuřičný škrob
 • Látky

Kožený gauč

Když se naučíte, jak dostat vosk na svíčky z gauče, konkrétně z kůže, budete se řídit pouze těmito pravidly:

Odstraňte extra ztuhlý vosk pomocí tupého nástroje s plochými hranami, jako byste to udělali u látkové pohovky. Pokud si všimnete rozlití dříve, než vosk ztuhne, můžete se pokusit nasáknout přebytečný vosk papírovou utěrkou. Abyste se vyhnuli roztírání vosku, raději ho otřete než otřete.

Na odbarvení použijte kukuřičný škrob nebo neparfémovaný mastek. Funguje to podobně jako papírový ručník na látkové pohovce. Nikdy byste však na koženou pohovku neměli používat papírový ručník a žehličku, protože to může kůži trvale poškodit.

Do skvrny prsty vetřete kukuřičný škrob nebo mastek. Rychle třete, dokud neucítíte teplo z tření v konečcích prstů. Nechte působit dvě hodiny, než prášek setřete; pokud tam zůstala nějaká skvrna, proces opakujte.

Látkový gauč

Pokud se vosk rozlil, nechte ztuhnout. Naplňte plastový sáček kostkami ledu a umístěte jej na skvrnu, aby se proces urychlil. Pokud se pokusíte vosk setřít, než ztvrdne, pouze jej roztíráte, což způsobí horší problém.

Jakmile vosk ztuhne, odstraňte ho co nejvíce. K tomu lze použít jakýkoli matný předmět s plochými hranami, jako je nůž na máslo nebo špachtle. Jednoduše vosk odštípejte, dokud neodstraníte co nejvíce.

Na skvrnu naneste savou látku, například papírový ručník. Nastavte žehličku na střední teplotu a opatrně žehlete přes papírový ručník. Papírový ručník absorbuje vosk, protože se taví vlivem tepla ze žehličky.

Vyměňte papírovou utěrku, jakmile si všimnete, že se do ní vsákl vosk. Zabrání náhodnému přitlačení vosku zpět na pohovku. Opakujte s použitím nových listů papírového ručníku, dokud skvrna nezmizí.

Závěr o tom, jak dostat svíčkový vosk z gauče

Svíčky lze použít k vytvoření příjemné vůně a jemného a romantického osvětlení. Někdy se stávají nehody a i sebemenší vosková stopa se může jevit jako hlavní problém. Naštěstí existují různé způsoby, jak dostat vosk ze svíček z gauče.