Jak dostat svíčkový vosk z deky

Únik vosku ze svíčky je všudypřítomný, navzdory vašim nejlepším pokusům se jim vyhnout, a když vosk přistane na přikrývce, situace se zhorší. Jak tedy dostat vosk na svíčky z přikrývky?

Když vosk ze svíček nebo dokonce produktů péče o pleť kape na oděvy nebo koberce, může být čištění náročné. Naštěstí, pokud se ocitnete v této situaci, můžete rychle odstranit vosk z těchto oblastí. Tento článek vám poskytuje techniky, jak dostat vosk ze svíček z přikrývky.

Jak dostat svíčkový vosk z deky?

Metoda 1: Ošetření oblasti

Krok 1: Nechte vosk úplně zaschnout. Jakmile vosk dostanete na deku, musíte před čištěním počkat, až vosk vytvrdne. Pokud se jej pokusíte setřít, dokud je mokrý, riskujete, že vosk zatlačíte dále do vláken.

Vosk zaschne během několika minut na malé množství. Na silnější rozlití však možná budete muset počkat 15 až 20 minut. Přiložení kostky ledu na postiženou oblast může pomoci vosku rychleji vyschnout.

Krok 2: Pomocí škrabky odstraňte přebytek. Když tedy vosk zaschne, seškrábněte jej nožem na máslo nebo lžící, aby se rozbil. Seberte všechny významné kousky, které se odlupují, a zlikvidujte je.

Rozprostření co největšího počtu zbloudilých voskových vloček může čištění ztížit. Odloupněte látku ze zadní strany vosku, abyste uvolnili významnější kousky látky. Ujistěte se, že jsou odstraněny všechny voskové vločky.

Krok 3: Vysajte oblast po odstranění vosku z přikrývky, abyste zachytili všechny seškrábané voskové kousky nebo vločky. Když se pokusíte vosk odstranit, zabráníte tím, aby se roztavil do přikrývky na větší ploše. Spíše než praní vyneste přikrývku ven a zatřeste s ní, abyste odstranili zbytky vosku.

Krok 4: Žehlení je nejpřímější technika k odstranění vosku z přikrývek, pouze pokud materiál odolá teplu. Nastavte žehličku na nízkou teplotu a počkejte, až se zahřeje. Když je žehlička horká, přitlačte ji na 30 sekund k nenápadné části látky nebo koberce.

Vyjměte žehličku a zkontrolujte, zda na ní nejsou známky koroze, tání nebo deformace. Pokud přikrývka nebo materiál začne kouřit, žehličku okamžitě vyjměte. Odstraňte také žehličku, pokud přikrývka během testu zapáchá jako spálenina nebo se začne tavit.

Metoda 2: Jak dostat vosk ze svíček z přikrývky.

Krok 1: Omotejte kolem vosku papírový ručník. Vezměte dva papírové ručníky a položte je do dvojitého stohu na rozlitý vosk. Dále položte dva listy papírového ručníku na spodní stranu skvrny na movité koberce, předložky a textilie.

Když se vosk zahřeje, papírové ručníky jej absorbují. Pokud nemáte papírový ručník, postačí vám jedna vrstva bílého nebo hnědého papírového sáčku. Jen se ujistěte, že na sáčku není inkoust, vosk nebo nápis.

Můžete také použít savý papír. Jedná se o absorpční materiál určený k absorpci oleje a jiných tekutin. K tomuto účelu můžete použít i přenosový papír.

Krok 2: K zahřátí místa použijte žehličku. Nastavte žehličku na nízkou teplotu a počkejte, až se zahřeje. Takže když je žehlička horká, jemně ji zatlačte do voskové oblasti papírového ručníku.

Pohybujte žehličkou opatrně ze strany na stranu, aby se místo zahřálo. Papírový ručník absorbuje vosk, když se zahřeje a znovu se roztaví. Při zahřívání vosku nepoužívejte nastavení páry, protože to nasytí papírový ručník.

Použití nastavení páry může zabránit absorbování vosku. Tento postup můžete použít k odstranění vosku z koberců, kůže, imitace kůže. Také na denim, semiš, mikrosemiš a další látky.

Krok 3: Poté použijte fén. Pro zahřátí vosku u materiálů, které neprošly tepelným testem, použijte fén na horké nastavení. Mezi fénem a kobercem udržujte vzdálenost 6 až 8 palců.

Zaměřte horký vzduch na rozlitý vosk a druhou rukou vyvíjejte tlak na papírový ručník. U materiálů, které se mohou roztavit, jako je polyester, budete možná potřebovat fén místo žehličky. Ujistěte se, že vaše deka nebude hořet.

Krok 4: Podle potřeby vyměňte papírové ručníky, dokud nebude oblast bez skvrn. Mějte na paměti, že papírové ručníky jsou nasáklé voskem. Poté vraťte listy nad a pod materiál s čerstvými listy.

Umožňuje vosku proniknout hlouběji a zároveň zabraňuje jeho rozšíření na větší plochu. Pokračujte v žehlení vosku a doplňování papírových ručníků, dokud ručníky již vosk neudrží. Poté otřete nebo seškrábněte zbytky vosku plastovou špachtlí.

Krok 5: Umyjte postiženou oblast. Předměty, které lze prát v pračce, by měly být před praním v pračce ošetřeny odstraňovačem skvrn. Poté nastříkejte oblast čističem na koberce a otřete ji čistým ručníkem, dokud nebude čistá.

Sušte pro neomyvatelné materiály, jako jsou koberce. Po odstranění vosku může být na materiálu stále barvivo nebo zbytky, proto je nutné čištění. Ujistěte se, že je vaše přikrývka neposkvrněná.

Závěr

Pokoušet se dostat vosk ze svíčky z přikrývky je méně příjemné. Výše uvedené metody vás však naučí nejlepší techniky, jak dostat vosk ze svíček z přikrývky. Takže si užívat vánoční večírky, rodinná setkání nebo prostě jen tak posedět u ohně.