Jak dostat svíčka vosk ze stolu

Zapálené svíčky dodají romantickému nádechu každému jídelnímu stolu nebo sváteční expozici. Pokud jej však necháte na stole nehlídaný, může na váš stůl ukapat trochu vosku. Proto vás naučíme, jak dostat vosk na svíčky ze stolu.

Metody, jak dostat svíčka vosk ze stolu

Metoda 1: Usadit a seškrábnout

První metodou, jak dostat vosk ze svíčky ze stolu, je přístup usadit a seškrábnout. Je to nejjednodušší a nejúčinnější pro čištění drobných voskových skvrn. Jak tedy dostat vosk na svíčky ze stolu pomocí tohoto přístupu?

Požadované materiály:

  • pevná plastová špachtle, plastová lžička nebo kreditní karta
  • útržek papíru
  • textilie nepouštějící vlákna, které jsou čisté, bílé nebo světlé barvy
  • perte ručníky nebo dezinfekční utěrky
  • preferovaný lesk na nábytek

Proces:

Vosk seškrábněte ve směru vláken dřeva špachtlí, lžící nebo jednou stranou kreditní karty. Pokud má dřevo praskliny nebo hluboké štěrbiny, použijte špachtli nebo zaoblenou hranu kreditní karty. Může pomoci uvolnit vosk.

Pomocí špachtle nebo kreditní karty je jemně zatlačte na list papíru ve vzoru smetáku a lopatky. Udělejte to, když se kousky vosku hromadí. Postup opakujte, dokud nebude odstraněn všechen vosk.

Může vyžadovat četné cykly škrábání. Po odstranění vosku otřete ošetřené místo čistým hadříkem, který nepouští vlákna. Poté hadříkem naneste lesk na nábytek a míchejte, dokud nebudete s výsledky spokojeni.

Pokud vosk nedávno vytekl, nechte vosk úplně vychladnout. Trpělivost je nezbytná, protože drhnutí nebo seškrabování horkého vosku vás může popálit nebo vosk rozetřít všude. Není to jednoduchý proces, ale je to jeho součást.

Než začnete, odloupněte co nejvíce rukama. Sníží to množství potřebného škrábání. Primární nevýhodou tohoto postupu je, že při neopatrnosti riskujete poškrábání dřeva.

Pro snížení tohoto nebezpečí pracujte ve směru vláken dřeva. Dřevo může být někdy vidět pouhým pohledem na směr čar. Na mořeném nebo natřeném dřevě však může být podstatně obtížnější si jej všimnout.

Za určitých okolností přejeďte rukou po dřevě; směr vláken dřeva je způsob, který působí hladším dojmem. Dále, aby se zabránilo přenosu barviv z barevné látky, vyleštěte a vyleštěte pomocí bílé nebo světlé látky. Nakonec pomocí ručníků zakryjte okolní oblast, abyste zabránili úniku vosku na nedotčené dřevěné povrchy.

Metoda 2: Otřete a zahřejte

Metoda Heat and Wipe je nejúčinnější metodou pro odstranění významných skvrn vosku ze dřeva. Proč? Protože jiné postupy, jako je Settle a Scrape, jsou účinné pouze pro odstranění několika kapiček vosku.

Máte téměř jistotu, že dřevo poškrábete, pokud se pokusíte seškrábnout velkou hrudku vosku. Protože však nepotřebuje škrábání ostrými nástroji, tento postup funguje skvěle na velkých nepořádcích. Stručně řečeno, tento přístup zahrnuje postupné zahřívání vosku, aby se zjemnilo jeho složení.

Když je vosk dostatečně měkký, můžete jej setřít hadříkem nebo absorbovat papírovou utěrkou. Vyhnete se tak poškození nábytku. Existují dva způsoby, jak k tomuto postupu přistoupit: jeden používá fén, zatímco druhý používá žehličku na prádlo.

Požadované materiály

  • textilie nepouštějící vlákna, které jsou čisté, bílé nebo světlé barvy
  • papírové ručníky pro velké zatížení
  • levné žínky
  • žehlička nebo fén jako zdroj tepla
  • váš preferovaný lesk na nábytek

Postup při používání vysoušeče vlasů

Prvním krokem je udržovat vlasy sušicí alespoň tři palce od postižené oblasti. Dále nasměrujte fén na vosk na svíčku na nízkém nastavení. Jak vosk měkne, snažte se jej co nejvíce sloupnout rukama.

Poté místo očistěte hadříkem, který nepouští vlákna. Znovu použijte teplo a čistěte oblast, dokud nezmizí všechen vosk. Otřete postižené místo čistým hadříkem nepouštějícím vlákna, přidejte lešticí prostředek na nábytek a vyleštěte.

Proces při použití žehličky

Nastavte žehličku na nejnižší stupeň páry. Na postižené místo naneste alespoň tři vrstvy silných papírových ručníků. Papírové ručníky zakryjte čistou látkou nebo žínkou, která je bezpečná pro žehlení a nepouští vlákna.

Zatlačte žehličku do látky na postiženou oblast po dobu tří až pěti sekund. Poté látku zatáhněte, abyste viděli, zda papírové ručníky absorbovaly vosk. Pokud ne, možná budete muset přidat sekundu nebo mírně zvýšit teplotu.

Opakujte proces s novým proužkem papírového ručníku, dokud nebude odstraněn všechen vosk. V závislosti na množství vosku možná budete muset vyměnit papírové ručníky po několika aplikacích tepla. Nakonec ošetřenou oblast otřete čistým hadříkem nepouštějícím vlákna, přidejte leštidlo na nábytek a vyleštěte.

Tyto přístupy můžete použít jednotlivě nebo v kombinaci. Takže, co když máte ve dřevě hluboké drážky? Žehlička může být použita jako další krok poté, co fén odstranil většinu vosku.

Použití žehličky k odstranění vosku trvá déle než použití fénu. Žehličku totiž musíte opakovaně přikládat na hadřík na poškozené místo. Vytlačí vosk nahoru do papírových ručníků.

Je to tedy ideální přístup k použití, když je vosk hluboce pohřben ve dřevě. Pokud nemáte čas, použijte fén. Pokud budete používat žehličku, začněte na nejnižším stupni bez páry.

Teplotu zvyšujte pouze v případě, že vosk netaje. Žehlička by se měla zahřívat, ne pálit. Dávejte pozor, abyste vosk zakryli mnoha papírovými ručníky.

Pokud nepoužijete dostatek papírových ručníků, vosk se vsákne do látky, ztuhne uvnitř vláken a bude otravovat. Místo toho použijte příliš velkou žínku, aby se povrch žehličky nedostal do přímého kontaktu se dřevem. Zkontrolujte složení tkaniny vaší žínky, abyste ji během operace nespálili.

Závěr

Takže zde jsou dva různé způsoby, jak dostat vosk ze svíček ze stolu. Pečlivě vybírejte, který způsob platí pro váš stůl. Tyto metody jsou použitelné, pokud neodstraňujete vosk z ubrusu a pouze přímo na stůl.