Jak dostat plísňový zápach z přikrývky: Snadný průvodce v 5 krocích

Byla vaše přikrývka nějakou dobu ve skladu a byla mokrá od úniku? Naučte se, jak z přikrývky dostat zápach plísně, abyste ji mohli znovu použít, jako by byla nová.

Zápach plísně je důsledkem usazování spór plísní na površích včetně vaší přikrývky. Je velmi důležité zvážit jeho ochranu před poškozením, když se propracujete k důkladnému odstranění plísní.

Co budete potřebovat

  • Mísa nebo jakákoli nádoba, kterou můžete použít při míchání přísad
  • Starý kartáč s měkkými štětinami
  • Tenisové míčky
  • Citrónová šťáva
  • Kuchyňská sůl
  • 1 šálek bílého octa
  • Jemný prací prostředek

Odstranění zápachu plísně z přikrývky

Abyste se zbavili zápachu plísně na přikrývce, stačí provést pět jednoduchých kroků. Nezapomeňte si předem připravit materiály a mít připravenou přikrývku, kterou budete čistit.

Krok č. 1. Vytvořte citronovou pastu

Pro výrobu pasty smíchejte v misce citronovou šťávu s kuchyňskou solí. Pokračujte v přidávání přísad, dokud nedosáhnete konzistence pasty, která není příliš řídká a je mírně hustá.

Krok č. 2. Naneste citronovou pastu na šidítko

Pomocí starého kartáčku s měkkými štětinami naneste citronovou pastu na skvrny od plísně na přikrývce. Ujistěte se, že aplikujete na každé místo, abyste získali neposkvrněnou a svěží přikrývku.

Poté položte čistý a velký kus látky na místo, kde je přímé sluneční světlo. Umístěte na něj přikrývku a nechte citronovou pastu zaschnout.

Krok č. 3. Otřete citronovou pastu z přikrývky

Jakmile citronová pasta zaschne, znovu uchopte starý zubní kartáček. Použijte jej k setřete pastu z přikrývky.

Nezapomeňte používat jemné pohyby, aby nedošlo k poškození materiálu. Udělejte to důkladně a ujistěte se, že nezůstala žádná pasta.

Krok č. 4. Vyperte přikrývku

Další věc, kterou musíte udělat pro efektivnější čištění, je spustit přikrývku ve velkokapacitní pračce. Použijte teplou vodu a jemný prací prostředek.

Přidejte 1 šálek bílého octa, abyste zabili všechny zbývající spory plísní. Zbaví vás také zatuchlého zápachu na přikrývce.

Pokud i vaše pračka zapáchá zatuchlinou, zde je článek o tom, jak se zbavit zápachu plísní v pračce, který si můžete přečíst.

Krok č. 5. Vysušte přikrývku tenisovými míčky

Vložte čerstvě vypranou přikrývku do sušičky spolu s několika čistými tenisovými míčky. Tyto kuličky zabrání shlukování přikrývky v sušičce.

Spusťte sušičku a ujistěte se, že byla vypuštěna veškerá voda. Můžete také zkusit pověsit přikrývku venku, aby vyschla na vzduchu nebo na slunci pro důkladnější vysušení.

Tipy

Můžete také zkusit položit přikrývku venku a pokapat ji zředěným bílým octem a nechat uschnout. Tato technika zabije všechny spóry plísní a zbaví vás jakéhokoli nepříjemného zápachu.

Dalším trikem, který můžete udělat, abyste odstranili páchnoucí pachy, je použití mocné jedlé sody. Nasypte velké množství ingredience na zatuchlou vonící přikrývku.

Nechte ho na látce přes noc, aby absorboval všechny pachy. Vysajte nebo setřeste jedlou sodu z přikrývky druhý den.

Pokud jde o praní přikrývky, je lepší to udělat jednou za měsíc. Zabrání poškození a také ho udrží bez plísní.

Pamatujte, že obecný lék na použití bělidla k léčbě plísní může poškodit vaši přikrývku. Je velmi důležité vyhnout se jeho použití.

Pokud si nejste jisti, jak se s plísní vypořádat sami, požádejte o odbornou pomoc.

Tipy, jak dostat z matrace zápach plísně, naleznete v tomto užitečném průvodci.

Prevence plísní

Neexistuje lepší způsob, jak se s plísní vypořádat, než zabránit jejímu rozvoji. Existuje mnoho základních způsobů, jak to udělat.

Udělejte vše pro to, aby vaše přikrývka byla vždy suchá a čistá. Pokud je to možné, vyhněte se jídlu a pití v jeho blízkosti, abyste se vyhnuli rozlití vašeho oblíbeného jídla a pití do přikrývky.

Pokud k rozlití dojde, okamžitě jej vyčistěte. Poté přikrývku vyperte a spusťte cyklus sušení, abyste se zbavili veškeré vlhkosti.

Při ukládání přikrývky ji umístěte na chladné a suché místo, abyste zabránili vlhkosti, která by mohla způsobit růst plísní. Nikdy neskladujte přikrývku v plastovém sáčku.

Plastové sáčky neumožňují pronikání vzduchu dovnitř, což podporuje rozvoj plísní. Pokud nemáte k dispozici prodyšnou úložnou tašku, zabalte přikrývku před uložením do čistých a suchých bavlněných ručníků.

Můžete také použít jakékoli staré bavlněné oblečení. Bavlna umožňuje dobré proudění vzduchu, což je velmi účinné při prevenci usazování plísní.

Závěr

Plíseň spolu s ostatními houbami jsou skutečně takovými potížemi. Prostě nejsou typem, se kterým byste se chtěli vypořádat zejména u vás doma.

Nyní, když vyšel na světlo proces, jak dostat z přikrývky pach plísně, není nikde v dosahu užívat si čerstvě vonící povlečení.