Jak dostat plísňový zápach z houby 6 účinnými způsoby

Máte nějaký nápad, jak dostat z houby zápach plísně? Pokud ne, přečtěte si tento článek a my vám poskytneme všechny tipy, které budete potřebovat!

Kuchyňská houba je často mokrá, což z ní dělá živnou půdu pro bakterie a je s největší pravděpodobností jedním z nejoblíbenějších stanovišť bakterií ve vašem domě. Abyste udrželi dobrou hygienu a odstranili pachy, je nejlepší dodržovat tipy vysvětlené níže.

Proč houby smrdí?

Smradlavé houby nejsou pro majitele domů neobvyklým problémem. Není lepší způsob, jak se s nimi vypořádat, než vědět, proč zapáchají.

Houby se denně setkávají se špinavým nádobím. Nečistoty a částice jídla se zachycují mezi vlákna houby a ve vlhkém prostředí se rychle rozkládají.

Během procesu rozkladu se usazují zárodky, kvasinky, bakterie a plísně a způsobují zatuchlý zápach. Pro podrobnější informace si přečtěte tento článek o tom, co způsobuje zápach plísní.

Tipy, jak se zbavit plísňového zápachu na houbě

I když kuchyňskou houbu umyjete saponátem a vodou, po nějaké době má stále tendenci zapáchat. Proto je nezbytné jej hloubkově vyčistit alespoň jednou týdně některou z následujících metod:

1. Čištění bílým octem

Bílý ocet není jen jednoduché koření; dokáže zázraky v deodoraci kuchyňských houbiček. Použití je velmi jednoduché a namáčení zabere jen pár minut.

Jednoduše nalijte čistý bílý ocet přímo na houbu, dokud nebude zcela nasycená. Před opláchnutím horkou vodou jej nechte působit nejméně pět minut.

2. Použití dezodorantu houby z jedlé sody

Jedlá soda se může vyrovnat čisticím schopnostem drsných chemikálií. Účinně čistí nečistoty a deodorizuje různé kusy věcí v domácnosti.

K použití tohoto mocného čisticího prostředku stačí smíchat teplou vodu se čtyřmi lžícemi jedlé sody a houbu do ní namočit. Nechte několik hodin působit, aby houba absorbovala roztok.

Poté houbu opláchněte teplou tekoucí vodou a vymačkejte všechnu vodu. Než houbu znovu použijete, vysušte ji přes noc na vzduchu.

3. Dezinfekce pomocí bělidla

Bez ohledu na to, jak čistá kuchyňská houba neustále vypadá, nikdy nemůže zůstat čistá, protože se v ní rychle množí bakterie. Nejjednodušším řešením je dezinfekce pomocí roztoku bělidla.

Proces zabere jen pár minut a houbu budete mít opět svěže vonící. První věc, kterou musíte udělat, je smíchat teplou vodu a ½ až jednu čajovou lžičku bělidla v nádobě.

Poté houbičku vyždímejte a vložte do misky s roztokem. Je lepší, když si na ochranu rukou vezmete rukavice, protože bělidlo může způsobit podráždění pokožky.

Před opláchnutím čistou vodou namočte houbu alespoň na 20 minut, nechte důkladně uschnout a budete mít houbu opět svěže vonící.

4. Dezinfekce pomocí mikrovln

Vložení kuchyňské houby do mikrovlnné trouby je účinný způsob dezinfekce a může zabít 99 % bakterií, kvasinek, bakterií přenášených potravinami a plísní. Svou houbu můžete vyčistit pomocí mikrovlnné trouby podle jednoduchého postupu.

Houbu důkladně namočte a poté ji vložte do mikrovlnné trouby. Nastavte jej na vysoký výkon a nechte jej běžet alespoň dvě minuty.

Před dalším použitím jej důkladně vychlaďte.

5. Spusťte houbičku v myčce

Myčka nejen umývá nádobí, ale může to samé udělat i s houbičkou na nádobí. Stačí jej položit na stojan a nechat projít celým cyklem mytí, sušení a máchání.

Můžete použít stejný prostředek na mytí nádobí, jaký používáte při mytí nádobí. Vymyje usazenou mastnotu a jídlo a zbaví houbu zápachu.

6. Nechat slunce kouzlit

Posledním tipem je přírodní metoda deodorace, která je tak jednoduchá, ale účinná. Je známo, že slunce má dezinfekční vlastnosti na oblečení a to samé dělá i na kuchyňské houbičky.

Při sušení na slunci nebudou houby již cítit plísní a budou zcela dezinfikovány. Stačí jej položit na talíř a umístit na místo s přímým slunečním světlem.

Pokud po plísni voní nejen vaše houba, ale také voda, kterou pijete, zde je průvodce „proč má voda voní po plísni“, kterou si můžete vyzkoušet.

Závěr

Je nezbytné, aby vaše kuchyňské houbičky byly vždy čisté, protože přicházejí do kontaktu s nádobím, které používáte k jídlu. Díky neustálému vystavení je velmi náchylný k růstu plísní, kterým se musíme vyhnout, chceme-li být v bezpečí.

Sdíleli jsme různé způsoby, jak dostat plísňový zápach z houby, takže doufáme, že je můžete použít. Může být ještě účinnější, pokud smícháte čisticí postupy pro kuchyňskou houbu bez zápachu a svěže vonící.