Jak dostat plíseň ze dřeva: 5 užitečných domácích metod

První způsob, jak dostat plísňový zápach ze dřeva, je nejprve odstranit plíseň samotnou. To je pravděpodobně nejlepší způsob, jak odstranit zatuchlý zápach plísně, ale níže najdete další možnosti.

Zápach plísně: Vysvětlení

Pravděpodobně znáte nepříjemný zápach, který se někdy vyskytuje u vás doma. Někdy to může vonět jako mokré ponožky a někdy to může mít zemitý zápach.

Tento zápach je plíseň nebo plíseň. Ti dva mají podobnou vůni, protože jsou oba houby.

Jejich pachy jsou způsobeny chemickými sloučeninami, které rozkládají a uvolňují. Tyto sloučeniny (neboli mikrobiální těkavé organické sloučeniny) se uvolňují s rozvojem plísně.

Zápach je pokaždé jiný, když se rozvine, takže pro vás nemusí vyvolat poplach. Možná, že vaše první myšlenka, když se s tím setkáte, je podpořit proudění vzduchu.

To je dobré a v pořádku. Jedná se však o dočasné řešení.

Doporučujeme řešit kořenový problém zápachu plísně. Jinak by se zápach vrátil.

Jak se na dřevě vyvíjí plíseň?

Zatuchlý nebo zemitý zápach je způsoben plísní, ale jak se plíseň na dřevě vůbec vyvíjí? Za prvé, plíseň musí splnit čtyři podmínky, než se usadí na povrchu.

Posledním kritériem, které potřebuje, je obvykle vlhkost. Ostatní tři (zdroj potravy, teplota, kyslík) jsou všechny přítomné v životním prostředí.

Naštěstí pro plísně je poškození vodou v domácnostech docela standardní. Od netěsností stropu po prasklé potrubí se spóry plísní usazují na konkrétním povrchu kvůli poškození vodou.

Vaše domácnost pravděpodobněji utrpí škody způsobené vodou v důsledku prasklého potrubí a vadných spotřebičů než počasí. Kromě příčiny poškození vodou musíte vzít v úvahu typ znečištění vody.

Pokud je to černá voda, neporadíte si jen s plísní a plísní. Při kontaktu se musíte vypořádat i s bakteriemi a možnou infekcí.

Dřevěné podlahy jsou náchylnější k poškození vodou, než si myslíte. Jedním z důvodů je, že na nich spotřebiče stojí a jsou vystaveny vlhkosti, kterou spotřebiče vyzařují.

Kromě toho jsou dřevěné podlahy také obětí vadných potrubních systémů a netěsností z přilehlých konstrukcí domů (stěny, stropy). Pokud se potýkáte s poškozením vodou, zde je článek o tom, jak opravit vodou poškozený strop.

Různé způsoby odstranění zápachu plísně na dřevě

Poté, co jste se dozvěděli o důvodu zápachu plísně ao tom, jak plíseň roste, můžete nyní zápach plísně odstranit. Chcete-li odstranit zápach plísně, musíte odstranit plíseň samotnou.

1. Použijte ocet

Jedna látka pohlcující zápach, která se běžně používá při odstraňování plísní, je ocet. Čistý, neředěný ocet nejen zabíjí plíseň, ale také pomáhá odstranit nepříjemný zápach, který s ní přichází.

I když nevýhodou octa je, že má výraznou vůni. Můžete to však upravit tím, že do octového roztoku vložíte půlku citronu.

Tuto směs octa s citronem však můžete použít pouze jednou a po dokončení musíte citrusové plody odstranit.

2. Používejte komerční produkty

K čištění plísně od dřeva, na kterém se usadila, můžete použít přírodní roztok, jako je ocet. Můžete se však také rozhodnout používat komerční produkty.

Jedním z účinných komerčních produktů je CLR odstraňovač plísní a plísní. Zde je článek popisující, kde koupit CLR odstraňovač plísní a plísní, který vám pomůže.

Tyto komerční produkty jsou speciálně vyrobeny k boji proti plísním a plísním; proto musí být účinné. Při manipulaci s plísní a používání tohoto produktu však doporučujeme nosit ochranné pomůcky.

3. Přirozené světlo

Pokud můžete svůj dřevěný nábytek vystavit přirozenému slunečnímu záření, může to pomoci zabít a odstranit spóry plísní a pachy. Pokud však nemůžete, můžete použít odvlhčovač k odsátí vlhkosti ze dřeva.

Nasávání vlhkosti by zabilo plíseň a odstranilo zatuchlý zápach dřeva.

4. Dřevo obruste

Dalším způsobem, jak eliminovat spóry plísní a zápach, je odizolování dřevěného nábytku. Místo odstraňte odizolováním a obroušením dřeva, které by pomohlo dřevu dýchat.

Pokud zápach přetrvává i po odstranění povrchové úpravy, můžete k odstranění zápachu plísně použít ocet nebo jedlou sodu.

5. Používejte látky pohlcující pach

Po dezinfekci prostoru a zbavení dřevěného nábytku plísní můžete zbývající nepříjemný zápach odstranit pomocí látek pohlcujících pachy.

Můžete použít stelivo pro kočky, pokud se vám někde povaluje. Použít se dá i dřevěné uhlí nebo kávová sedlina, které jsou v domácnosti dostupnější.

Než se nadějete, tyto látky absorbovaly zápach plísně.

Konečně víme, že standardním produktem používaným při odstraňování domácích plísní je bělidlo. Je však příliš silný a může poškodit dřevo, proto jeho použití nedoporučujeme.

Máte k dispozici další méně škodlivé možnosti, takže doufáme, že je použijete místo toho, abyste šli rovnou k bělení.

Závěr

Naučit se, jak dostat plísňový zápach ze dřeva, zahrnuje především vědět, jak rostou. Tímto způsobem zjistíte, čemu se vyhnout (např. poškození vodou), abyste zabránili růstu plísní ve vaší domácnosti.