Jak dostat plíseň z polyesterových ubrusů: 5 snadných kroků

Když se vám na ubrus dostane plíseň, je to jednoznačný škrábanec. Takže by pomohlo, kdybyste se dozvěděli tipy, jak dostat plíseň z polyesterových ubrusů.

Většina lidí nechává svůj jídelní stůl prostý, protože jej používají každý den k jídlu. Když však nastanou příležitosti, je úprava vašeho stolu základem velkého dne.

Představte si, že máte pro začátek hektický rozvrh a pak vám ubrus zničí plíseň. Pohodlně jsme vyhledali nejlepší techniky k odstranění plísní z ubrusů vyrobených z polyesteru.

Bavlna vs. Polyester

Bavlna je měkká, přírodní, hypoalergenní tkanina, která se nejčastěji používá v kojeneckém oblečení a ložním prádle. Bavlna má 8,5% opětovné získání vlhkosti v závislosti na podmínkách vlhkosti.

Na druhé straně je polyesterová tkanina známá tím, že je hydrofobní. Polyesterové vlákno neabsorbuje vlhkost ani pot, což z něj dělá tahouna oblečení do tělocvičny.

Polyester je syntetický, má dlouhou životnost a je odolný. Zatímco mnoho jiných tkanin vytváří na povrchu chmýří, polyester snese časté praní.

Bavlna může být náchylnější k plísním, protože má vyšší míru absorpce než polyester. Mezitím polyester může stále růst tyto invazivní houby, pokud je ponechán mokrý po dobu nejméně 24 hodin nebo vystaven prostředí s vysokou vlhkostí.

Co se dostane ven plísni z polyesterové tkaniny?

Když je proudění vzduchu omezené, napadení plísní je zjevným problémem. Sklepy nejsou jediným místem, kde se plísním může dařit.

Dostatečnými faktory pro vznik plísní jsou vlhkost, horké počasí a tmavé prostředí. Zde jsou některé netoxické produkty, které můžete použít k odstranění plísní z polyesteru:

Citron

Citronová šťáva se používá jako oblíbený denní čistič. Jeho 5% kyselost je vynikající pro likvidaci plísní.

Citron je vynikající pro porézní materiály, jako je stolní prádlo. Naneste nakrájený citron přímo na látku nebo jej vložte do rozprašovače.

Odstraňovač plísňových skvrn

V této záležitosti jsou hrdiny čističe zakoupené v obchodě. Výrobky na odstraňování plísní mají dvě hlavní složky: chlornan sodný a peroxid vodíku.

Bílý ocet

Obsah kyselosti bílého octa je 5 %, což je praktické při čištění plísní. Použijte jej v plné síle a nechte ocet působit na tkanině alespoň 1 hodinu.

5 kroků čištění plísní na polyesterových ubrusech

Krok č. 1. Zkontrolujte štítek

Od malých až po velké značky oblečení poskytují pokyny pro péči o své produkty. Dodržováním postupů čištění uvedených na štítku ubrusu budete vědět, jak o něj správně pečovat.

Pro zachování celistvosti polyesterového prádla se nedoporučuje prát v horké vodě. Místo toho použijte teplou vodu, abyste zabránili opotřebení pružného materiálu.

Krok č. 2. Vydrhněte formu

Pokud máte odstraňovač skvrn od plísní s přísadami peroxidu vodíku, nastříkejte ho na ubrus. Nechte působit asi deset minut a vytáhněte kartáč s kančími štětinami.

Skvrny od plísně jemně vydrhněte, dokud trochu nezmizí. Některé skvrny se kvůli vážným plísním obtížně odstraňují.

To platí i pro jiné prostředky na čištění forem. Ať už používáte destilovaný bílý ocet nebo citronové koncentráty, ihned po nanesení reaktantu plíseň vydrhněte.

Krok č. 3. Předperte ubrus

Stolní prádlo zatím neházejte do pračky. Ujistěte se, že jste látku předem namočili ve vodě rozpuštěné s komerčním pracím prostředkem.

Nechte to tam několik hodin a odolné skvrny by měly během procesu změknout. Vzhledem k tomu, že řešíte zatuchlé ubrusy, pomůže předpírka.

Předpírka znečištěného oděvu nebo prostěradla může způsobit rozdíl, protože oděvy důkladně vyčistí.

Krok č. 4. Použijte vlažnou vodu

Polyester je odolná tkanina, ale horká voda může způsobit smrštění. Odborníci doporučují používat vlažnou vodu, která má teplotu mezi 98 a 105 stupni Fahrenheita.

Vzhledem k tomu, že polyester je široce vyráběn a prodáván, neexistují žádná zvláštní opatření týkající se jeho praní. Můžete jej dokonce prát v pračce v běžném cyklu s jemným pracím prostředkem.

Polyesterový ubrus znečištěný plísní můžete prát ve studené vodě, ale není tak účinný při odstraňování skvrn ve srovnání s teplou vodou.

Krok č. 5. Sušte na slunci

Veškerá plíseň zmizela spoustou tvrdé práce a drhnutí skvrn. Posledním krokem je nechat ji volně vyschnout.

Celá logika v tomto kroku spočívá v tom, nechat ostatní spory plísní sídlící v materiálu odejít. Tím se zabrání alergickým reakcím v budoucnu.

Tipy pro péči o polyesterové tkaniny

Jakákoli látka je náchylná k plísni, i když ji krejčí ručně spřádal. Vše, co musíte udělat, je udržet polyesterovou tkaninu mimo vlhká, temná a vlhká místa, a máte hotovo.

Chcete-li se o plísni dozvědět více, přečtěte si tyto články o tom, jak zacházet s plísněmi usazenými u sazí a jak napsat zprávu o plísni.

Závěr

Ubrusy chrání stůl před poškrábáním a skvrnami. Mohou to být i ozdobné vzory, zvláště když se blíží luxusní oslavy.

Skvrny od plísní jsou však houževnaté a lze je z ubrusů odstranit všechno, jen ne snadno. Pomocí svých nástrojů a domácích čisticích roztoků nemusíte utrácet další desetník za odbornou pomoc – stačí si přečíst tento článek o tom, jak dostat plíseň z polyesterových ubrusů.