Jak dostat plíseň z mikrovlnné trouby: 6 úžasných DIY kroků

Chcete se naučit, jak dostat plíseň z mikrovlnky? Poskytneme vám ty nejlepší kroky, jak z ní plíseň vymýt!

Pokud jste jídlo ohřívali v mikrovlnné troubě týden, hádáme, že mikrovlnka páchne a budete mít na rukou plesnivé neštěstí! Zbavit se mastnoty a nečistot ve vaší mikrovlnné troubě nemusí být s pomocí těchto metod čištění mikrovlnné trouby obtížná práce.

Můžete si také přečíst tento článek o tom, jak dostat plíseň z kamen, kde najdete další pokyny pro čištění.

Je možné, aby se v mikrovlnné troubě rozvinula plíseň?

K rozvoji plísní může dojít z různých důvodů, včetně toho, zda se zápach vyvíjel postupně v průběhu času nebo jste zapomněli na ohřáté zbytky v mikrovlnné troubě. Zatuchlý zápach v mikrovlnné troubě je na druhé straně jasným příznakem růstu plísní.

Černé a zelené neostré skvrny tvořící se v rozích jsou další znaky, které je třeba hledat. Plíseň se může vyvinout v jakémkoli prostředí, včetně vaší mikrovlnné trouby, pokud jsou přítomny správné podmínky.

Nezapomeňte se podívat na tento článek o tom, jak identifikovat černou plíseň vs padlí, abyste je mohli snadno porovnat.

Podmínky růstu plísní

Stav #1. Plíseň nemůže růst v mikrovlnné troubě, která je udržována čistá a suchá. Spory plísní jsou živí tvorové, kteří k přežití vyžadují specifické klíčové složky.

Podmínka #2. Částky jídla by posloužily jako první živná půda pro tvorbu plísní. Plíseň se může rychle rozšířit, jakmile se uchytí, protože se spóry koncentrují a množí.

Podmínka #3. Písně a plísně vyžadují kromě živin neustálý přísun vláhy. Měli byste očekávat, že se problém s plísní vyvine rychle, pokud se uvnitř špinavé mikrovlnné trouby nahromadí vlhkost.

Odstranění plísní z mikrovlnné trouby

Mikrovlnné trouby jsou vyrobeny z povrchů odolných vůči plísním a plísním, které vytvářejí velké množství tepla a přitom jsou nutričně prosté. Pokud jej však nebudete pravidelně uklízet, může se stát, že vznikne plesnivý nepořádek.

I když se plíseň v mikrovlnné troubě nemůže vyvinout, jídlo ponechané uvnitř ano. Spóry plísní se mohou změnit v plíseň, pokud se uvnitř mikrovlnné trouby nahromadí zbytky jídla a vlhkost.

Dodržujte tato opatření, abyste zabránili vzniku plísní a vyčistili plíseň z mikrovlnné trouby.

Krok č. 1. Vyčistěte mikrovlnnou troubu

Pomocí vlhké houby a tekutého čisticího prostředku povrch jemně seškrábejte. Odstraňte veškeré zbytky nebo drobky jídla, které se mohly nahromadit uvnitř mikrovlnné trouby.

Krok č. 2. Vysušte vnitřek mikrovlnné trouby

Růst plísní vyžaduje přítomnost živin a vlhkosti. Účinně zabráníte vylíhnutí a opětovnému růstu bakterií odstraněním obou dostupných potřeb.

Krok č. 3. Pomocí bílého octa vydrhněte oblast

Ocet je vynikající dezinfekční prostředek pro čištění povrchů v domácnosti. Při náročných úklidových pracích zřeďte ocet v poměru 50/50 teplou vodou nebo jej použijte v plné síle, abyste maximalizovali jeho účel při úklidu.

Krok č. 4. Počkejte na řešení

Po očištění povrchů nechte octový roztok působit 15 minut. Ocet má tím lepší účinek, čím více ho necháte na napadení plísní; nepodceňujte jeho účinnost!

Krok č. 5. Dobře opláchněte vodou

Ocetový roztok setřete z povrchů čistým ručníkem navlhčeným v čisté vodě. Pokud necháte dvířka mikrovlnné trouby na několik minut otevřít, aby bylo možné důkladně vysušit, zápach octa zmizí.

Krok #6. Je třeba se vyvarovat klíčení plísní

Po každém použití mikrovlnnou troubu vyčistěte. Je také skvělý nápad nechat poté otevřená dvířka, aby mohla unikat jakákoliv pára a neuvízla v uzavřeném prostoru.

Vliv mikrovlnného záření na plíseň

Mikrovlnné záření nezabije plísně ani plísně. Některé aktivní spory mohou být neutralizovány intenzivním teplem generovaným uvnitř uzavřeného prostoru, ale nemělo by se na to výrazně spoléhat.

Pokud nejsou kolonie plísní odstraněny, mohou oživit a vyvinout nové růstové zóny. Abyste zajistili, že plísně nebudou růst, musíte vyčistit a dezinfikovat celou oblast, abyste odstranili spory plísní.

Ocet dokáže eliminovat plísňové mikroorganismy, což vám umožní vyčistit povrch a odstranit přebytečnou vlhkost. Vůně octa zmizí a mikrovlnná trouba bude vonět čistě.

Citronová kyselina citronová pomáhá dezinfikovat vaši mikrovlnnou troubu a odstranit plíseň z povrchu. Tato metoda funguje dobře, protože ve vaší mikrovlnné troubě zanechává příjemné citrónové aroma.

Závěr

Pokud ve vaší mikrovlnné troubě roste plíseň, neměli byste ji používat k ohřívání jídla, dokud nebude vnitřek důkladně vyčištěn a vydezinfikován. Mikrovlnné záření, jak již bylo uvedeno, nemůže úspěšně zabít spory plísní.

V důsledku toho se vystavujete možnosti hromadění spor plísní na vašich jídlech. Plíseň je spojována s nemocemi, dýchacími potížemi a alergickými reakcemi, proto je lepší se s problémem vypořádat co nejdříve.

Ujistěte se, že dodržujete výše uvedené metody, abyste se vyhnuli případným zdravotním rizikům, protože plísně a plísně jsou schopny nás onemocnět. To bude vše o tom, jak dostat plíseň z mikrovlnné trouby!