Jak dlouho vydrží ohřívač vody? 4 překvapivá znamení, že to selže!

Víte, jak dlouho vydrží ohřívač vody? Pokud ještě ne, pak se nebojte. Jste na správném místě, protože jsme tu, abychom vám pomohli. Životnost standardního zásobníkového ohřívače vody se pohybuje od 8 do 12 let v závislosti na několika podmínkách.

Beznádržové ohřívače vody vydrží zhruba výrazně déle než tradiční ohřívače vody, přibližně 20 let, ale jejich pořízení je výrazně dražší. Mezi další úvahy patří tvrdá voda a samozřejmě spotřeba.

Může být skvělé najít správný čas na aktualizaci vašeho ohřívače vody dříve, než praskne a způsobí nepořádek nebo nákladné opravy. Ohřívač vody pro domácnost obvykle vydrží 6 až 13 let. Po 12 letech máte vypůjčený čas! Průměrná životnost ohřívače vody se u jednotlivých ohřívačů značně liší a závisí na mnoha faktorech. Máte zájem dozvědět se o tomto tématu více? Pokračujte ve čtení. Níže si vše projdeme do hloubky.

Faktory, které ovlivňují životnost ohřívače vody

Několik prvků ovlivňuje, jak dlouho vydrží standardní ohřívač vody. Prvním faktorem, který ovlivňuje dobu výměny plynového a elektrického ohřívače vody, je povaha vody. Pokud voda obsahuje značné množství chemikálií, mohou se v nádrži ohřívače hromadit usazeniny, které způsobí její rozpad. V neposlední řadě je rozhodující účinnost teplé vody v ohřívači.

Kvalitní ohřívač vody bude žít mnohem víc než jen nekvalitní. Zkušení technici dokážou nainstalovat vysoce kvalitní ohřívač vody za zhruba stejnou cenu jako nekvalitní nebo průměrný ohřívač vody.

Životnost ohřívače vody

Jak dlouho tedy ohřívač vody vydrží? Ohřívače vody obvykle vydrží kolem 8 až 12 let. Bez ohledu na to, zda ohřívač vykazuje potíže nebo ne, musíte po dosažení věku deseti let přemýšlet o jeho výměně. Je důležité mít na paměti, že pravidelná údržba vám může pomoci co nejlépe využít váš ohřívač vody. Pravidelným čištěním ohřívače vody prodloužíte životnost. V opačném případě budete muset utratit spoustu peněz za opravy a výměny.

Znamení toho, že váš ohřívač vody brzy selže

Při výpočtu zbývající životnosti vašeho ohřívače vody existuje několik příznaků. Níže jsou nejviditelnější indikace.

#1. Rezavá voda

Je vaše voda znečištěná oranžovým nebo hnědým odstínem? Pokud je to tak, je velká šance, že za to může váš ohřívač vody. To platí zejména v případě, že se hned po zahřátí zbarví do hněda nebo oranžova. Vnitřek ohřívače vody může časem zkorodovat. Ať už k tomu dojde, rez se může odlupovat a měnit barvu vody. I když použití rezavé vody skutečně není škodlivé, naznačuje to, že ohřívač vody rychle selhává. Ohřívač vody může začít unikat, pokud se neprovede nic k nápravě situace. To může mít za následek spoustu dalších problémů. V důsledku toho, pokud váš ohřívač vody rezaví, měli byste jej co nejrychleji vyměnit.

#2. Nedostatek teplé vody

Máte někdy pocit, že vám ve sprše uprostřed dojde teplá voda? Máte problém získat dostatek teplé vody na praní prádla? Pokud je tomu tak, váš ohřívač vody pravděpodobně nepracuje správně.

Hromadění usazenin uvnitř ohřívače je jednou z nejtypičtějších příčin tohoto problému. Jak voda prochází ohřívačem vody, ionty (vápník, železo, hořčík atd.) mohou časem ulpívat na vnitřních součástech ohřívače. To může způsobit překážky, což způsobí, že ohřívač vody bude méně funkční. Takže, jaký byl výsledek? Není dostatek teplé vody. V důsledku toho se ve většině případů nejednalo o řešitelný problém. Téměř jistě budete muset aktualizovat ohřívač vody.

Každopádně zde je návod, jak upravit teplotu na ohřívači teplé vody.

#3. Ohřívač vody vydává zvuky

Hromadění usazenin může způsobit nejen nedostatek teplé vody a podivné zvuky z vašeho ohřívače vody. Bušení a dunění jsou známé zvuky spojené s těmito zvuky. Stojí za zmínku, že se mohou objevit také bublání a pískání. Bohužel to nebyla situace, která by se dala vyřešit. Pokud máte potíže s ohřívačem vody, téměř jistě jej budete muset vyměnit. Zjistěte důvod, proč teplovodní ohřívač vydává hluk při vytápění.

#4. Shromažďování vody kolem ohřívače vody

Přítomnost vody hromadící se kolem vašeho ohřívače vody byla nejzřetelnějším příznakem, že potřebuje opravu. Pokud k tomu dojde, váš ohřívač vody prosakuje.

Tam, kde je únik, je to hlavní. Mělo by to být v nádrži, nebo je to někde jinde? Pokud je to váš případ, budete si muset pořídit nový ohřívač vody.

Pokud je však problém s potrubím nebo vodovodními armaturami, bude s největší pravděpodobností dostačující oprava. V každém případě byste se měli obrátit na instalatéra ve vašem okolí. Situaci vyhodnotí provedením požadovaných úprav.

Je to obal!

Doufáme, že se vám čtení tohoto článku bude líbit a že po přečtení budete mít lepší znalosti o tom, jak dlouho ohřívač vody vydrží. Mějte na paměti, že většina ohřívačů vody má životnost 10 až 12 let. Pokud váš ohřívač začne selhávat, budete jej muset vyměnit, než plýtvat penězi a námahou na jeho údržbu. Děkujeme, že jste s námi vydrželi až do konce! Můžete si také přečíst, jak dlouho trvá ohřev ohřívače vody.