Odpověď na otázku, jak dlouho trvá, než voda zplesniví, jsou necelé dva dny. Může však záležet na povrchu, kde vodní plíseň roste.
Více se o tom dozvíte níže, takže si přečtěte celý článek!
Vše o vodních plísních
Plísně nedevastují pouze pevné povrchy, jako je dřevo nebo beton; ovlivňuje i vodu. Přečtěte si více o vodních plísních přečtením tohoto článku až do konce!
Co je vodní plíseň?
Vodní plíseň je široká kategorie odkazující na mikrobiální usazování ve vodě. Ve skutečnosti se však jedná pouze o úzkou třídu skládající se z chytridiomykózy a oomycet.
Vodní plísně jsou jednobuněčné organismy, které se živí rostlinami. Mohou se vyskytovat jak na půdě, tak ve vodě.
Na půdě rozkládají organickou hmotu, kterou mohou být odumřelé listy. Mohou však způsobit onemocnění na vašich pokojových rostlinách.
Pokud se na svých pokojových rostlinách setkáte s bílou vodní plísní, přečtěte si tento článek o bílé plísni na rostlinách.
Mají také rádi stojatou vodu, díky čemuž jsou pro ně bazény zranitelné. Pokud vás to zajímá, přečtěte si náš článek o odstraňování vodních plísní na bazénech.
Jak roste vodní plíseň?
Stejně jako u jiných forem plísní se vodní plíseň vyvíjí v důsledku spór plísní. Když spory plísní najdou prostředí, které splňuje všechny jejich podmínky, usadí se tam.
Poté, co se spóry plísní usadí na povrchu a vytvoří plíseň, růst vyloučí více spor plísní, které se rozšíří do okolí. Tento vzor se opakuje, dokud se nevypořádáte s problémem s plísní.
Obecně se vodní plíseň vyvíjí za méně než dva dny po významném poškození vodou. U bazénů může být časový rámec trochu jiný.
Vzhledem k tomu, že bazén je prostředí bohaté na vlhkost, k rozvoji plísní dochází spíše v důsledku bakterií než poškození vodou. Nečistoty na bazénech, například, slouží jako zdroj potravy a pozvání pro plísně.
Jaké jsou účinky vodních plísní na člověka?
Je známo, že dlouhodobé vystavení plísním vyvolává alergie. Působení plísní v bazénu může způsobit kožní alergie nebo podráždění očí.
Pokud se omylem napijete bazénové vody s plísní, můžete zažít žaludeční nevolnost. Stále můžete trpět příznaky podobnými alergii kvůli plísním, i když to není z bazénu.
Například, pokud jsou všechny vaše pokojové rostliny napadeny plísní, můžete zaznamenat dýchací potíže. Tato zkušenost platí zejména v případě, že jste primárním správcem pokojových rostlin.
Některé z respiračních příznaků plísně jsou kašel a potíže s dýcháním. Pokud máte astma, plíseň může zhoršit váš stav nebo vyvolat záchvat.
V každém případě se musíte se svým problémem s plísní vypořádat co nejdříve. V opačném případě se plíseň může rozšířit do dalších částí vašeho domu.
Jaké jsou příznaky vodní plísně?
Jedním ze známých příznaků vodních plísní je usazování. Všimnete si toho u bílých vodních plísní v kalužích nebo bílého chlupatého růstu na půdě vaší rostliny.
Dalším příznakem vodní plísně je zápach. To je zjevnější, pokud máte vodní plíseň uvnitř, protože proudění vzduchu je omezené.
Kroky při odstraňování plísní na vodě
Protože jsme sdíleli kroky odstraňování plísní na rostlinách a bazénech, budeme psát o jiném procesu odstraňování plísní, který zahrnuje vodní plísně.
Vodní plíseň může také ovlivnit vaše potrubí a je obtížnější se s nimi vypořádat než s bazény a rostlinami. Chcete-li se vypořádat s vodní plísní v linkách, postupujte takto:
Krok č. 1. Bělidlo pro domácnost
Vzhledem k tomu, že trubky jsou nepřístupné, můžete roztoky nalít do kanalizace, abyste zabili plíseň. Nejprve odměřte půl šálku bělidla a nalijte jej do odpadu.
Nechte bělidlo hodinu sedět na potrubí. Poté nalijte dva šálky horké vody do odpadu, abyste opláchli bělidlo.
Než přistoupíte k dalšímu kroku, nechte několik minut klepnout.
Krok č. 2. Jedlá soda
Připravte směs jedlé sody rozpuštěním čtvrt hrnku jedlé sody ve vodě. Poté ji také slijte do odpadu.
Krok č. 3. Ocet
Po nalití roztoku jedlé sody zalijeme octem. Počkejte patnáct minut, abyste maximalizovali účinek jedlé sody a octa.
Poté znovu pusťte horkou vodu do odpadu, aby se roztoky opláchly. Tyto kroky by se měly opakovat každý měsíc, aby vaše potrubí zůstalo bez plísní.
Jak zabránit rozvoji vodních plísní ve vaší domácnosti
Nejlepší způsob, jak zabránit vzniku vodních plísní na vašem bazénu, rostlinách a potrubí, je pravidelné čištění. Jejich udržováním by se omezil zdroj potravy pro plísně, a tím by se zabránilo růstu plísní.
Dalším tipem je pravidelně provádět řešení na hubení plísní, zejména na nepřístupných částech vašeho domu. Tím by se snížila šance na šíření spór plísní ve vaší domácnosti.
Závěr
Pro lepší pochopení procesu růstu plísní je nutné vědět, jak dlouho trvá, než voda zplesniví. Znalost jeho časového rámce však nestačí.
Proto jsme zahrnuli způsoby, jak se s tím vypořádat, a to jak odstraněním plísní, tak prevencí. Doufáme také, že část článku popisující účinky plísní byla dostatečným varováním.