Jak čistit hořáky na deskách plynových sporáků? 8 úžasných kroků, které je třeba následovat!

Snažíte se naučit, jak čistit hořáky na deskách plynových sporáků? Máme tě; Tento článek pojednává o krocích a způsobech, jak dostat hořáky zpět do špičkového stavu.

Pokud jde o vaření jídel, plynové hořáky mají oproti elektrickým varným deskám několik výhod. Zkušení kuchaři preferují přesné ovládání plynových sporáků a někteří odmítají vařit s čímkoli jiným.

Na druhou stranu plynové sporáky mohou ztratit účinnost, když se otvory na jejich hořácích ucpou a brání proudění plynu. Pokud se plynový hořák ucpe, bude produkovat slabý plamen nebo v některých situacích žádný plamen. Naštěstí je čištění plynových hořáků jednoduchým úkolem. O tomto tématu je toho ještě mnohem víc. Ponořte se tedy hlouběji do tohoto článku!

Kroky k čištění hořáků na vršcích plynového sporáku

Jak čistit hořáky na deskách plynových sporáků? Špinavé a zaolejované rošty plynových hořáků a odkapávací misky stárnou zařízení, poškozují vaše vaření a představují hrozbu požáru. Když však plně rozumíte čištění hořáků kamen, je to hračka. Proveďte tyto jednoduché kroky, jak vyčistit hořáky na plynových varných deskách. Ale před vším ostatním si uvědomte, co budete potřebovat:

  • Jedlá soda
  • Sušení hadříku
  • Mýdlo na nádobí
  • Neabrazivní čisticí podložka
  • Starý zubní kartáček
  • Sponka na papír

Nyní pojďme diskutovat o procesu a zde jsou následující:

Krok č. 1. Přečtěte si pokyny výrobce

Vědět, jak se o svůj spotřebič starat, bude znamenat dlouhou cestu k ochraně vaší investice. Produktová dokumentace, která byla dodána s vaší varnou deskou, vám řekne, které oblasti je bezpečné odstranit za účelem čištění, což vám značně usnadní práci. Pokyny mohou dokonce doporučit čisticí chemikálie (nebo produkty a přísady, kterým je třeba se vyhnout). Je to skvělé místo, kde začít s odstraňováním ucpání a čištění hořáků. Když ztratíte vytištěnou příručku, můžete ji s největší pravděpodobností získat na webových stránkách výrobce.

Krok #2. Uzávěry hořáků by měly být sejmout

Pokud máte varnou desku se stojatou kontrolkou, vypněte plyn, než začnete. Pro rozptýlení plamenů obsahuje mnoho plynových hořáků odnímatelné keramické víko, které spočívá na hořáku. Pokud je to u vašeho sporáku tato situace, stáhněte tento uzávěr z hořáku a ujistěte se, že hořáky vychladly.

Krok č. 3. Odpojte hlavy hořáků

Hlava hořáku leží na difuzoru pod uzávěry. Zvedněte hlavy hořáků přímo nahoru a vyjměte je. Pokud má vaše kamna tuto konfiguraci, dejte pozor, abyste neohnuli nebo nepoškodili zapalovací elektrodu.

Krok #4. Namočte komponenty do směsi

Namočte hlavy hořáků a uzávěry na 20 až 30 minut do směsi tekutého saponátu a teplé vody. To pomůže uvolnit nalepený materiál.

Krok č. 5. Vydrhněte hlavy hořáků a víčka

Vydrhněte všechny povrchy hlav hořáků a krytů neabrazivním kartáčkem a starým zubním kartáčkem, abyste odstranili skvrny od jídla. Pokud materiál zůstane v otvorech portu, vykopněte ho narovnanou kancelářskou sponkou, dávejte pozor, abyste nepoškodili kov. Nekopejte příliš hluboko do otvorů a nikdy nepoužívejte párátko, protože dřevěné trsátko by se mohlo ulomit a zablokovat otvory. ještě více.

Udělejte si roztok z poloviny jedlé sody a poloviny vody pro opravdu odolné skvrny. Vydrhněte povrchy hlav hořáků a uzávěrů neabrazivním polštářkem a zubním kartáčkem. Může to trvat několik aplikací, ale i ty nejodolnější skvrny jsou obecně odstraněny.

Krok #6. Opláchněte součásti

Všechny části je třeba řádně opláchnout pod tekoucí vodou, protřepat, aby se odstranila přebytečná voda, a osušit hadříkem. Před opětovnou montáží hořáků umožněte úplné vysušení všech aspektů na vzduchu. Zatímco kusy schnou, můžete se soustředit na čištění jiných částí sporáku, jako jsou grily a odkapávací pánve. Tyto části můžete také umýt stejným postupem namáčení a drhnutí.

Krok #7. Dejte hořáky zpět k sobě

Až budou úplně suché, znovu nasaďte hlavy hořáků, odkapávací misky, grily a uzávěry. Při opětovné instalaci na zapalovací kamna, která jsou elektrická, dávejte pozor, abyste nepoškodili nebo nezměnili zapalovací elektrody.

Krok č. 8. Znovu rozsviťte světla (pilot)

Znovu zapalte zapalovací plameny na vašich kamnech pomocí zapalovacích světel, které visí v kontextu se směrem poskytnutým výrobcem. Zkontrolujte hořáky a připravte se na správný provoz – abnormální barva nebo tvar plamene může naznačovat, že hlavy hořáků nejsou zcela suché nebo že uzávěry nejsou dostatečně nasazeny na hlavy hořáků.

Při čištění hořáků plynového sporáku vždy pamatujte:

  • Chcete-li zachytit rozlité tekutiny a zabránit převaření hořáků, použijte odnímatelnou ochrannou vložku plynového sporáku, která jde přes hořáky.
  • Abyste předešli korozi, udržujte všechny součásti varné desky, jako jsou rošty a hořáky, suché.
  • Při čištění zatvrdlých skvrn na plynové varné desce nikdy nepoužívejte nůž nebo jiný ostrý předmět.
  • Udržujte rošty čisté, aby nedošlo k ucpání hořáků. Vždy si přečtěte uživatelskou příručku, abyste věděli, zda váš model plynové řady má rošty, které lze čistit v samočisticí troubě.

Je to obal!

Jak čistit hořáky na deskách plynových sporáků? To bylo vše, co jste potřebovali vědět o tom, jak čistit hořáky na plynových varných deskách! A ještě něco, pokud plamen nerovnoměrně nebo žloutne, je asi čas na důkladnou očistu. V opačném případě by důkladné čištění mělo stačit jednou za měsíc, ale pravidelná údržba (např. čištění rozlití) vám hloubkové čištění usnadní. Hodně štěstí při čištění hořáků!