Jak bezpečný je petrolejový ohřívač uvnitř? 3 nejlepší alternativy, které si můžete vybrat!

Když vypadne proud, uleví se vám, že budete mít topení, ale jak bezpečné je petrolejové topení uvnitř? Jedná se o typ prostorového ohřívače, který je poháněn petrolejovým palivem – hořlavou kapalinou. Jedná se o přenosné zařízení, které můžete použít kdekoli. Ale bude bezpečné ho používat v interiéru? Pokud budete mít na paměti bezpečnostní opatření, bylo by v pořádku použít tento typ ohřívače uvnitř. Tato bezpečnostní opatření zahrnují zabránění tomu, aby jednotka uvolňovala nepříjemný zápach nebo cokoli, co by mohlo potenciálně způsobit škodu.

Hlavním důvodem, proč je petrolejový ohřívač nebezpečný pro vnitřní použití, jsou emise oxidu uhelnatého. Je to bezbarvý plyn bez zápachu, který představuje zdravotní riziko. V některých případech to může být smrtelné během několika minut.

Abyste tomu zabránili, musíte zařízení pravidelně opravovat. Přesto je základním krokem pro bezpečné vnitřní použití, aby byl váš dům dobře větraný. V takovém případě bude moci čerstvé správně cirkulovat. Musíte nechat otevřená okna a dveře a nezapomeňte nepoužívat petrolejový ohřívač uvnitř místnosti, kde se vzduch může dostat dovnitř a ven. Přečtěte si více, abyste byli vy i členové vaší domácnosti v bezpečí.

3 nebezpečí způsobená petrolejovými ohřívači

Takže víte, jak bezpečný je petrolejový ohřívač uvnitř – ne! Kromě nebezpečí oxidu uhelnatého při používání petrolejového ohřívače, které si většina lidí uvědomuje, jsou spojena i některá další rizika. Uvedeme je níže.

#1. Znečištění ovzduší

Kromě uvolněného oxidu uhelnatého uvolňují petrolejové ohřívače také některé další znečišťující látky. Patří sem oxid uhličitý, oxid siřičitý a oxid dusičitý. Ty představují zdravotní rizika, zejména kardiovaskulární onemocnění, poruchy dýchání a další stavy.

#2. Nebezpečí požáru

Stejně jako u jakéhokoli jiného ohřívače, pokud budete ohřívač provozovat v blízkosti hořlavých předmětů, jako jsou záclony a nábytek, může dojít k požáru. Kromě toho, pokud je použité palivo pro petrolejové topení nesprávné, může explodovat.

#3. Riziko popálení

I když byste se všemi topidly měli zacházet opatrně, petrolejová topidla jsou zvláště nebezpečná pro domácí mazlíčky, děti, batolata a kojence. Jakýkoli z nich, který se dotkne otevřeného plamene ohřívače, může vést k těžkým popáleninám. Z toho důvodu se u tohoto typu ohřívače běžně používá bezpečnostní klec.

Co způsobuje nepříjemný zápach?

Někdy váš petrolejový ohřívač uvolňuje nepříjemný zápach. Ale to lze minimalizovat, když víte, co způsobuje nepříjemný zápach vašeho topení. Může to být jeden z následujících nebo jejich kombinace.

#1. Nekvalitní palivo

Pokud vaše palivo obsahuje vysokou hladinu síry nebo kerosin, který používáte, je nízké kvality, nebude hořet správně. Uhlovodíky ve vašem palivu nemusí hořet. To se vytvoří na knotu ohřívače a nakonec ztvrdne. Ohřívač bude v takovém případě méně účinný a bude produkovat nepříjemný zápach.

#2. Používáte teplo při příliš nízké teplotě

V tomto případě se palivo nespálí úplně nebo dostatečně, což vede k nepříjemným zápachům. Nezapomeňte používat petrolejový ohřívač při vysokých teplotách po celou dobu. Poté snižte teplotu, aby se nevytvářely saze. Také se podívejte do uživatelské příručky k ohřívači, abyste věděli správnou výšku knotu. Mějte na paměti, že pokud je knot příliš nízký, může to způsobit, že topidlo nespálí palivo správně.

#3. Část spáleného paliva se odkape do ohřívače

Pomohlo by, kdybyste okamžitě vyčistili všechny kapky z vašeho topení. Poté zajistěte doplňování paliva do petrolejového ohřívače venku. Vědět, jak spustit petrolejový ohřívač.

Alternativy k petrolejovým ohřívačům

Pokud nyní chcete z bezpečnostních důvodů používat ohřívače na petrolej, můžete v případě výpadku proudu zvážit jiné zdroje tepla. Níže jsou uvedeny některé z nich.

#1. Katalytické plynové ohřívače

Tento typ ohřívače funguje tak, že ohřívá prvek před jeho uvolněním do místnosti. Některé modely jsou k dispozici pro použití v uzavřených prostorách. Pro takové modely jsou však nutné propanové nádrže. Tato alternativa je bezpečnější, protože nefunguje s otevřeným ohněm.

#2. Používání krb

No, kdo nemá doma krbová kamna nebo krb? Díky tomu se můžete rychle zahřát. Ale protože má kouř, musíte zajistit, aby místnost měla dobré větrání.

#3. Zapalte svíčky

Možná si nemyslíte, že svíčky budou dostatečně silné při zahřívání vašeho prostoru, ale mohou. Ale potřebujete asi 20 svíček, protože to je ekvivalent jednoho ohřívače. Pozor také na to, že svíčky uvolňují oxid uhelnatý, takže je třeba být opatrní a zapalovat je pouze v dobře větraných prostorách. Můžete si také přečíst o tom, jak vyřešit běžné problémy petrolejového ohřívače.

It’s A Wrap!

Pokud používáte ohřívač na petrolej, měli byste znát možná rizika. V tomto příspěvku jsme uvedli potřebné informace týkající se toho, jak bezpečný je petrolejový ohřívač. Některé alternativy vytápění jsou pro vás také zahrnuty, pokud se chcete vyhnout možným nebezpečím petrolejových ohřívačů. Možná si budete chtít přečíst související články; vědět, jaký je nejlepší vnitřní ohřívač propanu a jak bezpečný je petrolejový ohřívač v interiéru. Děkujeme, že jste s námi!