Identifikace plísní 101: Kde roste plíseň Penicillium?

V tomto článku se dozvíte, kde roste plíseň penicillium. Roste uvnitř i venku, ale ke specifikům se dostaneme později.

Pokud vás to zajímá, určitě si tento článek o růstu plísní penicillium přečtěte až do konce!

Co je plíseň Penicillium?

Rod Penicillium má přes 300 druhů; některé z nich jsou běžné, zatímco jiné ne. Plíseň Penicillium má širokou škálu barev.

Některé z barev jeho kolonií jsou bílé, modrozelené, růžové a žluté, ale běžně jsou známé jako modré nebo zelené plísně. Stejně jako u jiných druhů plísní rychle rostou a šíří se.

Typicky, barva je způsob, jakým lidé rozlišují plíseň od sebe navzájem. Zde je článek, který popisuje, jak rozpoznat plíseň pomocí barvy.

Další věc, kterou potřebujete vědět o plísni penicillium, je to, že se liší od penicilinu. Ten druhý má zdravotní přínosy, zatímco první má nepříznivé zdravotní účinky.

Kde najdete plíseň penicillium?

Stejně jako u jiných druhů plísní, spóry plísní Penicillium lze nalézt všude, protože jsou přenášeny vzduchem. Usazují se na různých površích, od venkovní půdy po vnitřní věci (např. kůže, oblečení atd.).

Konkrétně penicillium roste na rozkládajících se rostlinách, půdě, obilí, kompostu a hnijícím ovoci ve venkovním prostředí. Když jsou uvnitř, usazují se také na kobercích, tapetách, domácím prachu a barvách.

Plíseň Penicillium roste, když jsou splněny její podmínky pro růst. Existují tři kritéria pro růst plísní penicillium, kterými jsou vlhkost, zdroj potravy a kyslík.

Kyslík je doslova všude, takže tuto podmínku není těžké splnit. Zdroj potravy a vlhkost jsou tím posledním, co je třeba splnit před kontaminací plísní.

Jsou nebezpečné?

Všechny formy plísní mají nepříznivé zdravotní účinky a plíseň Penicillium není jiná. Je to proto, že penicillium má druh, který produkuje mykotoxiny, které vylučují toxické sloučeniny.

Penicillium roste také na potravinách. Při požití mohou způsobit žaludeční nevolnost.

Zde je článek o náhodném požití plísně, pokud se o ní chcete dozvědět více. Kromě žaludeční nevolnosti může plíseň způsobovat alergie.

Alergie může být respirační nebo kožní. Pokud vaši rodinní příslušníci mají astma, mohou se při vystavení plísni spustit nebo vyvinout závažné reakce.

Znalost zdravotních účinků plísní by vás měla přimět k větší opatrnosti. Jedním ze způsobů, jak postupovat opatrně, je porovnat vzorky vnitřního a venkovního vzduchu.

Pokud je malý nebo žádný rozdíl v počtu spor, pak jste v bezpečí. Pokud má váš vzorek vnitřního vzduchu více spor než vzorek venkovního vzduchu, měli byste to okamžitě řešit.

Tuto kontrolu kvality vzduchu provádějí nejlépe profesionálové, takže pokud si přejete nechat své vzduchové komponenty otestovat na spóry plísní penicillium, směle do toho!

Přes své zdravotní účinky jsou některé druhy penicilia prospěšné i pro nás lidi. Penicillium se používá k výrobě sýrů jako Brie, Camembert a Roquefort.

Tyto sýry jsou přirozeně bezpečné ke konzumaci, pokud není po datu spotřeby. Lék penicilin je také užitečný pro člověka.

Pamatujte však, že ne každý typický růst plísní v domácnosti není bezpečný. Ty, které se používají jako potraviny a léky, procházejí několika procesy, než se stanou netoxickými a poživatelnými.

Co dělat, když u vás doma rostou plísně?

Krok č. 1. Nejprve určete typ růstu plísní ve vaší domácnosti. Podívejte se také na příčinu kontaminace plísní.

S největší pravděpodobností se však jedná o poškození vodou, takže se dostaňte na dno poškození vodou a opravte ho. I v tomto případě se můžete rozhodnout zavolat profesionálovi.

Krok č. 2. Pokud kontaminovaná oblast není významná, začněte plíseň z povrchu čistit. Když tak učiníte, nasaďte si ochranné pomůcky.

Vybavením, které potřebujete k čištění plísní, je dýchací maska, ochranné brýle a pár rukavic. Máte na výběr, zda si obléknete celotělový oblek nebo starou košili s dlouhým rukávem, abyste ochránili svou pokožku před plísní.

Krok č. 3. Použijte prostředek na hubení plísní, ať už komerční nebo přírodní, a naneste jej na povrch kontaminovaný plísní. Aplikaci opakujte, dokud skvrny od plísně nezmizí.

Pokud se plíseň nachází v nepřístupné části vašeho domova, doporučujeme raději zajít za odborníkem.

Tipy pro prevenci plísní Penicillium

Abyste zabránili růstu plísní, odepřete jim zdroje potravy a vlhkost. To znamená, že musíte pravidelně uklízet zákoutí a skuliny vašeho domova.

Kromě toho musíte doma dobře větrat. Podporujte proudění vzduchu ve vaší domácnosti, aby se spory plísní neusazovaly uvnitř.

Pokud kvůli sezóně nelze otevřít okna, investujte do čističky vzduchu nebo odvlhčovače. Můžete si také vybrat obojí, abyste zajistili dobrou kvalitu vzduchu v interiéru.

Pokud se plíseň i přes několik procesů čištění a odstraňování stále vrací, mohou být plísněmi kontaminovány další oblasti. Proto vede k pokračujícímu růstu plísní.

V takovém případě si najměte odborníka, který provede kontrolu plísní u vás doma.

Závěr

Nyní, když jste se dozvěděli o tom, kde plíseň penicillium roste, můžete se v těchto oblastech vyhnout růstu plísní tím, že budete postupovat podle našich tipů. Navíc doufáme, že naše varování o jeho zdravotních účincích byla dostatečná k tomu, abyste byli opatrní.