Home Art 101: Jak použít k malování dřevo poškozené vodou

V tomto projektu potřebujete jen správné nástroje a trochu trpělivosti. Pokud přemýšlíte, jak použít k malování dřevo poškozené vodou, pak jste na správném místě.

Bez ohledu na to, zda bylo vaše dřevo natřeno již dříve, nebo bylo zvětralé v důsledku dlouhodobého používání a kontaktu s vodou, existuje naděje na jeho záchranu a vzhled zcela nového. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o přípravě dřeva poškozeného vodou na přelakování.

Můžete malovat na dřevo poškozené vodou?

Ano, můžete natřít vodou poškozené dřevo za předpokladu, že dřevo ještě není příliš shnilé. Ve skutečnosti je malování dřeva snadný způsob, jak je chránit před vlhkostí.

To platí zejména pro vaše dřevěná svítidla venku. Vaše ploty, lavičky nebo stoly jsou vždy vystaveny různým teplotám a podmínkám. To nejmenší, co můžete udělat, je neustále je udržovat správným přelakováním.

Barva dodává dřevu další vrstvu ochrany. Při plánování přemalby svých dřevěných svítidel se ujistěte, že víte, jaký druh barvy je pro daný účel nejvhodnější. Například mnozí doporučují barvy na vodní bázi, pokud jde o malování dřeva.

Před zahájením prací na dřevě zajistěte, aby bylo důkladně suché. Pokud malujete na vlhké dřevo, barva pravděpodobně nevydrží dlouho a bude se odlupovat během krátké doby. Jakmile si myslíte, že je dřevo zcela suché, proveďte níže uvedené kroky s maximální přesností.

Příprava dřeva poškozeného vodou

Před malováním na dřevo poškozené vodou se ujistěte, že odstraníte všechny faktory, které mohou narušit váš postup, například bílou plíseň. Při čištění holého dřeva se ujistěte, že to budete dělat také správně, abyste nezničili plátno, které plánujete použít.

Krok č. 1. Oškrábejte starý nátěr

To platí pro dřevo, které již bylo před mnoha lety natřeno. Pokud je dřevěná stěna nebo povrch dostatečně pevný, aby vydržel tryskání vodou, můžete tak učinit. Škrábání barvy škrabkou na barvu je však také dobrou alternativou, přestože je možná únavnější.

Ruční škrábání barvy dřeva vám umožní podívat se blíže na dřevěné povrchy. Všimněte si, jaké hnilobě dřevo trpí. Vlhký a houbovitý povrch dřeva trpí vlhkou hnilobou, zatímco drobivý povrch se nazývá suchá hniloba.

Pokud se hniloba týká pouze menší oblasti, budete ji muset pouze rozříznout a zalepit dřevěnými špunty. Větší hniloba bude vyžadovat celou výměnu. Naštěstí vaše dřevo není příliš shnilé, takže se nebudete muset uchýlit k těmto extra úkolům.

Pokud si všimnete prasklin na dřevě, bylo by také nejlepší jej vyměnit. Pokud žádný není, pak je dobré přejít k dalšímu kroku.

Pamatujte, že při škrábání barvy byste měli být správně oblečeni do pracovního oblečení. Pro extra ochranu noste masku, protože barva může obsahovat látky, které mohou negativně ovlivnit vaše dýchání.

Krok č. 2. Vyrovnejte povrch

Nerovnoměrné dřevěné povrchy jsou nejen nevzhledné, ale také se hůře natírají. Abyste to vyřešili, musíte povrch dřeva vyrovnat buď brusným papírem, drátěným kartáčem, nebo pokud máte na práci větší plochu, pásovou bruskou.

Na přelakování malého dřeva použijte brusný papír a na větší drátěný kartáč. Možná vás bude lákat škrábat uvolněná dřevěná vlákna pouze nehty. Buďte opatrní s dřevěnými třískami a před broušením povrchu dřeva se rozhodněte nosit rukavice.

Použití pásové brusky na povrchy, které jsou již ploché, vám může práci usnadnit. Na druhou stranu použití brusného papíru nebo drátěného kartáče povrchy vyrovná a zpevní natolik, že by se barva lépe lepila na dřevo. Díky tomu může barva trvat déle.

Krok č. 3. Utěsněte mezery a praskliny

Oškrábali jste barvu, určili užitečné části dřeva poškozeného vodou a dokonce se vám podařilo vyrovnat povrch – vynikající! Nyní je na čase nasadit první vrstvu ochrany, aby dřevo po dokončení opětovného malování neabsorbovalo více vody.

Pomocí tmelení utěsněte všechny mezery a praskliny, které ve vašem dřevě zůstaly. To proto, aby jím nemohl prosáknout vzduch ani voda a způsobit jeho hnilobu. Kupte si vysoce kvalitní tmel na ochranu dřevěných povrchů a na čistší povrch dřeva.

Kromě použití tmelu na tomto konkrétním projektu jej můžete použít také na jiné povrchy, jako jsou baterie a vodovodní instalace, aby nedošlo k úniku. Je vhodnější, když můžete těsnicí hmotu aplikovat v přímé, souvislé linii. Pokud si nemůžete pomoct, ale cestou se zastavit, nezapomeňte pokračovat přesně tam, kde jste odešli, abyste zakryli všechny mezery.

Krok č. 4. Opláchněte a osušte

Před pořádnou vodní lázní počkejte, až těsnící hmota důkladně vyschne. Lehce, ale řádně setřete veškeré nečistoty nebo prach, které překážejí při nanášení barvy. K tomu použijte kartáč.

Pokud jsou vaše dřevěné stěny vysoké, rozhodněte se pro práci s kartáčem s dlouhou rukojetí. Poté buďte trpěliví a nechte znovu zaschnout. Když je toto hotové, jste jen o krok blíže k dokončení vrchního laku.

Krok č. 5. Použijte svůj základní nátěr

Jeden nebo dva nátěry mohou znamenat rozdíl mezi dobrou nebo špatnou malířskou prací. I když zakořeníme, aby vaše barva na vodní bázi plnila svou úlohu vrchního laku, je stále možné, aby přes ni prosakovaly látky.

Přidání vrstvy základního nátěru poskytuje extra ochranu a přispívá k čistému a rovnoměrnému povrchu. Dokonce zajišťuje, že barva bude na dřevě dlouho držet bez odlupování.

Můžete použít dvě vrstvy základního nátěru, abyste se ujistili, že dobře pokrývá dřevo a dělá svou práci správně. Před nákupem základního nátěru proveďte internetový průzkum, abyste zjistili, co by bylo pro váš projekt nejlepší.

Závěr

Nyní, když víte, jak použít vodou poškozené dřevo k malování, můžete nyní začít s nejnovějším projektem renovace domu. Trpělivost je nutností, protože bude pravděpodobně trvat několik dní nebo týdnů, než skončíte, podle toho, jak velké dřevo máte.

Nezapomeňte na správné a pohodlné pracovní oblečení. Pamatujte, bezpečnost především!