Greenery 101: Proč pokojové rostliny snadno sbírají plíseň?

Na otázku, proč pokojové rostliny sbírají padlí, máme dvě odpovědi. Jsou zdroji vlhkosti a potravy a můžete si o nich přečíst níže.

Co je plíseň?

Plíseň je ve většině domácností nevítaným, ale známým návštěvníkem. Je produktem vlhkého a neudržovaného prostředí.

Vyvíjejí se hlavně kvůli poškození vodou, jako to dělají plísně. Na rozdíl od plísní však plíseň upřednostňuje organické předměty, aby se staly obětí.

Plíseň si své oběti nevybírá. Může růst na kameni, plastu nebo rostlinách, ale plíseň má tendenci být častěji vidět na rostlinách.

Dalším kritickým rozdílem mezi těmito dvěma typy hub je to, že plíseň je tmavší než plíseň. Může být zelená, zelenočerná nebo modrá, v závislosti na typu plísně, kterou máte.

Na druhé straně se barva plísně pohybuje od světle žluté po bílou.

Existují dva typy padlí, které se liší texturou: peronospora a padlí. Chcete-li se dozvědět o tom, co způsobuje plíseň, klikněte na odkazovaný článek.

Pokud jde o další padlí, o tom, jak ošetřit padlí na trávě, si můžete snadno přečíst v tomto odkazovaném článku.

Jaké jsou důvody, proč pokojové rostliny získávají plíseň?

Spóry plísní se šíří vzduchem, takže není divu, že se najednou z ničeho nic u vás doma objeví. Jsou všude a potřebují najít skvělé prostředí, ve kterém se usadí.

Obzvláště rádi pobývají v organickém prostředí. Bohužel se to týká i vašich rostlin.

Rostliny jsou bohaté na organické zbytky, které slouží jako zdroj potravy pro plísně. Pokud se vám nepodaří odstranit spadané listí z květináčů vašich rostlin, dáváte sporům padlí zdroj potravy.

Existuje také možnost přemokření rostlin, což vede ke zvýšené vlhkosti.

Jak víte, vlhkost je dalším předpokladem pro růst plísní. Pokud vlhkost prostředí překročí 55 ° RH, pravděpodobně tam za několik dní uvidíte růst plísní.

Zdroje potravy a vlhkost jsou nakonec hlavními důvody, proč pokojové rostliny rostou plísní. I když vlhkost nepřichází jen ve formě přemokření.

Pokojové rostliny s nerovnoměrným a úzkým rozestupem budou bránit proudění vzduchu mezi vaší řadou pokojových rostlin. To by pak vedlo k zachycení vlhkosti, což by mělo za následek růst plísní.

2 různé typy padlí a rostliny, které obětují

Dva různé druhy plísní obecně poškozují různé druhy rostlin.

Píseň

Na spodní straně listů je zjištěna plíseň. Někdy mají namodralý nádech a rostou v koloniích.

Když mají rostliny padlí, objeví se na horní straně listů drobné žluté skvrny. Když vaši rostlinu infikuje plíseň, zvyšuje se riziko, že budete mít křupavé listy, napadení hmyzem a hnijící ovoce.

Také, jak napadený list odumře, plíseň ztmavne do šeda.

Rostlin ohrožených plísní révovou je široká škála. Zde jsou některé z nich, které můžete dokonce chovat jako pokojové rostliny:

1. Bazalka

Bazalka je náchylná k plísni, pokud se pěstuje v chladných a vlhkých podmínkách. Vždy se však můžete rozhodnout zasadit bazalku později, když je horké počasí, abyste snížili riziko plísně.

2. Okrasné rostliny

Zatímco okrasné rostliny dělají váš domov krásným, mohou ho také ohrozit, protože jsou náchylné k plísni. Vzhledem k tomu, jak rychle se plíseň šíří z jedné oblasti do druhé, mohou se infikovat i jiné pokojové rostliny.

Plíseň je častější mezi vegetačními plodinami ve srovnání s pokojovými rostlinami. Tento druh plísně však může stále napadnout váš domov.

Plesnivost

Padlí se daří na jaře, kdy teploty dosáhnou 60 °F. Na rozdíl od peronospory nemají moučnaté houby široké spektrum hostitelů.

Infikuje běžné pokojové rostliny, ale vyskytuje se i u venkovních rostlin.

Infekce padlím vede ke zhoršení zdraví hostitele. Všimnete si toho, když se listy stočí, zkroutí a změní barvu.

Někdy není bílé nahromadění prášku patrné. Místo toho si všimnete nedokonalostí a opovrhovaných záplat.

Když padlí infikuje květy, neotevírají se nebo se abnormálně vyvíjejí.

Jak zabránit růstu plísní na pokojových rostlinách

1. Vyvarujte se vysoké vlhkosti

Zní to, jako by se to vymklo vaší kontrole, ale není tomu tak, zejména uvnitř. Zatímco měnící se roční období mohou způsobit zvýšení úrovně vlhkosti vašeho domova, můžete investovat do odvlhčovače, abyste udrželi vlhkost ve vaší domácnosti na zvládnutelné úrovni.

2. Udržujte jej v čistotě

Nikdy nevíte, kdy může spor plísně zasáhnout a infiltrovat vaše pokojové rostliny. Proto musíte udržovat své prostředí čisté, aby nemělo zdroj potravy.

To zahrnuje odstraňování organických nečistot z květináčů. Přirozeně to také zahrnuje kontrolu vašich rostlin na možnou infekci a odstranění částí kontaminovaných plísní předtím, než se rozšíří na celou rostlinu.

3. Vše o rozestupech

Nakonec se ujistěte, že rozestupy mezi vašimi rostlinami jsou rovnoměrné a že mají prostor k dýchání. Úzké prostory vedou k zachycené vlhkosti, což je hrozné.

Kromě toho je pro rostliny nezbytné proudění vzduchu, protože pomáhá vysoušet jejich půdu.

Závěr

Celkově vzato, odpověď na to, proč pokojové rostliny sbírají plíseň, je způsobena vlhkostí a zdrojem potravy. Existují různé formy vlhkosti, a proto se do vaší domácnosti mohou plísně stále vplížit, přestože voda nepoškodí.