Domácí péče 101: Jak snadno odstranit plíseň z komína

Pokud si všimnete vlhkého zápachu vycházejícího z vašeho komína, možná se budete chtít naučit, jak odstranit plíseň z komína. Mějte však na paměti, že budete dělat víc než jen drhnutí, protože také musíte nejprve vyřešit zdroj problému.

Všichni majitelé domů slyšeli jeden nebo dva hororové příběhy o účincích růstu plísní a plísní v domě. I když tato vyprávění zní pravděpodobně přehnaně, některá jsou pravdivá a mohou se kdykoli stát komukoli.

I když plíseň není tak škodlivá jako plíseň, musíte ji odstranit, jakmile máte podezření, že nějaká roste. Pokračujte ve čtení, abyste věděli, jak odstranit plíseň z vašich komínů a co ji způsobuje.

Co způsobuje růst plísní v komínech?

1. Nedostatek správného větrání

Nejčastější příčinou růstu plísní je špatné větrání. Pokud nedochází k proudění vzduchu, který by odváděl vlhkost z komína, zachytí se uvnitř a způsobí kondenzaci.

K tomuto procesu dochází, když se teplý a vlhký vzduch setká se studeným povrchem komína. Vlhký vzduch převede na kapalné skupenství, které bude vypadat, jako by se komín potil.

2. Poškozená komínová koruna

Koruna komína pomáhá zakrýt případné praskliny nahoře, aby se voda nedostala dovnitř domu. Takže když máte podezření na růst plísní na vašem komíně, měli byste pravděpodobně zkontrolovat korunu a zjistit, zda není zlomená nebo poškozená.

Když jsou vhodné podmínky, plísním se může dařit v jakémkoli prostředí. K nakrmení plísně bude stačit jedna prasklina.

3. Neizolované cihly a malta

Další příčinou plísní jsou nevodotěsné cihly a malta. Může způsobit, že voda a vlhký vzduch prosakují a spočinou na stěnách vašeho komína.

Nyní, když je v komíně vlhkost, je jen otázkou času, kdy se objeví plíseň. Zde je návod, jak dlouho trvá, než plíseň vyroste, pro více informací.

Snadné kroky k čištění plísní z vašeho komína

Krok č. 1. Okamžitě opravte zdroj vody

Jakmile potvrdíte, že máte na komíně plíseň, musíte nejprve hledat, co by to mohlo způsobovat.

Opravením zdroje problému zabráníte tomu, aby se podobné situace v budoucnu opakovaly. Plíseň nemůže růst bez vody, takže odříznutí jejího vodního zdroje vám ušetří peníze a bolesti hlavy z řešení.

Když už jste u toho, může to být také čas na úklid oblasti. Užitečné tipy naleznete v tomto článku o tom, jak vyčistit komín kamen na dřevo zdola nahoru.

Krok č. 2. Připravte si čisticí roztok

Dalším krokem je smíchání čisticího roztoku. Existuje několik řešení, která můžete udělat v závislosti na tom, co máte doma.

V kbelíku smíchejte ¼ šálku bělidla se čtvrtinou vody. Jako náhradu můžete také smíchat prací prostředek a trochu čpavku v teplé vodě.

Vezměte na vědomí, že byste se měli vyvarovat míchání bělidla a amoniaku. Vytváří toxický plyn, který může být nebezpečný pro vaše zdraví.

Krok č. 3. Naneste a vydrhněte postižené místo

Poté opatrně nalijte čisticí roztok do rozprašovače pomocí trychtýře. Nezapomeňte na ochranné pomůcky, aby se do vašeho těla nedostaly spory.

Nechte roztok působit až pět minut. Umožní roztoku proniknout plísní a zabránit jejímu množení.

Poté oblast vydrhněte kartáčem s tvrdými štětinami. Pro těžko dostupná místa můžete použít jeden s dlouhou rukojetí.

Krok č. 4. Opláchněte teplou vodou

Víte, že teplá voda je účinný čisticí prostředek? Když skončíte s drhnutím postižených oblastí, opláchněte vše teplou a čistou vodou.

Může také pomoci, když se pokusíte ještě trochu drhnout, abyste se ujistili, že všechny spory plísní jsou pryč. Můžete také najít nějaké nečistoty a saze na vrcholu svého problému s plísněmi, když to děláte.

Krok č. 5. Domluvte si schůzku s profesionály

Jakmile vypláchnete, prohlédněte si komín a zjistěte, zda jste vše dostali ven. Pokud si myslíte, že ještě nějaké zbytky jsou, klidně opakujte kroky 1 až 4 tolik, kolik váš komín potřebuje.

Můžete si také domluvit schůzku s profesionálním kominíkem na prohlídku. Někdy vám najmutí odborníka může ušetřit více peněz, než když to uděláte sami.

Tento příspěvek o tom, co očekávat, než si najmete kominíka, vám může pomoci vybrat vynikající společnost, která vám v této době pomůže.

Závěr

Nyní, když víte, jak odstranit plíseň z komína, pravděpodobně byste měli vstát a udělat to co nejdříve. Jak již bylo zmíněno dříve, expozice této houbě může způsobit potenciální zdravotní problémy a způsobit zatuchlý zápach kolem domu.

Jakmile se rozhodnete, kdy to udělat, doporučujeme, abyste to nedělali sami. Nejlepší by bylo mít asistenta, který by vám s čímkoli pomohl a dohlédl na vás, kdyby se něco stalo.

Měli byste se také ujistit, že nosíte správné vybavení, jako je obličejová maska, ochrana očí a rukavice.