Domácí péče 101: Jak dostat zápach plísně z kobercové výplně

Plánovali jste ten koberec na svém místě důkladně vyčistit? Pravděpodobně potřebujete vědět, jak dostat zápach plísně z kobercové výplně poté, co zjistíte, že se pod ní nyní množí některé organismy.

Není pochyb o tom, že naše obuv je oblečení, které se po celodenní rutině venku vrátí nejšpinavější. Koneckonců vás přenesou kamkoli půjdete, dotýkají se chodníků, kterými projíždějí desítky lidí, zvířat a vozidel.

Nyní je štěstí, že vy a všichni, s nimiž bydlíte, jste tak disciplinovaní, že necháte takovou obuv za dveřmi. Pokud ne, je pravděpodobné, že se vaše koberce stávají atraktivním místem pro hromadění bakterií, nečistot a plísní.

Snadné DIY kroky k odstranění zápachu plísně z kobercových vycpávek

Plíseň by vás neměla znepokojovat, pokud se vaše koberce často čistí. Koneckonců, houby produkují plíseň po nějaké době zakořenění na konkrétním povrchu.

Pokud už ale plíseň v koberci na chvíli uvízla, je zápach první vlajkou, která vás na jejich přítomnost může upozornit. Pokud se vám pokaždé, když se vrátíte domů, začne z nosu linout zatuchlý zápach, plíseň může být mimo povrch vašeho koberce.

Chcete-li odstranit zápach z vycpávky vašeho koberce, zkontrolujte následující kroky.

Krok č. 1. Identifikujte veškeré vycpávky s plísní

Když se zatuchlý zápach objevuje často a intenzivně, může to znamenat, že už je to dlouho, co se usadily v koberci. Proces vypořádání se se zápachem z plísně začíná nalezením zdroje vůně.

První místa, která byste měli zkontrolovat, jsou poblíž vodních zdrojů, jako je kuchyně a koupelna. Měli byste se také podívat pod koberce, které vedou na potrubí, které by mohlo prosakovat.

Kobercové vycpávky se instalují pod koberce, takže pokud je to možné, koberce, které se v poslední době namočily nebo rozlily, srolujte a vyneste je ven. Poté můžete jasně vidět a zkontrolovat, které oblasti vycpávky mají plíseň.

Možná budete chtít zkontrolovat tento článek o tom, jak plíseň voní, abyste si byli jisti, že je to skutečně plíseň, která vás obtěžuje.

Krok č. 2. Vyčistěte plíseň

Poté, co zjistíte, která vycpávka vyžaduje pozornost, můžete nyní začít čistit. Zatímco plísně a plísně technicky nepožívají materiály, jsou obvykle doprovázeny dalšími škodlivými organismy.

Pokud jsou vycpávky v dobrém stavu, přestože je zakrývá plíseň, pokračujte v čištění. Pokud jsou však vycpávky poškozené, s dírami, nadměrným natržením nebo vyfouknutím, nejprve posuďte, zda jsou stále použitelné.

Čištění kobercových vycpávek by mělo probíhat podle vhodného procesu pro váš typ. Obecným postupem však bude namočit jej trochou vody s bílým octem, vydrhnout mýdlem a vodou a poté zcela vysušit.

Krok č. 3. Deodorizujte vycpávk

Zatuchlý zápach z plísně často zmizí po důkladném a kritickém čištění. Mohou nastat případy, kdy je vycpávka dlouho nasáklá plísní, že vůně ulpívá na látce nebo materiálu koberce a vycpávek.

V takové situaci první věc, kterou doporučujeme, je pověsit vycpávky na slunci, což znamená, že je musíte nejprve odstranit z upevnění. Zápach může pocházet z plísní uvízlých v jejich vnitřních částech.

Další věc, kterou můžete udělat, je pořídit si na to deodoranty. Na trhu je několik dostupných dezodoračních přípravků, konkrétně pro podložky do koberců.

Přírodním lékem na zatuchlý zápach je aktivní uhlí (obvykle z kokosu) a silikagely. Můžete je použít tak, že vložíte vycpávky na sáček, poté tam umístíte deodoranty a uzavřete je.

Po úplném vymizení zápachu můžete řádně vrátit vycpávky a koberec nahoru, který by měl být také čistý.

Může plíseň proniknout do kobercových vycpávek?

Ano, pokud necháte plíseň na koberci, houby mohou rozšířit své území směrem k vycpávce a usadit se tam plíseň. Jednoduše řečeno, čím déle je necháte, tím více jich bude, tím horší bude zápach.

Ve vašem domě mohou být jiná místa, která jsou zdrojem plísní, jiná než vaše obuv. Podívejte se na tento článek o tom, jak tlakově umýt dům plísní a provést úplné zametání.

Můžete doma oddělit vycpávky z koberce?

I když byly přítomny předtím, než jste získali dům, tyto vycpávky tam nebyly vždy. Pokud je lze připevnit, lze je určitě odstranit!

Otázka, která by tam měla vyskočit, by pak měla znít, zda to správně umíte sami a dobře je vrátíte.

Kobercové vycpávky si můžete s trochou pomoci připevnit doma. Pomohlo by však, když budete mít trpělivost a ohleduplnost k trochu méně dokonalému, než to dělají profesionálové.

Závěr

Důkladně jsme probrali proces, jak dostat zápach plísně z kobercové výplně, což můžete udělat kdykoli doma. Dokončení tohoto úkolu může trvat dlouhé hodiny, zvláště v případě rozsáhlého zamoření, takže si na svůj den vyhraďte dostatek času.

Pokud budete koberec pravidelně udržovat v suchu a čistotě, pak je malá šance, že budete muset znovu bojovat proti plísním na vycpávkách.