Co způsobuje plísně ve skříni? Kompletní průvodce prevencí

Pro mnoho lidí je skutečně matoucí, co způsobuje plíseň ve skříni. Vždy se zdá, že se objeví odnikud a okamžitě se vrátí několik dní po jeho setření.

Plíseň se rychle a snadno šíří a může také poškodit kvalitu látky a kůže. Nebylo by nejlepší nechat je růst na skříních, protože to může poškodit váš nejcennější majetek.

Některé z možných skvrn by byly dokonce nevratné. Pokud máte stejný problém, zůstaňte poblíž, abyste zjistili jeho příčiny a co můžete udělat, abyste zabránili opětovnému růstu plísní.

Je plíseň ve skříni nebezpečná?

Plísně mají různé druhy a druhy a většina z nich je pro člověka škodlivá. Některé vylučují toxiny, které mohou způsobit podráždění kůže, očí a krku. Výtrusy mohou také cestovat vzduchem, což usnadňuje jejich požití a způsobuje vnitřní komplikace.

Plísně mohou také zničit tkaniny, protože se živí jakýmkoli materiálem, na kterém rostou. Kontaminované předměty musí být čištěny odděleně od nezasažených předmětů, aby se zabránilo další kontaminaci.

Černá plíseň je nejběžnějším druhem, který roste v domácnostech, a je také jedním z nebezpečných druhů. Měli byste zjistit, jak identifikovat černou plíseň, abyste určili nezbytná opatření, která zabrání jejímu dalšímu šíření.

Jsou plísně ve skříních běžné?

Plísně na skříních nejsou novinkou, ale hromadí se méně často než v koupelnách a kuchyních. Pokud však často věšíte mokré oblečení do skříně, vytváří to vyšší riziko vzniku plísní.

Zatuchlý vzduch může také přispět k šíření spor. Znečišťující látky a nepříjemné pachy mohou v určité oblasti přetrvávat delší dobu a pro lidi žijící v domě to může být velmi nezdravé.

Tato kontaminace může v některých případech způsobit příznaky horečky, bolesti hlavy, alergické reakce a problémy se spánkem. Nedoporučuje se nechávat plíseň neřešenou, proto se hned po zpozorování určitě najděte způsoby, jak se jí zbavit.

Co způsobuje růst plísní ve skříni?

Můžete si všimnout, že existují různé barvy a odstíny. Mají také různé textury a konzistence v závislosti na typu povrchu, na kterém rostou.

Některé se mohou jevit jako sametové nebo slizké a rostou ve skvrnách nebo koloniích. Pokud začnou růst ve vašich skříních, můžete se obrátit na tyto možné faktory a určit zdroj vašeho problému.

1. Plesnivá tkanina

Většina látek, jako je bavlna, poskytuje bohaté místo pro plísně, kterými se živí a rostou. Jsou také přirozeně savé a vlhkost může zůstat na povrchu po dlouhou dobu, pokud je dáte do skříně bez úplného vysušení.

Pokud máte plesnivé oblečení, spory se mohou rozšířit do skříně a na stěny, koberec a další místa v domě. Vyvarujte se věšení vlhkých oděvů a látek do skříně. Ujistěte se, že jsou nejprve zcela suché, aby se tak nestalo.

2. Vlhkost

Plísním se daří tam, kde je vysoká vlhkost. Když je skříň umístěna za vnější stěnou, je pravděpodobnější, že absorbuje přebytečnou vodní páru a vlhkost nahromaděnou v mezerách. Tomu můžete zabránit tím, že umožníte cirkulaci vzduchu uvnitř skříně otevřením oken a dveří místnosti.

3. Poškození vodou

Poškození vodou je dalším zdrojem vlhkosti, který může vyvolat růst plísní. Nedaleké netěsnosti ze stěn a stropu se mohou dostat do skříně, takže byste měli tento problém vyřešit co nejdříve. Hlavní příčinou poškození vodou jsou obvykle problémy s instalatérstvím, takže si nechte zkontrolovat potrubí, protože by mohlo jít o větší kolonii plísní, která se skrývá za zdmi.

4. Půdní forma

Plíseň se šíří rychle, takže pokud nemůžete najít její zdroj, její původ může být úplně jinde. Může prosakovat těsnými prostory a ovlivnit blízké povrchy.

Když se plíseň dostane přes skříně, zůstane tam a může ovlivnit vaše oblečení, boty a kožené tašky. Můžete se podívat na tento článek o tom, jak odstranit plíseň z kožených tašek, abyste zachránili své cenné předměty.

Chcete-li najít zdroj, měli byste dávat pozor na tmavé skvrny na stěnách a stropě. Můžete to zkontrolovat a hledat existující kořeny plísní, pokud máte přístup na druhou stranu tmavých míst, jako je podkroví.

Jak zabránit plísním ve skříních

Existují různé věci, které můžete zkusit, abyste zabránili růstu plísní ve vašich skříních. Růst plísní může být obrovský problém, zvláště pokud s tím nic neuděláte. Koneckonců, nikdo nechce plíseň na svém oblečení a jiném drahém majetku.

Zde je několik způsobů, které vám pomohou minimalizovat riziko růstu plísní. Udělejte ze svého šatníku plíseň vyzkoušením některé z těchto technik!

 • Úplně osušte oblečení
 • Jednou za měsíc vyčistěte police
 • Používejte regulátor vlhkosti
 • Používejte čističku vzduchu
 • Zvažte výměnu dřevěných polic za drátěné
 • Pravidelně provádějte kontrolu těsnosti na blízkém potrubí
 • Neignorujte zatuchlé pachy
 • Používejte křemíkové zábaly
 • K řízení proudění vzduchu použijte zvýšené dveře
 • Závěr

  Nyní, když konečně víte, co způsobuje plíseň ve skříni, už vás nepřekvapí, když se náhle objeví. Je těžké tomu zabránit, zvláště v místech, kde je stálá vysoká vlhkost. Můžete provést následující techniky popsané výše, abyste zabránili plísni kontaminovat police ve skříni.