Co způsobuje plísně v myčce? Užitečný průvodce prevencí

Jednou z odpovědí na to, co způsobuje plísně v myčce, je poškození vodou. Další důvody pro růst plísní budou řešeny níže.

Kromě příčin jsme zahrnuli i typy plísní a místa jejich růstu, takže čtěte až do konce!

Jak se plísně vyvíjí?

Plíseň se vyvíjí na místech, která jsou bohatá na vlhkost a zdroj potravy. Nejsou vybíraví, protože se živí prachem a organickými materiály.

Je však známější výskyt plísní v důsledku poškození vodou. Poškození vodou způsobuje několik problémů, od ovlivnění strukturální integrity vašeho domova až po kontaminaci plísní.

Poškození vodou proto musíte co nejdříve opravit. Není však vždy snadné odhalit poškození vodou, zejména v nepřístupných oblastech, jako je prostor pro procházení a oblast za zdmi.

Neodhalené poškození vodou v kuchyni může nevyhnutelně vést k růstu plísní. Abychom to změnili, zde je článek o opravě poškození vodou na kuchyňských skříňkách.

Co způsobuje plísně v myčkách nádobí?

Jak bylo uvedeno výše, plíseň roste za určitých podmínek. Než se usadí v určitém prostředí, potřebuje kyslík, vlhkost a zdroj potravy.

Tyto tři jsou obecné příčiny plísní, ale tato část článku se bude konkrétně zabývat příčinami plísní v myčkách nádobí.

Za prvé, prostředí vaší myčky je vlhké a tmavé. Tyto vlastnosti vyvolávají plíseň do vaší myčky nádobí.

Dalším důvodem kontaminace plísní ve vaší myčce jsou částečky jídla, které zůstávají v myčce. Tyto zbytky jídla slouží jako zdroj potravy pro plísně, což vede k jejich rychlejšímu růstu.

Zkombinujte vydatný zdroj potravy a vlhké prostředí a skončíte s významnou kontaminací plísní. A konečně, pokud je vaše myčka poškozená vodou nebo prosakuje, způsobí to, že se ve vaší myčce usadí spory plísní.

Tyto příčiny plísní jsou alarmující, zejména zbytky jídla. Pokud jsou ponechány samotné, mohou ovlivnit nádobí, talíře a podobně, což může mít za následek náhodné požití plísně.

Tento článek jsme napsali pro situace, kdy se omylem napijete nebo pozřete plíseň.

Cedule a místa k nalezení formy do myčky

Příčiny plísní jsme si nastínili, ale jak je to s jejími známkami růstu v myčce? Zde jsou některé známky plísně v myčce pro snadnou detekci.

Vůně

Prvním příznakem, na který si musíte dát pozor, je zápach. Myčky nádobí znečištěné plísní budou mít po otevření pravděpodobně nepříjemný zápach.

Abyste si byli jisti, důkladně zkontrolujte myčku, protože to může být také způsobeno zbytky jídla. V každém případě by váš stroj potřeboval nějaké čištění.

Píseň na stojanech

Částice jídla se obvykle přichytí na rošt myčky. Toto nahromadění přiměje spory plísní, aby se usadily na vaší myčce.

Zbytky jídla poskytují plísni živiny, které jí umožňují rychlé šíření. Pak, než se nadějete, váš stroj napadla plíseň.

Vypouštěcí hadice

Vypouštěcí hadice vaší myčky je dalším místem, kde se pravděpodobně rozmnoží plísně. Je to kvůli vlastnostem prostředí – vlhké, teplé a tmavé.

Ve vypouštěcí hadici jsou umístěny i zdroje potravy, což splňuje všechny podmínky pro růst plísní. Spóry by se jednoduše přichytily ke zbytkům jídla a prorostly odtokovou hadicí.

Některé spóry plísní se vyplaví. Protože však voda neprojde celou hadicí, mohou se houby stále rozrůstat ve vlhkých oblastech se zdroji potravy.

Vent

Větrací otvor je další místo náchylné k plísním kvůli svému prostředí. Plíseň si to vybírá jako místo, kde se usazuje a roste kvůli páře, která uniká průduchem.

Za myčkou

Pokud uvnitř stroje zaznamenáte nepříjemný a zatuchlý zápach, pravděpodobně také trpíte poškozením vodou. Jedno z míst, které můžete zkontrolovat, je za myčkou.

Poškození vodou může být způsobeno samotným strojem nebo jeho okolními konstrukcemi. V každém případě musíte myčku přesunout a provést kontrolu.

Jak vypadá forma myčky nádobí?

Plíseň se liší barvou a strukturou, i když se nedoporučuje dotýkat se plísně holýma rukama, jen abyste ji vyzkoušeli. Uvnitř myčky se mohou plísně vyskytovat jako rezavě zbarvené skvrny.

Může se dokonce maskovat jako zbytky jídla nebo nečistoty. Plísně se běžně vyskytují v zákoutích vaší myčky nádobí, jako jsou těsnění, odtok a ventilace.

Ve vaší myčce může růst několik druhů plísní. Zde jsou nějaké příklady:

Pomerančová plíseň

Oranžové formy jsou rezavě zbarvené plísně ve vaší myčce. Mohou být mylně považovány za rez, ale ve skutečnosti jsou to houby.

Oranžové plísně jsou obecně přitahovány do oblastí bohatých na vlhkost, jako jsou okenní parapety a podkroví.

Černá plíseň

Černá plíseň je nejznámějším typem plísně a je tak pojmenována kvůli svému vzhledu. Jsou přitahovány hnijícím jídlem a objevují se jako černé skvrny na větracích otvorech a odpadech vašeho stroje.

Závěr

Nyní jste informováni o tom, co způsobuje plísně v myčce nádobí. Doufejme, že vás tento článek také vede k závěru, že správné čištění a údržba vašeho stroje je nejlepším způsobem, jak předcházet plísním.