Co způsobuje plísně na dřevěných podlahách? Komplexní průvodce

Plísně jsou skupinou hub, které pokrývají povrchy a vytvářejí velké množství spor. To, co způsobuje plísně na dřevěných podlahách, je vlhkost pod dřevěnou podlahou, která se neřeší. Může to mít za následek růst plísní, které mohou nakonec podlahu zničit.

Plíseň se na dřevě může objevit v různých odstínech; může mít zelený, černý, oranžový nebo žlutý vzhled. Je také známá jako běžná příčina změny barvy dřeva.

Když se spóry plísní zatoulají do vašeho pozemku, pokud přistanou ve vlhkém prostředí příznivém pro růst, začnou přibývat. Výsledek je nejen nepříjemný, ale má také potenciál poškodit vaše zdraví. Pokud se pod vaší podlahou tvoří plíseň, musíte nejprve identifikovat a odstranit zdroj plísně, než podlahu vyměníte.

Jaké jsou příčiny plísní na dřevěných podlahách?

Plíseň vzniká na přírodní hmotě vystavené nadměrné vlhkosti nebo zadržené vlhkosti. To naznačuje, že podlahy z tvrdého dřeva jsou náchylné k růstu plísní pod nimi v případě povodní nebo poškození vodou. Více o tom, jak vypadá plíseň na dřevěných podlahách, se dozvíte zde.

Nadměrná vlhkost ve vašem domě může být přítomna, aniž byste si to uvědomovali. Spory plísní mohou existovat, aniž by někdo věděl, jak se tam dostaly. Také můžete žít v domě s únikem, který neznáte.

Pokud má váš sklep dřevěné podlahy, musíte být velmi ostražití ohledně vlhkosti, abyste zabránili růstu plísní. Zajistěte vyprázdnění zvlhčovače, který pravidelně absorbuje vlhkost v místnosti s podlahami z tvrdého dřeva, aby se zabránilo rozlití vody. Zde je užitečný průvodce, co dát do zvlhčovače, aby se zabránilo plísním.

Jak poznáte, že máte pod podlahami z tvrdého dřeva plíseň?

Plísním se daří ve vlhkém a vlhkém prostředí. Proto je nutné zasáhnout pouze v případě, že dojde k netěsnosti do kontaktu s vaší podlahou a vyčistit ji před úplným vysušením poškozeného místa. Spóry plísní se rychle vytvoří, pokud se nechá vlhkost sedět delší dobu.

Problém však nastává, když voda není snadno viditelná. Pokud se voda shromažďuje mezi podlahovými deskami z tvrdého dřeva a podkladem, nebude možné podlahu vyčistit standardním mopem.

Vlhkost se může rychle hromadit v místech, jako jsou sklepy a jiné uzavřené prostory. Problémy s plísněmi ještě zhoršují podmínky, ve kterých se vyskytují.

1. Zatuchlý zápach

Plíseň může způsobit zatuchlý zápach, který napadne vaše domácí prostředí, což může naznačovat, že máte problém s plísní. Plíseň vydává částice, které vedou k zatuchlému zápachu.

2. Poškození vodou

Pravděpodobně máte problém s plísněmi, pokud jste si všimli poškození podlahy vodou, zvláště pokud je podlaha měkká, když na ni stoupnete. Vodoznaky jsou indikátorem toho, že voda seděla na vašem dřevě příliš dlouho.

3. Ověření sami

Pokud už máte pocit, jediný způsob, jak najít jeden z nejspolehlivějších příznaků plísní pod podlahou z tvrdého dřeva, je podívat se pod samotné podlahové desky.

Je plíseň na dřevěných podlahách nebezpečná?

Některé druhy plísní jsou škodlivé, ale ne všechny jsou škodlivé. Účinky černé plísně se mohou pohybovat od mírných neurologických problémů až po život ohrožující kardiovaskulární a respirační problémy.

I když po sobě uklidíte, plíseň se vám může dostat do plic, pokud nenosíte respirátor nebo plíseň okamžitě neodstraníte. Udržování koupelen, kuchyní a dalších vlhkých oblastí vašeho domova je nezbytné, abyste zabránili plísni, stejně jako pravidelná kontrola vašeho potrubí, zda nedochází k úniku nebo jiným problémům s růstem plísní.

Pokud na svých dřevěných podlahách najdete plíseň, nechoďte po ní a ani se na ni nedívejte; chraň svou rodinu. Způsobí to rozrušení plísně a umožní jí uniknout do vzduchu.

Udržujte vzdálenost od plesnivé oblasti, dokud nebudete mít po ruce masku s filtrem. Při odstraňování plísně nezapomeňte použít jednorázové rukavice a poté je řádně zlikvidujte.

Jak zabráním plísním na dřevěných podlahách?

Pravidelné čištění a zamezení pronikání vlhkosti do dřeva vašeho domova jsou nejsilnější ochranou proti plísním. K čištění podlah z tvrdého dřeva použijte vlhký mop a čisticí roztok speciálně vyvinutý pro tvrdé dřevo.

  • Okamžitě ukliďte rozlitou vodu a vytřete přebytečnou vodu.
  • Pravidelně opravujte všechny netěsnosti, které ve vodovodním systému objevíte.
  • Zkontrolujte a opravte také všechna netěsná těsnění na oknech a dveřích.
  • Omezte šplouchání ve veřejných prostorách používáním koberců, sprchových závěsů a podobně
    opatření jako tyto.
  • Utěsněte své sklepní a jímky s čerpadly v suchu.
  • Píseň může růst v jakémkoli významném objemu vody. Pokud je místo trvale vlhké, i malé množství vlhkosti může podpořit růst plísní.

Závěr

Plíseň na dřevěných podlahách způsobuje zanedbávání preventivních opatření. Chcete-li na své dřevěné podlaze udržet vlhkost na minimu, měli byste ji vždy pravidelně kontrolovat.

Pokud se potřebujete vypořádat s plísní, vždy noste masku a rukavice, abyste byli v bezpečí. Pokud plíseň stále zůstává, požádejte o odbornou pomoc.