Co způsobuje plíseň (plus užitečné tipy prevence)

Pokud chcete obecnou odpověď na to, co způsobuje plíseň, je to vlhkost. Pokud však chcete znát konkrétní důvod růstu plísně, přečtěte si tento článek až do konce!

Co je plíseň?

Plíseň je druh houby, která je často mylně považována za rané stadium plísně. Je mylně považován za plíseň kvůli své barvě, která se pohybuje od bílé po světle žlutou.

Na druhé straně se plíseň objevuje v tmavších barvách, jako je zeleno-černá, modrá nebo černá. Ta je také více škodlivá pro vaši domácnost ve srovnání s plísní.

Plíseň je destruktivnější, protože je nerozlišující na površích, na kterých se usazuje, což znamená, že může růst na organických a anorganických površích, na rozdíl od plísní, které mohou růst pouze na organických nebo přírodních površích.

Plíseň navíc ničí předměty, na kterých spočívá, což vede k ničivějšímu poškození struktur vaší domácnosti. Oba mají výrazně nepříjemný zápach, který se používá k identifikaci jejich existence ve vašem domě; je to také jedna z příčin respiračních problémů.

Tyto dva mají podkategorie nebo podtypy. Plísně, jak víte, mohou být použity v potravinách.

Zde je článek o tom, jak dlouho trvá, než sýr zplesniví, abyste mohli nahlédnout do jeho použití v potravinářském průmyslu. Plíseň má také různé formy, je to moučnivka a plíseň, a my se jimi budeme zabývat níže.

Dva druhy plísně: prachová a plísňová

Jak bylo uvedeno výše, plíseň má tendenci růst více na organických površích. Často to znamená, že to devastuje rostliny ve vaší domácnosti.

Obecně je padlí a peronospora způsobena určitými podmínkami, které vedou k jejich růstu. Jednou z těchto podmínek je špatná cirkulace vzduchu.

Pokud máte přeplněné prostory pro rostliny, riskujete rychlé šíření plísní. Co vám v této situaci může pomoci, by byl systém čištění vzduchu, nebo můžete také zvolit rovnoměrné rozmístění rostlin.

Další obecnou příčinou těchto dvou forem padlí je nedostatečné osvětlení. Rostliny potřebují světlo, a když ho nemají dostatek, slábnou, čímž jsou náchylné k houbám.

Přehnojení může také vést k růstu padlí, protože rostliny rostou příliš rychle a přitahují padlí. Tento typ plísně miluje zacílení růstu nových rostlin, takže byste se měli vyvarovat přidávání příliš velkého množství hnojiva na vaše rostliny.

A konečně, nejznámější příčinou růstu plísní je vysoká vlhkost. Vaše rostliny potřebují různé úrovně vlhkosti, jak rostou; začínají potřebovat 70 % jako sazenice, ale potřebují pouze 40 %, když dozrávají.

Pokud budete udržovat úroveň vlhkosti na vysoké úrovni, přestože vaše rostliny dozrávají, můžete se probudit a na vašich rostlinách se bude tvořit plíseň.

Také, přestože vypadají podobně kvůli barvě, moučnivi a plísni a mají přesné obecné příčiny růstu, mají tyto dva rozdíly.

Prášek

Prachovka a peronospora mají odlišné houbové patogeny, které je způsobují. Kromě toho najdete padlí na horní straně listů, ale lze ji najít i na spodní straně.

Pokud jde o vzhled, plíseň tohoto druhu vypadá jako posypaný prášek na rostliny. Ve srovnání s plísní nevypadají hrozivě ani znepokojivě, jsou často v shlucích a jsou slizké nebo rozmazané.

Dalším způsobem, jak identifikovat padlí na vašich rostlinách, jsou zkadeřené a zbarvené listy. Houby jsou pro rostliny škodlivé, takže jedním ze spolehlivých způsobů, jak je identifikovat, je hledat poškození.

Dýní

Plíseň je považována za další typ této houby, ale není způsobena houbou, ale Plasmopara viticola, vodní plísní. Je také součástí rodiny vodních plísní, přestože jde o plíseň.

Plíseň je obtížně identifikovatelná, protože se obvykle nachází na spodní straně listů. Můžete je odhalit tak, že si prohlédnete spodní část svých listů a hledáte tam šedobílou nebo bílou ochmýřenou hmotu.

Můžete zkontrolovat zbarvené listy a ověřit, zda příčinou zhoršeného zdraví vaší rostliny je plíseň. Další příznaky růstu plísní na rostlinách jsou, když listy vašich rostlin povadnou nebo když si na nich všimnete hnědých skvrn nebo žlutých skvrn.

Kromě listů může plíseň také ovlivnit větve vašich rostlin a vést k smrti rostlin.

Dalším důvodem, proč je peronospora náročná na identifikaci, je to, že příznaky jejího růstu se u jednotlivých rostlinných druhů liší. Pro někoho je to prašný povlak, pro jiného to může být deformovaný porost.

Venkovní rostliny také mohou šířit houby na váš venkovní nábytek. V tomto scénáři vám může pomoci článek o tom, jak zabránit plísni na venkovních polštářích.

Tipy, jak zabránit budoucímu růstu peronospory

Prevence budoucího růstu plísně je jednoduchá. Nejprve dejte mezi rostliny dostatek prostoru, abyste podpořili proudění vzduchu a zabránili rychlému šíření plísní z jedné rostliny na druhou.

Zasaďte je také na místo s bohatým slunečním svitem, aby vlhkost z listů nebo půdy rychle oschla a nenechala žádnou šanci na vznik plísní nebo plísní. Také zalévejte kořeny spíše než listy, protože plíseň obvykle napadá listy.

V neposlední řadě rostliny pravidelně udržujte. Udělejte to odstraněním plevele a organických nečistot na záhonech rostlin.

Závěr

To, co způsobuje padlí, se liší od toho, co způsobuje padlí. Jednu způsobují vodní plísně a druhé způsobují houby.

Navzdory jejich rozdílům jsou tyto dva pro rostliny škodlivé a je třeba je okamžitě řešit.