Co způsobuje plíseň na botách: 4 nepříjemné důvody

Možná jste svůj den začali pohledem na chlupaté kruhové skvrny na vašich mokrých botách; teď jste tady venku a přemýšlíte, co způsobuje plíseň na botách. Pro začátek, plísním se může dařit kdekoli, pokud prostředí poskytuje úroveň vlhkosti a vlhkosti, kterou potřebuje.

Růst plísní na botách však může být více než tyto dvě běžné živné půdy. Tento článek vás jako takový provede při určování faktorů, které vedou k botám napadeným plísní.

Zjišťování plísní

Samozřejmě musíte mít nejprve základní znalosti, abyste identifikovali, co je plíseň.

Pro začátek patří do říše hub a obvykle roste na místech, jako je půda a rostliny. To je důvod, proč obvykle voní zatuchlině nebo zemitě, téměř jako rozkládající se hmota.

Co se týče vzhledu, přichází v kruhových tvarech s chlupatou texturou. Může se také objevit jako černá skvrna nebo odstíny oranžové, bílé, zelené nebo hnědé.

Nejtoxičtější, jak ukazují média, je černá. Pro více informací o jeho barvě a toxicitě vám tento článek o identifikaci černé plísně může poskytnout snadný návod.

Pokud máte co do činění se zelenou plísní a potřebujete užitečný návod, jak ji odstranit, zde je praktický návod na nápravu zelené plísně.

Bez ohledu na barvu, tvar a strukturu mohou být všechny plísně do určité míry zdraví nebezpečné. Profesionálové na sanaci plísní důrazně doporučují nepokračovat v odstraňování plísní, pokud to může být škodlivé pro vaše zdraví.

Pokud si však myslíte, že jste dostatečně zdraví na to, abyste se s plísněmi vypořádali, udělejte to tak, že budete dodržovat bezpečnostní opatření. Oblečte se do rukavic, brýlí, masek N-95 a ochrany dýchacích cest P-100.

Ujistěte se, že to děláte, ať už jste imunokompromitovaní nebo ne.

Píseň způsobuje na botách

Zkuste se před opravou nejprve pohrabat v tom, proč plísně na botách rostou. Boty jsou náchylné k plísním. Zde jsou důvody proč.

1. Vlhké oblasti bot

Pokud jste za deštivého večera silně promokli boty, počítejte s tím, že vás přivítá nepříjemný zápach, protože plíseň na vaší obuvi postupně vytváří své kolonie. Plísně se mohou hromadit v přítomnosti mokrých vložek a jiných vlhkých oblastí vašich bot.

Vložky do bot mohou být také vlhké, když se chodidla potí. Po použití boty do tělocvičny je tedy dejte do prostředí s dobrým přístupem k proudění vzduchu, aby přirozeně vyschly a zabránilo se kontaminaci plísní.

Totéž platí s vnějšími částmi obuvi, které se mohly setkat se špínou, prachem a dalšími potenciálními nečistotami. Ať už tedy jdete kamkoli, nezapomeňte si boty před dalším použitím vyčistit a důkladně vysušit.

2. Špinavé skříně

Je také možné, že plísně již vyrostly uvnitř skříně, kde obvykle skladujete boty. Pravidelně jej kontrolujte a zbavte se všech viditelných plísní, abyste zabránili případnému napadení vašich bot.

Abyste se vyhnuli tvorbě plísní, udržujte skříň čistou a nenechávejte v ní žádné špinavé oblečení nebo boty. Připomeňte si, že byste měli vyhodit všechny plasty, zejména pytle na chemické čištění, protože to může být domovem špinavých věcí.

Chcete-li zachovat suchou atmosféru ve skříni, můžete zvážit ponechání rozsvícených světel uvnitř skříně. Díky tomu teplo ze žárovky udrží vlhkost na uzdě.

Pokud jde o úroveň vlhkosti, měli byste skříň udržovat co nejblíže, aby se zabránilo vnikání vlhkého vzduchu a případnému znečištění vnitřku.

3. Zachycená vlhkost

Je také vhodné, abyste boty nevkládali do plastových sáčků. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, skladování bot v takových kontejnerech je nechrání.

Materiál může zachycovat vlhkost, což podpoří plíseň jako vynikající příležitost k rozmnožování.

Můžete také zvážit odvlhčovač, protože tato možnost je kompaktní. Jeho použití může být také pohodlné, protože jej můžete snadno umístit do rohu jako majitel domu.

Jak jeho název napovídá, vytáhne extra vlhkost; čímž se zabrání vlhkým oblastem.

Pokud ve vašem domě není problém s vlhkostí, ale chcete dosáhnout dobrého větrání, můžete zkusit přejít z šatních dveří na žaluzie. Ten bude udržovat atmosféru uvnitř skříně odolnější vůči plísním, protože umožňuje vstup čerstvého vzduchu.

4. Dřevěné police

Je také velká šance, že plísně na vašich botách pocházejí z dřevěných polic, kde je skladujete. Abyste předešli tomutéž nejhoršímu scénáři, nahraďte dřevo drátem.

Drát je známý jako materiál odolný vůči plísním. Umožní správné cirkulaci vzduchu a zabrání tomu, aby se spory plísní suspendovaly ve vzduchu.

Můžete se také podívat na tento článek o jiných materiálech odolných vůči plísním.

Závěr

Nyní, když jste si konečně odpověděli, co způsobuje plíseň na botách, můžete přistoupit k procesu čištění plísní. Nyní si můžete ulehčit své starosti, protože jste se již vybavili potřebnými nástroji a znalostmi.