Co znamená darování vajíček? Vysvětleno jednoduše!

Chcete vědět, co znamená darování vajíček? Jaký je proces darování vajíček a jaké jsou některé jeho vedlejší účinky? Pokračujte ve čtení tohoto článku. Protože v tomto článku najdete odpovědi na všechny vaše možné otázky týkající se tohoto tématu.

Když mluvíme o darování vajíček, z názvu jako takového to znamená, že jde o proces poskytnutí ženského vajíčka, hlavně těm, které chtějí mít dítě. Je toho však více.

Vynaložili jsme maximální úsilí, abychom tento článek strukturovali způsobem, který je snadno srozumitelný. Relativně jsme rychle pochopili slovní zásobu, abychom zajistili, že se každý posune vpřed; nikdo by tedy neměl zůstat pozadu.

Co znamená darování vajíček?

Co tedy znamená darování vajíček? Pokusíme se co nejjednodušším způsobem vysvětlit, co je darování vajíček. Jedná se o proces, kdy plodná žena, která je dárcem v této léčbě; daruje svá vajíčka, aby pomohla další neplodné ženě (příjemce) otěhotnět. Je součástí léčby asistenční reprodukce a (používaná zkratka je „ART“). Někdy se to však dělá také pro biomedicínský výzkum.

Proč se darování vajíček provádí?

Je to možnost pro svobodné ženy a páry, které chtějí založit rodinu, ale nejsou toho schopny. Vzhledem k tomu, že vajíčka ženy jsou nekvalitní, může být nyní špatná kvalita vajec z několika důvodů. Záleží na ženě a jejím stavu. Některé ženy mají například špatnou kvalitu vajíček kvůli pokročilému věku matky.

Ženským vajíčkům začnou ubývat, jak stárnou. Navíc druhou příčinou špatné kvality vajíček je předčasné selhání vaječníků. Jde o stav, kdy u žen přestanou správně fungovat vaječníky ještě před dosažením čtyřicítky. Ptáte se, co znamená „přestat správně fungovat“.

No, to znamená, že; vaječníky přestanou produkovat průměrné množství estrogenu, hormonu, který pomáhá při kontrole menstruačního cyklu žen a je významný pro plodnost. Nyní se tedy ženy, které trpí předčasným selháním vaječníků, rozhodují pro dárkyně vajíček kvůli poklesu počtu vajíček, která se pravidelně uvolňují, což vede k neplodnosti.

Nicméně 5–10 % žen, které procházejí tímto stavem, může stále otěhotnět. Dalším důvodem je to, že ženy mají určité genetické faktory, které si nepřejí předávat svým dětem.

Jaké léky se k této léčbě používají?

Tyto léky se používají ke stimulaci vaječníků dárce; to se provádí za účelem produkce více vajec. Konkrétní léky jsou:

  • Lupron (leuprorelin); řídí některé hladiny hormonů v těle.
  • antagonisté GNRH Cetrotide (cetrorelix) a Antagon (ganirelix); zabránit uvolnění vajíček z vašich vaječníků.
  • folikul; to pomáhá stimulovat hormony, které pak pomáhají vytvářet více vajíček a dozrávají je.

Mezi vedlejší účinky léků podávaných před léčbou patří bolesti hlavy, těla, únava a návaly horka. Někdy může jeden z těchto léků způsobit ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS). V závažných případech je nutná hospitalizace. Některé z příznaků zahrnují zvracení, bolest žaludku, dušnost/obtížné dýchání a rychlé přibírání na váze.

Postup darování vajíček

Nyní pojďme mluvit o postupu; to vysvětlíme přímočaře. Začíná to tím, že lékař odebere vajíčko nebo vajíčka dárkyni. Vajíčka jsou poté oplodněna v laboratoři a výsledky jsou poté implantovány do dělohy příjemce. Kromě toho lékaři používají implantační postup, stejně jako oplodnění in vitro (IVF). Někdy jsou všechna nebo některá embrya zmrazena; dělají to specialisté. A ty budou použity později nebo implantovány do různých žen.

Jak se vybírají dárci?

Zařízení pro plodnost mají specialisty, kteří provádějí intenzivní výběrové procesy, aby našli nejvhodnějšího dárce. O právní postupy se starají také specialisté.

Nežádoucí účinky a rizika této léčby

Dobrá věc je, že rizika tohoto postupu jsou relativně nízká. Pouze použití anestezie přináší během tohoto procesu zanedbatelné riziko, ale závažné problémy jsou vzácné. Některé ženy po vpichu jehly do vaječníků pociťují krvácení. Ve sporadických případech dochází k poškození blízkých krevních cév, močového měchýře nebo střeva. Ale těžké poškození nebo silné krvácení není vůbec běžné. Kromě toho dochází ke změně infekce v důsledku odstranění vajíček, ale antibiotika jsou předepsána, aby se tomu zabránilo.

Proč se dárci rozhodnou tak učinit a kolik dostanou zaplaceno?

Kolik tedy za darování vajíček? Dárci se mohou rozhodnout, že tak učiní z finančních důvodů, nebo jednoduše pomohou jiné ženě otěhotnět. Navíc dárci vajíček dostanou zaplaceno 5 000 a 10 000 $ za cyklus.

Kdy poprvé došlo k darování vajíček?

Darování vajíček se poprvé uskutečnilo na počátku 80. let 20. století. První dítě narozené díky darování vajíček však bylo v Austrálii a první procedura proběhla ve Spojeném království.

Úspěšnost darování vajíček

Úspěšnost tohoto postupu je více než 50 %. Znát míru úspěšnosti dárkyň vajíček.

Je to obal!

Doufáme, že jsme zodpověděli vaši otázku a nyní víte, co znamená darování vajíček. Kromě toho doufáme, že všechny tyto informace uvedené v tomto článku byly snadno srozumitelné a nebyly zátěží na čtení. Doufejme, že všechny vaše otázky týkající se tohoto postupu již mají příslušné odpovědi. Přečtěte si související články; vědět, jak funguje darování vajíček a jak dlouhý proces darování vajíček trvá.