Co jsou zářezy v šití: typy a použití

Odpověď na to, co jsou zářezy v šití, je, že se týkají klínků, které vystřihnete na švovém přídavku. Abychom vám dále pomohli porozumět těmto řezům, probereme také jejich různé druhy.

Tento článek dokonce obsahuje, kam umístíte zářezy a jak je používat. Často se vyskytují v oděvech, takže ti, kteří chtějí šít oblečení, musí často vědět, co jsou zářezy.

Pokud jste v šití noví, doporučujeme procházet náš blog, protože se naučíte nejen zářezy, ale i další postupy. Přečtěte si například, co je to podšívání při šití, které se také často používá u oděvů.

Co jsou zářezy v šití oděvů?

Zářezy se vztahují k klínům, které zastřihnete do švového přídavku oděvu. To umožňuje, aby kanalizace odpovídala a sešívala švy při konstrukci oděvu.

Bez zářezů může být obtížné určit, které části jdou k sobě, aby vytvořily šev oděvu.

Proč se při šití používají zářezy

Zářezy se používají při šití k označení součástí projektu, obvykle oděvů, a zajišťují, že můžete vytvořit každý šev po odstranění vzorů. Pamatujte, že vzor odstraníte, jakmile pro něj nařežete kousky, takže společné sestavení projektu může být složitější.

Proto by kanalizace měla přenést zářezy ze vzoru na materiál, aby se předešlo potížím s nesourodými předními a zadními díly. Také se nemusíte obávat vlivu zářezů na hotové oblečení, protože budou skryty uvnitř.

Přední zářezy vs. zadní zářezy

Přední zářezy jsou ty, které jsou umístěny na předních dílech a jsou označeny jedním zářezem. Naopak zadní zářezy jsou to, co použijete na zadní části oděvu a označíte je dvojitými zářezy.

Oříznutí vs. vrubování

Zastřihování se týká provádění malých řezů na švech kolmo k okraji látky. Klipy se používají ke zmírnění napětí ve švech, obvykle u projektů s konkávním otočením, které budete otáčet pravou stranou ven.

Na druhou stranu, vroubkování vám umožní vystřihnout látku a ne ji jen odstřihnout jako vystřižení. Běžně se také používá na konvexní křivky, značení oděvů a dokonce i na snížení objemu.

Dá se říci, že stříhání je běžnější v průmyslovém šití.

Jaké jsou různé typy zářezů?

Zářezy ve vzoru

Vzorové zářezy jsou zářezy natištěné na okrajích vzoru. Mohou to být jednoduché nebo dvojité zářezy a používají se k tomu, aby pomohly kanalizaci určit, které jsou střední přední a střední zadní části vzoru.

Mít zářezy se vzorem je zvláště užitečné, pokud vyrábíte oděv z více kusů, které vypadají stejně. Umístění zářezů na řezné hrany vzoru také umožní mnohem snazší natahování, protože z látky odřezáváte klíny.

Středové zářezy

Středové zářezy, ze samotného názvu, jsou zářezy vyříznuté ve středu oděvu. Tyto klíny ve tvaru V můžete také vyříznout na záhybech projektu, což vám pomůže určit střed a zrnitost.

Středové zářezy můžete sladit, abyste zajistili, že oblečení bude perfektně sedět. Proto je běžně vyrábíte na střed lícové strany, límečku, výstřihu nebo lemu.

Přečtěte si prosím, co je to zrnitost při šití, protože je to nezbytné při stříhání látek, zejména u oděvů.

Kde se zářezy používají?

  • Pro sladění a zarovnání švů oděvu
  • K vyrovnání rukávů oblečení
  • Pro přenos švového přídavku ze vzoru do látky
  • Pro rohy, které slouží jako vodítko při sestavování dílů po jejich řezání
  • Jako vodítko pro jehlu šicího stroje, abyste zajistili, že šijete ve správné vzdálenosti od okraje látky
  • Rozlišení přední a zadní části, zejména při práci s mnoha kusy
  • Pro označení záhybů, záhybů a nařasení a jejich dokonalé rozložení

Vyřezáváte zářezy do šicích vzorů?

U vzorů šití řežete zářezy, což se liší od stříhání, kdy materiál pouze odstřihujete. Klíny odříznete dovnitř nebo ven, podle toho, co vám vyhovuje.

Jak odříznout šicí zářezy

Vyříznutí zářezů směrem ven je preferovanou metodou, protože uživatel je vystaven nižšímu riziku, že se zařízne příliš hluboko do švu. Kromě toho začátečníci snadno zjistí vnější zářezy a po dokončení švu se dokonale překrývají.

Pokud však chcete ušetřit čas, můžete se také rozhodnout vyříznout zářezy dovnitř. Jen dávejte velký pozor, abyste se příliš nezařezali do švového přídavku a neriskovali tak roztřepení látky.

Jak používáte zářezy se vzorem?

Udělejte zářezy v každém rohu vzoru a poté je použijte jako vodítko, abyste zjistili přídavek na švy na okraji každého kusu látky. Můžete také použít vroubkovač vzoru, který vyřízne kanál přes zářezy, abyste je označili na látce mnohem rychleji.

Závěr

A to je vše! Abychom shrnuli, co jsou zářezy při šití, označují klíny, které vystřihnete dovnitř nebo ven, abyste pomohli zarovnat švy, obvykle po rozříznutí kusů oděvu.

Tímto způsobem můžete stále dokonale sladit švy i po odstranění vzoru. Existuje také tzv. středový zářez, který stoky používají pro stanovení středu nebo zrna.

Doufáme, že to bylo informativní čtení. Zanechte nám komentář, pokud máte nějaké dotazy.