Co jíst před darováním plazmy? Úžasná fakta k přečtení!

Chcete vědět, co jíst před darováním plazmy? Pak tu máme vaši odpověď. Navíc to není žádná raketová věda; všechny tyto potraviny většinou najdete u vás doma. Proto jsme vytvořili tento článek, abychom zahrnuli všechny informace, které v souvislosti s vaší otázkou hledáte.

Látka, která dává naší krvi tekutou konzistenci; tou látkou je plazma. Plazma je z devadesáti procent voda. Kromě toho obsahuje také soli a enzymy. Protilátky se také nacházejí v plazmě; které pomáhají v boji s infekcemi. Součástí plazmy jsou také proteiny známé jako albumin a fibrinogen.

Řekneme vám tedy, co je plazma a z čeho se skládá. Za druhé, probereme funkce, které plazma plní. Za třetí, probereme darování plazmy, kolik typů existuje, proč jsou významné a mnoho dalšího.

Jaké jsou funkce plazmy?

Za prvé, je zodpovědný za udržení vašeho krevního tlaku na zdravé úrovni. Za druhé, pomáhá při transportu životně důležitých živin, bílkovin, hormonů a minerálů do jednotlivých buněk ve vašem těle. Tyto hormony mohou být například růstové hormony, které napomáhají růstu kostí a svalů. Kromě toho faktory srážení pomáhají zastavit krvácení, když se náhodou říznete. Ale na druhou stranu také nese živiny, jako je sodík a draslík, které pomáhají vašim buňkám fungovat.

Plazma tvoří asi padesát pět procent celé krve. To znamená, že plazma je složkou, která je v naší krvi nejhojnější. Jo, a zábavný fakt; i když krev vypadá červená, plazma je úplně jiná. Je to bledá a žlutá barva.

Proč se daruje plazmu?

No, vidíte, nemůžete vyrobit plazmu v laboratoři nebo pomocí nějaké špičkové technologie. Takže pacienti, kteří jsou v terapiích a proces zotavení závisí na plazmě. Jsou skutečně závislí na štědrých dárcích plazmy. A tyto dary plazmy hrají každý den obrovskou roli při záchraně mnoha životů.

Dárcovství plazmy: Kolik typů?

Za prvé je to zdroj darování plazmy. Ve kterém je plazmaferézou odebírána plazma od zdravého a potenciálního dárce. Plazmaferéza je proces, při kterém se z těla dárce odebírá plná krev. A buňky a plazma jsou z něj odděleny. Buňky jsou pak transfuzí zpět do krevního řečiště dárce. Pak, za druhé, je tu znovuzískaný dar plazmy. Toto nelze přesně nazvat darováním plazmy, protože plazma se v tomto případě odebírá prostřednictvím darování plné krve. To znamená; dárce daruje plnou krev, ze které se oddělí a získá plazma.

Plazmaferéza: Jak se to dělá?

V procesu plazmaferézy je krev dárce odebrána z jedné z jejich paží. Poté se plazma oddělí a odebere z krve pomocí špičkového stroje. Zbylé složky krve, jako jsou červené krvinky a krevní destičky, se spolu s trochou fyziologického roztoku vrátí do krevního oběhu dárce.

Na co se dary používají?

Tyto dary plazmy se používají k vytváření terapií, které pomáhají při léčbě pacientů s neobvyklými chronickými poruchami a nemocemi. Některé z těchto poruch a nemocí jsou:

  • Primární imunodeficience
  • Hemofilie
  • Genetická plicní onemocnění

Používá se také pro základní léčbu, což je léčba šoků, traumat a popálenin.

Darování plazmy: Je to bezpečné?

No, ano, darování plazmy je relativně bezpečné. Vedlejší účinky však existují. Ale nemusíte se toho obávat, protože jen zřídka někdo očekává tyto vedlejší účinky. Pojďme se dozvědět více o darování plazmy: jaké jsou vedlejší účinky! Zde jsou následující fakta:

#1. Dehydratace

To se děje proto, že darujete složku svého těla, která obsahuje tolik vody. Proto existuje šance, že se vaše tělo bude cítit dehydratované. Ale žádný strach, není to nic vážného; můžete to snadno překonat zvýšením příjmu vody.

#2. Únava

Když darujete plazmu, vaše tělo zůstane s nízkou úrovní živin a soli; v důsledku toho může dojít k únavě.

#3. Závrať

Plazma obsahuje živiny a soli a jejich ztráta může způsobit nerovnováhu elektrolytů. To má za následek, že se vám točí hlava. Zmíníme se o tom znovu; nebojte se, všechny jsou vzácné a budou mírné, i když je cítíte.

Co byste měli jíst před darováním plazmy?

Nyní odpovíme na vaši otázku; co jíst před darováním plazmy? Měli byste mít vysoký příjem vody v den, kdy potřebujete darovat plazmu. V ten den vypijte asi šest až osm sklenic vody nebo džusu. Pak se snažte konzumovat jídla bohatá na bílkoviny a železo. Potraviny bohaté na bílkoviny včetně vajec, krevet, mléka, ořechů a kuřecího masa je dobré sníst, než byste měli zvážit darování plazmy. Mnohem více byste se měli snažit jíst potraviny bohaté na železo, jako je brokolice, vodní meloun, krůta a rozinky. Vyhýbejte se nezdravým jídlům, jako je pizza, hamburgery a hranolky, protože díky nim bude vaše plazma mléčná, což by vám mohlo bránit v darování.

Je to obal!

Protože to nyní končíme, doufáme, že víte, co jíst před darováním plazmy. Vědět, co jíst před darováním krve a co po darování krve.