Co je svíčka ze sójového vosku?

Svíčka ze sójového vosku je ekologicky šetrná svíčka na sójové bázi, která používá jako hlavní zdroj paliva sójový vosk. V tomto článku se dozvíme více o svíčkách ze sójového vosku.

Co je to svíčka ze sójového vosku?

Po léta se sója používá jako doplněk včelího vosku v mnoha takzvaných „včelích voskových“ svíčkách, které jsou dnes na trhu. Včelí vosk je dražší materiál než sója, což má za následek, že sójové svíčky jsou široce považovány za nákladově efektivní náhradu arašídů a jiných rostlin.

Jak se liší svíčka ze sójového vosku?

Mnoho lidí věří, že svíčky ze sójového vosku poskytují více výhod ve srovnání s tradičními svíčkami z parafínového vosku. Mnoho lidí přechází na sóju, protože mají pocit, že je to bezpečnější pro jejich rodinu a domácí mazlíčky, ale je to bezpečné? Jsou pro vás sójové svíčky zdravější?

Sója obsahuje glykosidy, které mohou způsobit zánět jater, pokud jsou konzumovány syrové, je to vosk ze sójových svíček, který lze bezpečně spálit.

Sójové svíčky také neobsahují toxiny, jako je olovo, rtuť a spóry plísní. Neuvolňují toxické plyny ani karcinogeny, jako to dělají svíčky na bázi ropy, když se hoří.

Sojový vosk je vyroben ze sójových bobů, takže svíčky na sójovém základě jsou biologicky odbouratelné. Čisté sójové svíčky při hoření neuvolňují do vzduchu žádné škodlivé chemikálie.

K čemu jsou dobré svíčky ze sójového vosku?

Když se sója lisuje, aby se získal olej, který lze použít k výrobě sójové omáčky nebo tofu, ze zbytkových kousků sójových bobů se stane sójový koláč. Je to tento sójový koláč, který se smíchá s malým množstvím minerálního oleje a poté se zahřívá, dokud se nestane tekutým.

Sojový vosk má nižší teplotu tání než parafín, což vyžaduje více energie k dosažení vlastního bodu tání. Čím vyšší je bod tání, tím více energie je potřeba k jeho roztavení zpět do kapalného stavu. To znamená, že sójové svíčky jsou chladněji hořící sójové svíčky, což má za následek, že sójový vosk produkuje méně uhlíkových emisí.

Jak to dělá svíčka ze sójového vosku lepší?

Svíčky ze sójového vosku jsou lepší než jiné druhy svíček, protože jsou zdravější a přírodní verzí.

Jsou svíčky ze sójového vosku bezpečné?

Sója je jen jednou z ingrediencí, ze kterých lze vyrobit sójový vosk, ale stále jde o kontroverzní téma. Glykosidy v sójových bobech si našly cestu do mnoha zdravotních problémů, včetně Alzheimerovy choroby a anémie červených krvinek. Přestože se sója v Asii konzumuje po staletí, v poslední době se více lidí začalo ptát na bezpečnost konzumace sóji poté, co četné studie prokázaly nepříznivé účinky příliš velkého množství sóji na lidský organismus.

Pálení sójových svíček při vysokých teplotách je však velmi odlišné od konzumace syrových sójových bobů. Glykosidy se spálí, když jsou vystaveny teplu potřebnému k jejich přeměně na kapalné nebo plynné palivo.

Výhody pálení svíček ze sójového vosku

Svíčky ze sójového vosku nabízejí spoustu výhod, včetně:

– nezanechávat jedovaté zbytky při hoření, což je často případ tradičních parafínových svíček

– při spalování neobsahují žádné karcinogeny ani toxické chemikálie, zatímco parafínový vosk může do vzduchu uvolňovat škodlivé toxiny ještě hodiny po spálení. Stále více lidí přechází na sóju, protože cítí, že je to bezpečnější pro jejich rodinu a domácí mazlíčky

– poskytují velmi příjemnou vůni, kterou jiné typy svíček nemají

– hoří při nižší teplotě, což znamená, že k dosažení bodu tání je potřeba méně energie. Díky tomu svíčky na bázi sóji chladí hořící sójové svíčky, což má za následek méně emisí uhlíku.

– sójové svíčky jsou biologicky odbouratelné, což znamená, že se mohou přirozeně rozkládat, aniž by zanechávaly toxické zbytky. Díky tomu jsou extrémně ekologické a lepší pro vás i pro životní prostředí.

Tyto svíčky používalo mnoho lidí po celém světě bez hlášených případů, kdy by byly škodlivé pro lidské bytosti. Sója je však druh rostliny, která může být nebezpečná, když se jí syrová nebo nedostatečně tepelně upravená, takže je důležité nechat svíčku ze sójového vosku hořet celou cestu, dokud na dně vaší skleněné nádoby nezůstane nic než roztavený sojový vosk. Pálení sójových svíček za studena nezabrání těmto potenciálním nebezpečím.

Bezpečnostní tipy pro svíčky ze sójového vosku

Lidé, kteří jsou alergičtí na mléčné výrobky, by se měli před nákupem sójových svíček poradit se svým lékařem. Proteiny v mléčných výrobcích a sóji mohou být velmi podobné a vést k potenciálně nebezpečné reakci.

Pokud si všimnete, že vaše svíčka nehoří dobře, páchne nebo přestává vonět, když je zapálená, pak se váš sójový vosk mohl pokazit. Pokud k tomu dojde, na vnější straně nádoby se mohou objevit vlhké skvrny, proto je nespalujte! Vyhoďte je spolu s odpadky, místo abyste plýtvali dobrým sójovým voskem tím, že ho zapálíte! Abyste zajistili, že vaše svíčky budou bezpečné pro použití, kdykoli je spálíte, nechte je mezi použitím zcela vyschnout.

Při tavení jakéhokoli typu vosku ze svíček buďte opatrní, protože pokud byste jej nechali bez dozoru, mohl by se vznítit. Takže svíčky při tavení vždy umístěte na bezpečné místo a nikdy nenechávejte hořící svíčku bez dozoru! A v neposlední řadě – vždy se před použitím sójových svíček poraďte se svým lékařem, pokud máte nějaké zdravotní potíže.

Tipy na výrobu sójových svíček

– Nejlepší sójový vosk pro výrobu svíček je čistý 100% organický vosk ze sójových bobů. Obvykle ho seženete na internetu nebo v obchodech se zdravou výživou

– Postupujte stejně jako při výrobě tradičních svíček

– Nepoužívejte syntetické vonné látky, protože při spálení špatně drží a mohou způsobit nepříjemný zápach

– Přidejte trochu včelího vosku do svého receptu na sójový vosk – výsledkem budou svíčky s delší životností, které hoří pomaleji než jen čisté sójové svíčky

– Používejte skleněné nádoby místo plastových

Závěr

Pokud tedy hledáte alternativu šetrnou k životnímu prostředí, už nehledejte. Svíčky ze sójového vosku jsou zdravější pro váš domov a lepší pro naši planetu! Doufáme, že vám tento článek pomohl dozvědět se více o svíčkách ze sójového vosku.