Co je svatba Haka: Proč se provádí?

Pokud chcete vědět, co je svatba Haka, musíte pochopit maorské svatební tradice. Toto fascinující představení probereme podrobněji níže, abychom dále ocenili a pochopili význam, který se za ním skrývá.

Budeme také mluvit o dalších tradicích, které můžete očekávat na maorském svatebním obřadu.

Budete mít svatbu na Novém Zélandu? Doporučujeme přečíst si, co do pozvánky na svatbu v destinaci zahrnout, abyste mohli hosty informovat o všem, co potřebují vědět.

Co je svatební Haka?

Haka je tradiční válečný pokřik a zpěv prováděný Maory. Představení se vyznačuje údery do hrudi, křikem, přehnanými pohyby a dokonce i mimikou, která má zastrašit kmenové protivníky.

Haka však lze provádět i při zvláštních příležitostech, jako jsou svatby. V dnešní době je snadné najít online různá videa z vystoupení Haka na svatbách.

Je to skutečně dojemné představení, díky kterému se každý bude cítit vděčný za svědka, zvláště pokud je to vaše křestní jméno. Proto musíme zůstat uctiví a věnovat čas tomu, abychom se dozvěděli více o významu slova Haka.

Co je tanec Haka na svatbě?

Vzhledem k tomu, že Haka je válečný pokřik k zastrašování nepřátel, člověk by se přirozeně mohl divit, proč se provádí na svatbě. Někteří diváci si to mohou vyložit tak, že muži zastrašují ženicha, ale tanec Haka na svatbě je také určen pro oslavy.

Lze to interpretovat jako projev úcty nebo způsob, jak označit milník, zejména pro lidi, kteří se vdávají a chystají se vstoupit do života jako manželka a manžel. Podle webu Nového Zélandu může být Haka také vykonávána jako znamení jednoty, když se skupiny sejdou v míru.

Pamatujte, že svatby jsou také spoluprací dvou rodin jako v každé jiné kultuře. Bez ohledu na to můžete dokonce očekávat, že Haka dnes uvidíte na různých akcích, jako jsou promoce a narozeniny.

Co má Haka dělat?

Podle tradic a zvyků by se Haka měla provádět, když se setkají dvě strany. To je důvod, proč také uvidíte vystoupení Haka, aby pozdravili některé lidi, kteří navštívili Nový Zéland.

Haka se také používala k přípravě válečníků před bitvou fyzicky i psychicky. Haka má navíc zastrašovat soupeře, což je patrné, když to novozélandský rugby tým All Blacks předvádí před každým zápasem.

Ale dnes se také hraje na svatbách a jiných slavnostních událostech, jako jsou narozeniny a promoce. V těchto prostředích Haka ukazuje důležitost takové příležitosti a ctí hosty.

Proč jsou Hakas tak emocionální?

Ať už je to poprvé nebo ne, není překvapením, že pociťujete intenzivní emoce a dojímáte se, když jste svědky představení Haka. Ostatně pohyby a mimika představení mají diváky pohnout.

Tehdy to mělo vyvolat strach s chrochtáním a přehnanými pohyby. Ale jak Haka nabývá nových významů, diváci budou stále cítit emoce, protože představení ukazuje solidaritu a respekt.

Znalost původu Haka jistě přiměje každého, aby se cítil poctěn být toho svědkem. Navíc se nestává každý den, kdy vidíme lidi vyjadřovat se verbálně a fyzicky v tak silném výkonu.

Je to neuctivé dělat Haka?

Pokud chcete provádět Haka, je nezbytné porozumět smyslu všeho, co děláte. Některé Haka může také provádět kdokoli, zatímco jiné jsou exkluzivní pro muže a ženy.

Ne-Maori je vítán, aby se naučil haka, ale věnujte čas porozumění zpěvům a výrazům. Také vám to pomůže vyjádřit je upřímněji při provádění tohoto tradičního rituálu.

Nedělejte Haka bez vážnosti, podobně jako když se učíte jiné zvyky z jakékoli kultury. Místo toho buďte ohleduplní, když dostanete šanci naučit se haka.

Jaká je maorská svatba?

 • Maorská svatba začíná uvítacím hovorem zvaným Te Karanga, kterým se nevěsta a ženich zve na maorské místo.
 • Místní kmen poté zahraje píseň a tanec s názvem Te Powhiri.
 • Samotný maorský svatební obřad se nazývá Korowai, kdy muž kolem ženy umístí plášť
 • Po obřadu kněz manželům požehná modlitbou během Te Manaakitanga
 • Hosté pak předají páru Taonga nebo dárky
 • Snoubenci se během Hongi dotknou nosu, aby zpečetili obřad Korowai, a poté odejdou s tradiční písní na rozloučenou a tancem během Te Haere Atu
 • Je tu také Te Hakari neboli hostina a oslavy po svatbě
 • Chcete svatbu, která vzdá hold vašim kořenům? Přečtěte si o tom, jakou bych měl mít svatbu.

  Závěr

  A to je vše! Abychom rekapitulovali, co je svatba Haka, je to maorský rituál prováděný na svatbách.

  Zatímco Haka se používá k přípravě válečníků před bojem, je také vidět na svatbách a jiných slavnostních událostech, aby uctili hosty a zdůraznili důležitost této příležitosti. Proto je důležité, abyste jako divák zůstali během Haka uctiví.

  A pokud máte zájem o její provedení, může se Haka naučit i nemaor, protože pochopíte význam, který se za tím skrývá.