Co je růžová plíseň (a jak se s ní vypořádat): 4 snadné kroky

Vědět, co je růžová plíseň, vám umožní rychle ji rozpoznat a odstranit, než se rozšíří. Bakterie a jiné druhy hub mohou způsobit růžovou plíseň.

Jakmile poznáte, co je růžová plíseň, můžete ji začít odstraňovat a najít způsoby, jak zabránit jejímu návratu. Pokračujte ve čtení, abyste se podrobně dozvěděli, co je růžová plíseň, její příčiny a jak jim zabránit ve vstupu do vašeho domova.

Co je to vlastně růžová plíseň

Slizká růžová plíseň, kterou vidíte v temných a vlhkých koutech vašeho domova, může pocházet ze tří různých druhů. Nejčastější příčinou růžové plísně je Serratia marcescens, což je druh bakterie.

 • marcescens má při pokojové teplotě barvy od růžové po oranžovou. Často jej najdete v koupelně, kuchyni a prádelně, kde může sníst tuk a fosfor ze zbytků mýdla.
 • Najdete je také mezi obklady do koupelny, toaletami a umyvadly. Někdy si dokonce může najít cestu ke kobercům a stěnám.

  Navzdory svému ohromujícímu růžovému odstínu se S. marcescens podílí na řadě závažných infekcí. Bakterie mohou mimo jiné způsobit těžkou pneumonii, infekce dýchacích cest a močových cest, infekce krevního oběhu, meningitidu, infekci rány a keratitidu.

  Růžová plíseň může také pocházet ze dvou různých druhů hub zvaných Aureobasidium pullulans a Fusarium. Aureobasidium pullulans se přirozeně vyskytuje na některých plodinách a může růst na vašich pokojových rostlinách, než se přesune do vaší koupelny a kuchyňských stěn, okenních rámů a koberců.

  Houby Fusarium se v domácnostech objevují jen zřídka, ale často začínají na pokojových rostlinách, než se přesunou někam do tlumiče. Stejně jako bakterie, tyto houby vydávají světle růžové odstíny, ale mohou se také změnit na jiné barvy.

  Pokud si chcete být vědomi dalších druhů plísní, které mohou růst u vás doma, zde je užitečný článek o tom, jak vypadá černá plíseň na dřevě.

  Co způsobuje růžovou plíseň?

  Růžová plíseň, stejně jako jiné druhy plísní, se do vašeho domova dostává prostřednictvím spór hub. Kromě toho, že jsou bakterie S. marcescens ve vzduchu, mohou se také dostat do vašeho domova, pokud šlápnete na špínu, kde rostou.

  Plíseň má ráda vlhký organický materiál, jako je vlhké dřevo na okenních rámech a stropech, stejně jako koberce, papíry a tapety. Mohou se také živit fosforem a tuky ze šamponu a mýdla.

  Jakmile spory a bakterie najdou vhodné místo k pobytu, přichytí se a rychle se množí. Přitom se mohou ukázat jako viditelné kolonie s různými odstíny, strukturami a nepříznivými účinky na zdraví.

  Jak zabránit vstupu růžové plísně do vašeho domova

  Aby se do vašeho domu nedostala růžová plíseň, budete muset opravit všechny zdroje vlhkosti. To znamená opravit všechny netěsnosti, které mají vliv na dřevo a organický materiál vašeho domova.

  Můžete také opláchnout a vysušit oblasti, které často používáte, než je opustíte, jako je umyvadlo a koupelna. Abyste zabránili tomu, aby se do vašeho domova dostaly všechny druhy plísní, zde je užitečný článek o třech jednoduchých metodách, jak se zbavit spór plísní ve vzduchu.

  Jak odstranit růžovou plíseň

  I po zavedení preventivních opatření si spory hub a bakterie mohou najít cestu k vám domů. Naštěstí existuje řada snadných způsobů, jak růžovou plíseň odstranit, jakmile se projeví.

  Krok č. 1. Chraňte se

  Než se pokusíte odstranit jakýkoli druh plísně, měli byste používat osobní ochranné prostředky, jako jsou masky, brýle a rukavice. Ochrana brání vstupu bakterií očima, nosem a otevřenými ranami.

  Krok č. 2. Připravte si nástroje

  K odstranění růžové plísně budete potřebovat pastu z jednoho dílu mýdla na nádobí a tří dílů jedlé sody. K dezinfekci budete také potřebovat roztok jednoho dílu bělidla a jednoho dílu vody.

  Krok č. 3. Vydrhněte film

  Růžová slizká plíseň ve vaší koupelně je způsobena bakteriální kolonií. Lze jej odstranit pouze mícháním a dezinfekcí.

  Ponořte kartáč s měkkými štětinami do jedlé sody a mýdlové pasty a začněte film rychle drhnout. Jakmile je film uvolněn a zvednut, otřete místo vlhkým ručníkem nebo jej spláchněte do kanalizace pomocí vody ze sprchové hlavice.

  Krok č. 4. Dezinfikujte oblast

  Abyste zabránili návratu bakterií, budete muset oblast dezinfikovat. Rozetřený roztok nastříkejte na vydrhnutou oblast a nechte působit přibližně 10 minut.

  Poté místo vydrhněte kartáčem a opláchněte. Po opláchnutí by bylo nejlepší povrch osušit čistým ručníkem.

  Pokud je forma rozsáhlá a po veškerém vašem úsilí je neodstranitelná, bylo by nejlepší kontaktovat místní specialisty na odstraňování a sanaci plísní. K rozsáhlému růstu plísní použijí profesionální nástroje a řešení.

  Závěr

  Odpověď na otázku, co je růžová plíseň, umožňuje majitelům domů identifikovat a rychle reagovat na první známky růstu plísní. Zjištěním příčin, prevencí a metodami odstraňování můžete uchránit sebe a své blízké před vážnými infekcemi a nemocemi.