Co je pojistná podložka? 4 úžasné typy!

Víte, co je pojistná podložka? Zde je to správné místo, kde se o tom dozvědět, tak začněte číst tento článek. Zdá se, že účelem pojistných podložek nebo podložek odolných proti vibracím je zabránit pohybu šroubu.

Kdykoli dojde ve spojení k pohybu, pojistné podložky zabraňují zkroucení nebo otevření při určitém tlaku, zatímco podložky odolné proti vibracím si zachovávají mnohem stabilnější zatížení. Mnoho pojistných podložek má zuby pro zlepšení odolnosti, zatímco jiné mají háčky pro usnadnění optimistického zamykání.

Pojistné podložky fungují tak, že brání otáčení montážního šroubu. Z těchto důvodů se proto běžně používají ořechy. Matice může zabránit sklouznutí šroubu tím, že se nasadí jen na jeho konec. Ořechy mají tu nevýhodu, že jsou náchylné k poruchám. Matice se může ztratit, pokud je vystavena otřesům. Když se matice příliš zvedne, šroub se nemusí sám udržet ve vrtání otvoru v produktu.

Na druhou stranu, pokud použijete pojistnou podložku, závora se nevysune. Šroub by byl uzamčen uvnitř otvoru obrobku vyvrtaného pojistnou podložkou. Existuje mnoho dalších k objevování, takže pokračujte ve čtení, abyste získali více.

Základy pojistné podložky

Pojistné podložky byly často používány na mnoha místech s rizikem prokluzování upevňovacích prvků v důsledku vibrací. Dopravní průmysl je jedním z nejrozšířenějších uživatelů pojistných podložek. Zámkové podložky lze nalézt v domácím vybavení, včetně klimatizací a praček prádla. Hliník, legované oceli, K-Monel, zinek, směs fosforového bronzu nebo uhlíková ocel tvoří většinu pojistných podložek. Tento materiál použitý pro konstrukci pojistné podložky je zásadní pro to, aby se neopotřebovala a neztratila svou přilnavost.

V důsledku pohybu a zatížení chrání pojistná podložka matice nebo šrouby proti zkroucení, posunutí nebo uvolnění. Jeho primární myšlenkou je udržet matice nebo šrouby na místě. Různé pojistné podložky plní tento účel poněkud odlišnými způsoby. Oba konce specifických pojistných podložek se zakousnou do materiálu a matice, aby sloužily více účelům. Zdá se, že pojistná podložka je podložka, která zajišťuje napětí, které pomáhá šroubům nepohybovat se, neuvolňovat nebo vycházet ze své namontované polohy. Pojistné podložky nemají hladký povrch. Mají polosvinutý tvar, který se jemně zvětšuje. Kdykoli jsou vloženy pojistné podložky, jejich konstrukce jim umožňuje vytvářet napětí.

Co je pojistná podložka?

Podložky se dodávají v široké škále tvarů a velikostí. Každý druh pračky plní jedinečnou funkci. Účelem pojistných podložek je zabránit volnému pádu matic nebo šroubů. Pojistné podložky se dodávají v různých tvarech a velikostech. Každý z nich je vytvořen s ohledem na konkrétní použití. Mnoho pojistných podložek má nepravidelné konce a simulují kroužky. A některé mají tvar hvězdy s takovým prstencem zubů po obvodu. Níže uvedené typy pojistných podložek vám pomohou zjistit, co je pojistná podložka.

#1. Pojistné podložky s vnějšími zuby

Tyto podložky mají zuby pouze na vnější straně kroužku nebo jsou vhodné pro použití s ​​velkými upevňovacími body. Pojistné podložky se zuby z vnitřní i vnější části osádky jsou známé jako vnitřní-externí pojistné podložky. Díky velkým upevňovacím bodům poskytuje větší ochranu.

#2. Dělená pojistná podložka

Tato dělená pojistná podložka (Spirálový typ) má nepravidelné konce a připomíná prsten. Do tohoto se zakousne spousta prstenu, aby se zabránilo otáčení nástavce. Pojistné podložky s vnitřními zuby obsahují zuby na vnitřku prstenu, které dobře fungují s malými upevňovacími body. Spirálová pojistná podložka se může vyrovnat a být běžnou podložkou, když je aplikováno příliš velké napětí, a ztratí svou zajišťovací funkci. Pojistné podložky by se neměly používat k upevnění šroubu a matic příliš malých pro otvor v připojené části. Nemělo by se používat k utahování příliš dlouhých šroubů a matic.

#3. Jehlanová pojistná podložka

Jehlanové pojistné podložky byly použity pro úkoly vyžadující vysoké utahovací síly a momenty. Pro upevňovací prvky s kulatou a oválnou hlavou se zápustnou hlavou se používají pojistné podložky s úhlem zapuštění 81 a 10 stupňů. Možná vás také bude zajímat, k čemu slouží pojistná podložka.

#4. Pojistná podložka kopule

Pojistné podložky ve stylu Dome rozloží zatížení na velkou plochu a zdají se být ideální pro udržení křehkých a jemných součástí, které vyžadují velké napětí.

Co je lepší zámek nebo plochá podložka?

Uspořádání zámku nebo ploché podložky/matice na šroubu může ovlivnit, jak dobře matice nebo šroub funguje na základě toho, čeho dosahujete. Ploché podložky lze použít buď na šroub nebo dokonce na okraj matice spojovacího prvku nebo dokonce na obě strany. Ploché podložky zvětšují povrch matice, což napomáhá rozložení tlaku při jejím utahování. Mohou být také použity jako rozpěrky, kdykoli je šroub příliš dlouhý. Na okraji matice jsou použity pojistné podložky, což je činí jedinečnými. Pojistné podložky se obvykle používaly v různých aplikacích, kde pohyb může způsobit uvolnění matice.

Je to obal!

Jsme rádi, že jste se dozvěděli, co je to pojistná podložka. Pojistná podložka je obranný systém proti jakýmkoli vibracím a pohybům. Také jsme diskutovali o různých typech pojistných podložek, takže si můžete vybrat kteroukoli z nich, která je podle vás nejlepší. Přečtěte si související články; vědět, jaká je největší kapacita pračky s horním plněním a jak podložku odpojit. Děkujeme, přátelé, že jste s námi zůstali.