Co je plíseň Alternaria? Informativní průvodce odstraňováním plísní

Je důležité plíseň identifikovat, znát její potenciální nebezpečí a okamžitě ji odstranit. S tím byste se měli dozvědět o tom, co je plíseň Alternaria.

Ať už ve svém domě zůstanete mnoho let nebo plánujete jeho prodej v budoucnu, rozpoznání plísní by mělo být jednou z vašich priorit. Plísně mohou být toxické a mohou ovlivnit vaši životní situaci, od mírné až po masivní kontaminaci.

Věděli jste, že pokud inspektoři plísní shledají pozitivní test na plísně, hodnota domu klesne o 3 %? Mějte tedy svůj dům dobře ošetřený a dávejte si pozor na nevzhledné plísně.

Druh Alternaria

Alternaria je tmavě pigmentovaná houba s hnědým nebo tmavě zeleným vzhledem, která může infikovat více než 4000 druhů rostlin. Jsou rozšířené, je jich známo přes 300 druhů.

Každý rok způsobí obrovské škody na zemědělských produktech, jako jsou obiloviny, ovoce a zelenina. Alternaria je viníkem hniloby na mangových farmách.

Každý rok dochází v zemědělství k nejméně 20% ztrátám na výnosech způsobených houbami Alternaria. Nejenže napadají domy, ale ničí také hektarové plodiny.

Jaké jsou běžné typy Alternaria?

Studie týkající se druhů Alternaria stále probíhají. Dnes je vědě známo kolem 250 druhů.

Zde jsou některé běžné typy, které se mohou skrývat za vašimi sádrokartonovými deskami:

Alternaria alternata je druh plísně běžně se vyskytující mimo dům, ale lze ji nalézt i uvnitř. Výtrusy A. alternata závisí na větrných, suchých a teplých dnech.

Představují problém pro lidi s dýchacími problémy. V geografickém smyslu se jim daří v tropických a subtropických zónách.

Některé další typy jsou Alternaria stemphyloides, Alternaria geophilia a Alternaria teunissima. Jedná se o specifická epiteta z rodu Alternaria, ale objevují se omezené studie.

Kde obvykle rostou?

Plíseň je známým nepřítelem domů a budov. Mohou růst v určitých podmínkách, jako jsou vlhká a tmavá místa.

Většina druhů plísní nemůže prospívat pod 40 stupňů Fahrenheita. Obvykle plíseň roste při teplotách mezi 77 stupni Fahrenheita a 86 stupni Fahrenheita, zejména při vysoké vlhkosti.

Plíseň Alternaria vyžaduje ke svému rozvoji minimální vlhkost. Odborníci tvrdí, že druhy Alternaria rostou při minimální hodnotě vodní aktivity (aw) = 0,65.

Tento typ plísní se vyskytuje na oděvech, kobercích, oknech, dveřích a sklepech. Pokud máte oblečení vlhké, očekávejte kolonie plísní do 24 hodin.

Alternaria obvykle najdete v rostlinách a rostlinných zkažených jídlech. Jsou označeny jako venkovní plíseň, ale mohou způsobit vážné zdravotní problémy, když se dostanou do vašeho domu.

Zdravotní rizika a obavy týkající se Alternaria

Podle Marty F. Gabrielové jsou spory Alternaria alternata dobře známým biologickým kontaminantem a převládajícím zdrojem silných vzdušných alergenů ve vzorcích životního prostředí. Expozice Alternaria se s největší pravděpodobností stane venku.

Při vdechování mají lidé trpící astmatem a plicními problémy zvýšenou závažnost alergie. Plíseň Alternaria by se neměla podceňovat, protože představuje vysoce rizikové faktory, zvláště když jsou těmto faktorům vystaveny.

Druh Alternaria byl také spojován s hypersenzitivní pneumonitidou. Studuje se také, že způsobuje vnější astma.

Přijatelná úroveň plísně uvnitř podniku je 200-500 spor, a pokud úroveň překročí 1000 spor, měli byste to okamžitě řešit.

Jak tuto plíseň hledáte?

Jedním z pozoruhodných znaků této plísně je její vůně. Jakmile ucítíte nějaké zatuchlé pachy vycházející z nábytku, pak to musí být plíseň.

Jiné typy plísní mají vzhled zelené, černé a bílé, zatímco plíseň Alternaria má hnědou až tmavě zelenou barvu. Alternaria má drobné chlupaté chloupky, buďte opatrní, protože byste se jich neměli dotýkat.

Jak zabránit plísni Alternaria?

Je samozřejmé, že účinným způsobem, jak zabránit invazi plísní, je udržovat váš dům v čistotě a provádět pravidelnou údržbu. Plíseň Alternaria se nachází na povrchu klimatizačních systémů, jako jsou průduchy a potrubí.

Pokud chcete svůj drahocenný dům v budoucnu prodat, inzerovat ho na pronájem nebo v něm žít svůj život v míru, možná budete chtít nejprve provést úklid.

Na rozdíl od plísní a jiných bakterií může plíseň proniknout dovnitř předmětu, na kterém ulpí. Zejména plíseň Alternaria má dlouhé prameny hyf zabořené hluboko do věci.

Za prvé, pokud pracujete na nábytku, nechte jej uschnout na slunci. Na druhou stranu, pokud pracujete na zdech a částech domu, které nelze vynést ven, vyčistěte je vysavačem na úrovni HEPA.

Za druhé, zřeďte směs pracího prostředku a bělidla v kbelíku s teplou vodou. Vydrhněte, dokud plíseň nezmizí.

Za třetí, nastříkejte na povrch trochu bílého destilovaného octa, pokud máte chuť na domácí čisticí roztoky. Pro lepší výsledky jej postříkejte odstraňovačem plísní.

Nakonec nechte nábytek nebo oblečení uschnout. Možná to není 100% záruka, že se Alternaria nevrátí, ale alespoň jste si dali záležet na jejím odstranění.

Podívejte se na tyto články, pokud se chcete dozvědět více o tom, „jak vyčistit plísně z spirál klimatizace“ a „jak zabránit plísním v garáži“.

Závěr

Plíseň je přirozeným fragmentem prostředí – objeví se téměř kdekoli. Důležité je, abyste poznali, co je plíseň Alternaria a jak se s ní vypořádat.