Co Je Napínací Jehla Pro Šicí Stroj

Odpověď na to, co je napínací jehla do šicího stroje, je již v samotném názvu; je to zvláštní typ jehly pro šití strečových materiálů. Práce se strečovým materiálem může být náročná, proto je důležité nastavit šicí stroj správnými nástavci.

Ale kromě přípravy jehly si přečtěte, jak šít pružnou látku pomocí šicího stroje. Pomohlo by vám znát několik tipů a triků při šití strečových látek, abyste pokaždé zajistili dokonalé stehy.

Koneckonců nestačí nasadit natahovací jehlu. Musíte také vědět, jaká nastavení použít a manévrovat strečový materiál skrz stroj.

K čemu se používá napínací jehla v šicím stroji?

Pružná jehla je jehla pro šití strečových materiálů, jako jsou určité úplety, Spandex, Lycra a další látky pro elastické oděvy. Pružnou jehlu rychle poznáte od běžné jehly do šicího stroje, protože její dřík je plochý a očko krátké.

Pružná jehla se také nezaměňuje s jehlou jersey, protože má střední nebo méně zaoblený hrot. A aby bylo šití elastických materiálů ještě efektivnější, je jehla opatřena povlakem pro hladký průchod vlákny, což pomáhá zabránit stroji přeskakovat stehy.

A nakonec nezapomeňte, že při šití pružných materiálů budete používat také specifické nitě, jako je texturovaná nylonová nebo polyesterová nit. Zajistí elasticitu švu na projektu, ale pevné a dokonalé prošití švu dosáhnete pouze tehdy, pokud jehla efektivně zavede a vytáhne látku.

Měli byste si pořídit napínací jehlu?

Potřebujete natahovací jehlu, zvláště pokud si nejste jisti, zda vaše běžná šicí jehla dokáže prošít pružné látky, se kterými pracujete. Dá se s jistotou říci, že strečová jehla by měla být mezi vašimi uloženými jehlami pro případ, že budete šít elastické látky nebo dokonce některé úplety, které jsou více pružné.

Pružné látky je možné šít běžnou jehlou, ale riskujete, že vynecháte stehy. Stehy samotné se mohou také zlomit nebo si všimnete, že váš šicí stroj zamotává nit.

Hromadění nití může být frustrující, a když se vytvoří, nezískáte dokonalé stehy. Přečtěte si více o tom, proč můj šicí stroj namotává nit, abych věděl, co mám dělat.

Co je strečová dvoujehla?

Už ze samotného názvu vyplývá, že strečová dvojjehla je variací dvojjehly pro šití pružných látek. Pomáhá dokončit lemy a švy a jsou k dispozici v různých velikostech podle vzdálenosti mezi dvěma jehlami.

Napsali jsme návod, jak používat dvojitou jehlu na šicím stroji, abyste se mohli naučit, jak nastavit tento konkrétní typ jehly. Bude to pro vás výhodné, když potřebujete rychlé paralelní stehy na strečových tkaninách.

Jaký je rozdíl mezi napínací jehlou a běžnou jehlou?

Napínací jehla

  • Má zaoblený hrot pro průchod textilními nitěmi bez propíchnutí pružného materiálu
  • Navrženo pro šití lehkých úpletů, Spandexu, Lycry nebo hedvábného žerzeje

Běžná jehla

  • Má mírně zaoblený hrot ideální pro tkané materiály
  • Univerzální jehla pro většinu látek

Jaký je rozdíl mezi strečovými a žerzejovými jehlami do šicích strojů?

Napínací jehla

  • Méně zaoblená špička než jehla na žerzeji
  • Očko je výše než u žerzejové jehly, aby bylo umožněno větší roztažení švu, protože smyčka vytvořená mezi horní a spodní nití bude větší
  • Další alternativa při šití jersey jehlou vlevo vynechané stehy

Jehla na dres

  • Také kuličková jehla jako strečová jehla, ale zaoblenější
  • Ideální pro šití žerzejových a středně těžkých strečových materiálů
  • Nejlepší volba pro úplety před strečovou jehlou

Jaká je velikost napínací jehly?

Napínací jehla je k dispozici ve velikostech 11/75 a 90/14. Nezapomeňte vybrat správnou velikost pro látku, kterou šijete, abyste se vyhnuli problémům nebo nevzhledným stehům.

Americký systém velikosti jehel začíná od 8 do 19, zatímco evropský systém počítal s 60 až 120. V obou systémech si pamatujte, že nižší čísla znamenají jemnější jehlu a vyšší číslo znamená větší jehlu.

Odtud můžete předpokládat, že těžší látky vyžadují větší jehlu než lehké látky, které lze šít menšími jehlami. Můžete to použít při výběru velikosti strečové jehly pro váš projekt

Můžete použít rovný steh na strečové tkanině?

Strečovou látku můžete šít rovným stehem, pokud budete při práci se šicím strojem držet materiál napnutý bez tahání. Nejlepší stehy pro šití pružných látek jsou však strečové stehy, které sledují natažení materiálu, zvláště když je projekt dokončen.

Jaký steh používáte k šití pružné látky?

  • Přímý strečový steh nebo tři paralelní řady pravidelných rovných stehů
  • Steh dvojitou jehlou provedený dvojitou jehlou, která zanechá dvě paralelní řady stehů na přední straně a klikatý vzor na zadní straně látky
  • Úzký klikatý steh, který využívá stejnou šířku a délku stehu
  • Přesahový steh pro dokončení švů na strečových tkaninách

Závěr

A to je vše! Právě jsme se dozvěděli, co je strečová jehla do šicího stroje, což je typ kuličkové jehly speciálně vyrobený pro šití pružných látek.

Měla by to být vaše další volba, když si všimnete vynechaných stehů po šití jersey jehlou. Pamatujte však prosím na naše tipy pro šití strečovou látkou, například jaké stehy použít.