Co je kontrola škůdců? Průvodce pro začátečníky k jeho 5 nejlepším typům

Když ve svém domě uvidíte viditelné známky škůdců, je nejlepší požádat o odbornou službu na hubení škůdců. Co je však boj proti škůdcům na prvním místě?

Škůdci jsou podle definice jakýkoli destruktivní hmyz nebo zvíře, které způsobuje problémy lidem, obvykle poškozováním plodin, hospodářských zvířat, potravin a tak dále. Přečtěte si tento článek, abyste věděli, jak je můžete ovládat.

Definice hubení škůdců

Kontrola škůdců, nazývaná také ochrana proti škůdcům, je proces, jehož cílem je eliminovat nebo zvládat škůdce doma, na farmách nebo v obchodních prostorách. Metody používané při odstraňování škůdců závisí na druhu tvora, se kterým máte co do činění.

Je důležité regulovat škůdce, protože mohou být škodlivé pro vaše zdraví. Mohou způsobit mírné až těžké poškození v závislosti na typu škůdce a době, kterou zabere, než podniknete opatření k jejich kontrole.

Obvyklí škůdci vyskytující se doma

Mravenci, švábi a myši jsou pravděpodobně prvními věcmi, které nás napadnou, když mluvíme o škůdcích, protože jsou nejoblíbenějšími druhy. Existuje však dlouhý seznam škůdců a my jsme dali dohromady užší seznam, který vám pomůže je identifikovat.

1. Hmyz

Hmyz má různé barvy a velikosti, kontaminuje vaše jídlo, ovlivňuje vaše zdraví a dokonce poškozuje váš nábytek. Jedním z příkladů jsou komáři, kteří mohou způsobit závažnou nemoc zvanou dengue.

Dalším příkladem jsou štěnice, které se většinou vyskytují ve vašich pohovkách a postelích, které koušou lidi. Ačkoli není známo, že by štěnice byly škodlivé pro člověka, mohou způsobit podráždění a stopy na kůži, stejně jako bezesné noci a úzkost.

Pokud je vaše postel vážně poškozená, přečtěte si tento článek o tom, jak zjistit, zda matrace obsahuje štěnice.

Na druhou stranu švábi obvykle napadají místa, kde se skladují potraviny, například v kuchyni a spíži. Rychle vytvářejí své kolonie a rychle se šíří po celém vašem domě.

Termiti a mravenci se nacházejí v prolézacích prostorech, jako jsou sklepy. Termiti se živí dřevem, které poškodí váš nábytek a konstrukci vašeho domu.

2. Hlodavci

Jerry z Tom & Jerry karikatura je rozkošná a zábavná na sledování. „Jerry“ v našich domovech však není zrovna roztomilý.

Hlodavci v jakémkoliv typu majetku, pokud nejsou kontrolováni, mohou být zdrojem nemocí a kontaminace. Ať už jsou malé nebo velké, mohou způsobit vážné škody na vašich zásobách potravin a obrovský dopad na váš majetek.

3. Divoká zvířata

Ne všechna divoká zvířata jsou nebezpečná. Příkladem je veverka, která vyleze na půdu vašeho domu a hledá potravu a úkryt.

Na druhou stranu kojoti, netopýři, vačice, skunky atd. mohou být vážně nebezpeční. Mohou přijít k vám domů hledat úkryt a přinášet různé nemoci.

Při řešení tohoto druhu škůdce je nejlepší zavolat odbornou pomoc.

5 typů hubení škůdců

Můžete použít různé typy hubení škůdců v závislosti na typu škůdce a typu ovlivněného objektu.

1. Biologické

Biologická ochrana proti škůdcům likviduje škůdce (kořist) zavlečením zvířat, která nejsou původně členy prostředí (predátor). Jeho účinnost je prokázána a je také jednou z možností bez chemie, kterou můžete vyzkoušet.

Při použití této metody musíte být opravdu opatrní, protože existuje možnost, že zvířata, která jste představili, budou přemnožená.

2. Přírodní

Vzhledem k tomu, že lidé dávají přednost metodám hubení škůdců, které nezahrnují použití chemikálií, získává přirozená kontrola škůdců stále větší popularitu. Esenciální oleje jsou velmi účinné a většinou se používají k hubení škůdců pomocí této metody.

Mezi používané éterické oleje patří citronela, máta peprná a citronová tráva. Tyto oleje jsou velmi oblíbené, pokud jde o hubení škůdců.

Thuricid je bakterie používaná k hubení škůdců. Další možnosti najdete v tomto článku o „jaké chemikálie používají deratizátoři na štěnice“.

3. Chemické

Chemická eradikace je jednou z nejvýhodnějších metod kontroly škůdců. Použití této metody však bude znamenat chemickou expozici a riziko poškození.

Důrazně doporučujeme, abyste se k této metodě uchýlili pouze ve vážných případech pro vaši bezpečnost. Pro zajištění maximální bezpečnosti je také nejlepší přivolat odbornou pomoc.

4. Pasti

Používání pastí je tradiční způsob hubení škůdců. Obvykle funguje na hlodavce, ale může fungovat i na hmyz a štěnice. Zde jsou některé typy a příklady pastí na škůdce.

  • Lapač jedu – Provádí se tak, že do kuchyně nebo do oblastí s velkým množstvím mravenců umístíte potravinové drobky. Past přiměje mravence vypít jed a přinést ho do svého hnízda, čímž zabije mravence v kolonii.
  • Snap-type – Běžně se používá pro krysy nebo myši. K přilákání cílů můžete také použít jídlo v pasti.
  • Živá past – Je to humánnější varianta, protože zahrnuje pouze nastražení drobků jídla uvnitř klece a její uzavření, když se škůdce dostane dovnitř.

5. Elektronické

K hubení škůdců využívá technologie. Elektronická likvidace škůdců se provádí pomocí elektronických repelentů.

Závěr

Nyní, když jste se naučili, co je to kontrola škůdců, můžete účinně regulovat škůdce ve svém domě. Můžete zajistit, že vy a vaše rodina budete v bezpečí před nepříznivými zdravotními účinky, které přinášejí nechtěná stvoření.