Co je dárcovství krevních destiček? Jeho 5 úžasných komponentů!

Možná jste slyšeli o dárcovství krve, ale co je to darování krevních destiček? Tento článek vám řekne základy toho, co potřebujete vědět o dárcovství krevních destiček; ze samotného názvu poznáte, že jde o darování krevních destiček.

Věděli jste, že naše krev se skládá z různých složek? Věděli jste také, že tyto komponenty lze darovat samostatně? Budete si také moci přečíst o ostatních složkách krve a jejich účelu. Naše tělo funguje fascinujícím způsobem a vy o něm nyní můžete prozkoumat více. Přečtením tohoto článku se možná dozvíte, jak mnohem významnější roli hraje naše krev v našem přežití. Takže bez dalších řečí začneme!

Složky krve

Jaké jsou složky krve? Naše krev má vlastnosti, které lze darovat individuálně. V naší krvi je pět složek. Zde si můžete přečíst a dozvědět se o každém prvku.

Složka #1. Červené krvinky

Červené krvinky nebo červené krvinky jsou zodpovědné za dodávku kyslíku do různých orgánů našeho těla. Přenášejí kyslík z našich plic naším krevním řečištěm a takto se distribuují. To je důvod, proč mají sportovci nebo fyzicky aktivní lidé více okysličené krve, protože mají aktivnější krevní oběh. Červené krvinky dávají naší krvi výraznou červenou barvu. Tyto buňky jsou produkovány v naší kostní dřeni. Při skladování v nádobě pro darování má trvanlivost až 42 dní. Při skladování je potřeba ho vychladit. Vědět, co je dvojité darování červené krve.

Složka #2. Krevní destičky

Krevní destičky jsou ty, které jsou zodpovědné za záplatování jakýchkoliv vašich ran. Je bezbarvý, který se k sobě lepí a vytváří ochrannou stěnu před cizími tělesy. Mohou se objevit jako nažloutlá skvrna tvrdé kůže minuty po roztržení dužiny. Jejich trvanlivost je pouhých pět dní. Nepotřebují chladit a stačí je skladovat při pokojové teplotě. Je však třeba je neustále přesouvat, aby se neshlukovaly. Používají se k léčbě pacientů s rakovinou. Pacienti s horečkou dengue mají pokles počtu krevních destiček, což způsobuje vnitřní krvácení. Zde jsou také potřeba.

Složka #3. Plazma

Plazma je tekutá část naší krve a krvinky jsou v plazmě pouze suspendovány. Kvůli množství červených krvinek může vypadat, že tekutá část krve bude také červená. Plazma je nažloutlá. Jakmile byla tato krevní složka oddělena od plné krve, lze vidět, že nehrála žádnou roli při dodávání krve její červené barvě. Skládá se téměř výhradně z vody a pouze asi 8 % dalších nezbytných bílkovin, minerálů, hormonů a vitamínů. Při skladování plazmy může mít trvanlivost až rok. Je třeba je také uchovávat zmrazené. Plazma je běžně vyžadována u lidí s poruchami krvácení. Plazma přenáší elektrolyty, které naše svaly potřebují, a také udržuje rovnováhu pH v našem těle.

Složka #4. Kryo

Kryo je část plazmy, která se extrahuje zpomalením rozmrazování zmrazené plazmy. Cryo má výraznou bílou barvu. Tato krevní složka může být také rok skladována zmrazená, stejně jako plazma. Mají výjimečné faktory srážení krve, které pomáhají snižovat krevní ztráty. Pomáhají zpomalit krvácení při poranění těla. Se zpomaleným krvácením budou krevní destičky schopny ránu uzavřít. Cryo se používá hlavně u pacientů s diagnózou hemofilie a von Willebrandovy choroby.

Složka #5. Bílé krvinky

Bílé krvinky jsou ty, které bojují proti cizím tělesům, která mohou vstoupit do těla a způsobit poškození. Viry a bakterie jsou některé příklady cizích těles, která ničí. Když se bílá krvinka setká s bakterií nebo virem, vytvoří si proti nim protilátku. Člověk si pak proti nim vytvoří imunitu. Obvykle mezi těmi, kteří potřebují darování krevních destiček, potřebují také bílé krvinky. Skutečnost, že potřebují zastavit krvácení nebo vnitřní krvácení, naznačuje, že jejich tělo potřebuje více „vojáků“ k boji s virem oslabujícím jejich systémy.

Co je to darování krevních destiček?

Možná se ptáte, co je to darování krevních destiček? Před darováním krevních destiček se ujistěte, že jste dobře odpočinutí. Před několika dny si dejte stravu bohatou na vápník. Lékařská centra pro dárcovství krve používají zařízení k extrakci pouze krevních destiček pro dárcovství krevních destiček. K tomuto postupu budou použity obě ramena.

Když je vám krev odebrána z jedné paže, prochází přístrojem, aby získala krevní destičky a zbytek krve vrací do druhé paže. Když se k vám vrátí krev, může vám být chladno a oni vám poskytnou přikrývky, aby se zahřáli. Dokončení procesu trvá přibližně 3 hodiny. Doporučuje se, aby dárci po odběru pili hodně tekutin a odpočívali, aby se ztracené krevní destičky rychle obnovily. Možná budete chtít pravidelně číst o 13 super zdravotních přínosech dárcovství krve.

Je to obal!

Nyní, když víte, co je to darování krevních destiček, možná budete chtít vědět, že můžete darovat až 24krát ročně. Krevní destičky můžete darovat každých sedm dní. Jsme si jisti, že lidé, kteří je potřebují, jsou za to vděční. Děkujeme, že jste si přečetli tento článek! Také by vás mohlo zajímat, proč je dárcovství krve důležité a proč bylo moje darování krve zamítnuto.