Co je bílý práškový zbytek na dřevě poškozeném vodou? Průvodce

Všichni jsme zvědaví, co je bílý práškový zbytek na dřevě poškozeném vodou. Jen málo věcí je tedy přitěžujících než investování času, peněz a úsilí do udržování vašeho domova ve skvělé kondici, jen abyste jednoho dne objevili bílé zbytky na dřevěných podlahách, nábytku a stropech. Tento článek provede všechna fakta, která potřebujete vědět o bílých plísních na dřevě poškozeném vodou!

Co je bílá plíseň?

Bílá plíseň je obecný termín pro různé druhy plísní, které se zdají bílé. Penicillium, Aspergillus a Cladosporium jsou nejrozšířenější druhy objevené v domácnostech.

Tyto formy mohou mít různé barvy, včetně šedé, zelené, černé a dalších odstínů. Kromě toho všechny formy vzkvétají ve vlhkém prostředí se zdrojem potravy, jako je dřevo.

Ve většině případů je určení druhu plísně ve vaší domácnosti zbytečné, protože všechny plísně mají stejné škodlivé důsledky. V raných fázích vývoje se některé formy mohou zdát bílé.

Po generování spór mohou některé plísně změnit barvu. Protože však jejich spóry nejsou zbarvené, mnoho plísní vypadá bíle bez ohledu na věk.

Nedostatek zbarvení spor je způsoben typem materiálu, na kterém se vyvíjí. Kromě toho se bílá plíseň jeví jako prášková a může se mísit s materiály, na kterých roste, což ztěžuje rozlišení mezi plísní a jinými nečistotami.

Jak vypadá bílá plíseň?

Vzhledem k tomu, že spory jsou tak malé, je obtížné bílé plísně identifikovat, když se zpočátku objeví. Bílé plísně se po vytvoření kolonií projeví jako bílé tečky na povrchu.

V přírodě mohou být náplasti práškové a filmové. Ačkoli to na první pohled může vypadat jako plíseň, bílá plíseň je nebezpečnější, protože může růst v organických věcech, nikoli pouze na povrchu.

Bílá plíseň vs. Plíseň a výkvět

Lidé si často pletou bílou plíseň s plísní, která se může zdát také bílá. Na druhé straně padlí zřídka roste na jiných površích než na rostlinách a nezpůsobuje degradaci materiálu. Bílá plíseň může zničit porézní materiály, jako je dřevo nebo sádrokarton, proniknutím na jejich povrch.

Lidé si často pletou bílou plíseň s materiálem známým jako výkvět. Usazeniny soli se tvoří, když slaná voda proniká přes beton, cihly nebo kámen. Když se voda odpaří, zanechá za sebou bílý krystalický materiál podobný plísni.

Výkvět, na rozdíl od bílé plísně, nepředstavuje zdravotní riziko a neroste ani se nešíří. Prozkoumejte postižený povrch a určete, zda je látka bílá plíseň nebo výkvět. Je to výkvět, pokud je to zdivo.

Dejte něco z toho do kapky vody a uvidíte, jestli se to rozpustí; pokud ano, není to plíseň. Nakonec zmáčkněte některé položky mezi prsty, abyste zjistili, zda se nerozpadá na jemný prášek.

Co způsobuje bílou plíseň?

Bílá plíseň má přesnou příčinu jako jiné druhy plísní. Plíseň potřebuje ke svému růstu dvě věci: vlhké stanoviště a potravu.

Úniky nebo špatně větrané místnosti jsou často zdrojem vlhkosti. Dřevo, sádrokarton, koberce a další organické materiály jsou známými zdroji potravy. Nejlepší způsob, jak se s tím vypořádat, je naučit se čistit holé dřevo a jiné materiály poškozené vodou – nejlépe roztokem bělidla a vody.

Je bílá plíseň nebezpečná?

Poslední linie je, že zdravotní problémy spojené s bílou plísní jsou velmi závislé na jednotlivci. Někteří lidé nejsou spory ovlivněni, zatímco jiní jsou na ně alergičtí. Kýchání, vyrážka na kůži a rýma jsou příznaky alergie.

Důsledky mohou být závažnější a nebezpečnější, pokud je váš imunitní systém narušen. Pokud máte pocit, že jste vy nebo rodinný příslušník delší dobu vystaveni bílé plísni, měli byste vždy vyhledat lékařskou pomoc.

Kde je bílá plíseň v domácnostech nejčastější?

Plísním se daří ve tmavém a vlhkém prostředí, kde je zdroj potravy.

Suterény

Bílá plíseň běžně roste na betonových zdech, dřevěných podlahových nosnících a předmětech uložených ve sklepích, jako je oblečení. Voda prosakuje stěnami suterénu, což má za následek vlhkou atmosféru, která podporuje růst plísní. Ke kondenzaci může dojít, když se studený venkovní vzduch setká s teplým vnitřním vzduchem ve sklepích, čímž se bílá plíseň stane ideálním chovným stanovištěm.

Podkroví

Protože obsahují mnoho zdrojů potravy, jako je dřevo a izolace, jsou podkroví ideální pro růst bílé plísně. Plísni lze přivádět vlhkost prosakujícími střechami, kondenzací způsobenou měnícími se teplotami, netěsnými trubkami a nedostatečným větráním.

Vzhledem k omezeným prostorům může být odstranění plísní z podkroví extrémně obtížné. Doporučujeme pravidelně vyšetřovat vaši půdu na přítomnost bílé plísně nebo zatuchlého zápachu.

Prostory procházení

Bílé plísně se s největší pravděpodobností vyskytují v plazivých prostorách, jako jsou sklepy, u vás doma. Plísně v plazivých prostorách mohou být způsobeny netěsnými trubkami, prasklými svody nebo žlaby, prasklinami základů, nedostatečným větráním a jinými zdroji vlhkosti.

Je také vhodné nic neukládat do prostoru procházení, protože plíseň miluje lepenkové kartony a další organické věci. Jak již bylo řečeno, při odstraňování a sanaci plísní musíte také řešit zdroj vlhkosti.

Závěr

Bílá plíseň může růst na porézních materiálech, jako je dřevo, dřevěná deska a nábytek. Mohou také růst na dřevěných površích, jako jsou krokve v podkroví, podlahové nosníky v suterénu nebo prolézaných prostorách a dřevěný nábytek.

Naštěstí jsme vám poskytli nejpřesnější odpovědi na vaše dotazy týkající se zbytků bílého prášku na dřevě poškozeném vodou. Tyto podrobnosti můžete použít k vyřešení problému co nejdříve.