Co je afghánská deka: 6 základních charakteristik

Pokud jste zvědaví, co je to afghánská deka, je to pletená nebo háčkovaná deka. K výrobě můžete také použít lidská nebo přírodní vlákna.

Je to umění příze a je primárně dekorativní. Poslouží však i jako přikrývka.

Vzbuzuje to váš zájem? Pokud ano, čtěte prosím dále. Budeme mluvit o tom, co odlišuje afghánskou přikrývku od běžné přikrývky, spolu s jejími výraznými vlastnostmi.

Dá se po odlišení od běžné deky použít jako náhrada? Je to stejně účinné? Více se dozvíte, když budete číst dál.

Co je afghánská deka a její rozdíl od běžné deky?

Ve skutečnosti byly štítky jako přehozy, afghánské přikrývky a přikrývky v průběhu času zaměnitelně používány. Mají však rozdíly. Zde jsou některé aspekty, ve kterých se liší.

 • Velikost – Přikrývka je velká jako postel, ať už je to královna nebo král. Na druhou stranu afghánské přikrývky nejsou omezeny žádnou velikostí.

Mohou být ve velikosti přehozů nebo i postelové. Existují dokonce afghánské přikrývky nebo lapghany velikosti klína, které jsou ideální pro váš klín.

 • Materiály – Přikrývky jsou vyrobeny z jednoho kusu látky ve velikosti postele. Také jejich konce jsou svázány na rozdíl od hodů, aby se zabránilo třepení.

Mezitím se afghánské deky pletou nebo háčkují. Jsou ručně vyráběné, což jim dodává výraznou texturu.

Navíc jsou obvykle barevné, ale můžete se také rozhodnout, že při jejich výrobě použijete jednu barvu.

 • Konstrukce – Přikrývky jsou obvykle vyrobeny z vlněných směsí nebo fleecu. Nejběžnějším materiálem používaným na přikrývky je bavlna.

Jak bylo opakovaně zmíněno, afghánské deky jsou háčkované nebo pletené, to znamená, že jsou vyrobeny z příze.

 • Použití – Pro zahřátí se používají běžné přikrývky i afghánské přikrývky. Afghánské deky však mají i dekorativní využití.

Někdy je můžete vidět přehozené přes pohovky nebo pohovky, aby dodaly místnosti další šmrnc.

Charakteristiky afghánských přikrývek

 • Složitost – Afghánské přikrývky vyrábí člověk a jsou vyráběny tvrdou prací. Vyžadují různé typy a barvy přízí a dovednosti k vytažení designu nebo motivu. Zkrátka vyžadují úsilí.

To je dobrá věc, protože háčkování afghánských přikrývek pomáhá s pamětí. Říká se tomu také háčkovací terapie a pomáhá těm, kteří mají problémy s demencí!

 • Pohodlnost – Afghánské přikrývky nabízejí více než osobní projekty a dekorace teplo a pohodlí. Ať už se tulíte v zimě nebo pracujete na projektu v létě, je tu pro vás afghánská deka.
 • Velikosti – výhodou afghánské přikrývky je, že se dodává v různých velikostech.

Afghánská přikrývka v plné velikosti je asi 50″ x 65″. Lapghan je asi 35″ až 40″. Dětská přikrývka má na druhé straně rozměry asi 25″ x 30″.

Jedná se o obecné míry, takže můžete skončit s větší nebo menší afghánskou dekou, v závislosti na vašem vzoru.

Můžete také upravit afghánské přikrývky, které jste vyrobili. Dětskou deku můžete proměnit například v afghánskou v plné velikosti.

Je snadné je upravit, pokud se jedná o pruhované afghánské přikrývky.

V čem jsou afghánské přikrývky jedinečné?

Afghánské přikrývky se liší od přikrývek a přehozů. Tolik bylo stanoveno.

Čím je však pro veřejnost přitažlivý? Zde jsou některé vlastnosti afghánských přikrývek, které k nim přitahují lidi.

Různé typy a styly afghánských přikrývek

Vzhledem k tomu, jak se afghánské přikrývky používají k dekoraci, není divu, že existují různé typy a styly háčkování nebo pletení. Zde jsou nějaké příklady:

 • Jednodílný – Tohle je hit mezi začátečníky. Nejsou zastrašující a složité a je to dobrý začátek, pokud se chcete ponořit do háčkování nebo pletení afghánských dek.
 • Míle za minutu – Tato technika háčkování se provádí po částech. Pracujete na různých pásech a pak je spojujete.

Tímto způsobem nebudete zahlceni množstvím háčkování, které musíte udělat. Technika míle za minutu je také výhodná, pokud neradi nosíte svůj projekt s sebou, protože potřebujete pracovat pouze na určitých kusech.

 • Join-as-you-go – Tato technika háčkování se také skládá z dílků a je věrná svému názvu. Za pochodu spojujete různé strany motivů, na kterých pracujete. Je to zábavné, ale pro začátečníky je to trochu komplikované.
 • Motiv – Tak jako míle za minutu se tento typ háčkování provádí po kouscích – nebo v tomto případě motivech. Motivy mohou mít podobný nebo odlišný design. Mohou být také provedeny v blocích, také známých jako babičky čtverečky.

Motiv je oblíbenou technikou háčkování, protože si je můžete vzít kamkoli a vzory, které můžete vytáhnout, jsou univerzální.

 • Graphghan – Při této technice háčkování budete háčkovat obrázek. Obrázek může být fotografie vašeho mazlíčka nebo něco tak jednoduchého, jako je symbol. Může to být i nápis!

Závěr

Lidé, kteří se rádi udržují v teple a pohodlí, jsou deky fajnšmekři. Opět se můžete ptát, co je to afghánská přikrývka? Odpověď zní, že jde o kombinaci designu a pohodlí, která odpovídá tomu, co bylo diskutováno výše.