Co dělá ohnivá deka? Nejlepší využití a výhody

Pokud jste zvědaví, co dělá hasicí deka, můžete pochopit podstatu ze samotného názvu. Požární deka hasí oheň tím, že jej udusí a přeruší jeho přívod kyslíku. Jedná se tedy o typ hasicího přístroje.

Co dělá ohnivá deka? Hasicí přístroj ve formě přikrývky?

Protipožární přikrývka je v podstatě hasicí přístroj ve formě přikrývky, což znamená, že může zabránit šíření požárů. Působí proti malým plamenům tak, že je udusí jako přikrývku a přeruší přívod kyslíku, který oheň potřebuje k tomu, aby přetrvával a hořel.

Jak fungují protipožární přikrývky

Celková konstrukce protipožární přikrývky se skládá z protipožární fólie uvnitř dvou vrstev tkané tkaniny ze skelných vláken. Deka je pak uložena v kontejneru, který můžete připevnit na zeď. Jak již bylo zmíněno dříve, přikrývku je užitečné umístit nad malé plameny, aby je udusila a vyhladila je z kyslíku.

Malé požáry můžete rychle zlikvidovat pomocí hasičské deky zatažením za rukojeti, abyste ji nechali sklouznout z nádoby nebo podle pokynů konkrétní deky, kterou máte. Poté si přikryjete ruce dekou, aby vás chránila, než ji rozložíte na oheň.

K čemu se nejlépe hodí protipožární deka?

Protipožární přikrývka obvykle odolá teplu až 1652 °F, takže funguje dobře pro domácnosti nebo dokonce průmyslové kuchyně. Kompaktní velikost se také snadno skladuje a přenáší pro lodě nebo přívěsy. Nejlepší je však nepokoušet se uhasit plameny větší než přikrývka a místo toho zavolat horkou linku hasičů.

Jak používat protipožární deku

Je lepší zkontrolovat pokyny konkrétní hasičské přikrývky, kterou máte. Obvykle jej však můžete použít zatažením za popruhy, abyste jej dostali z nádoby. Pak nezapomeňte před umístěním přikrývky na plameny přerušit přívod elektřiny nebo plynu v oblasti, opatrně, abyste je nerozdmýchali.

Omotejte si okraj přikrývky kolem rukou, abyste je chránili, a přikryjte přikrývkou veškerý oheň. Po uhašení ohně prosím neodstraňujte přikrývku, protože by byla stále horká. A navíc hasičskou deku nikdy nemůžete znovu použít, i když se po prvním použití zdála nepoškozená.

Co odstraní ohnivá deka?

Protipožární deka je nejlepší pouze pro likvidaci malých požárů, obvykle v kuchyni. Tento dekový hasicí přístroj by se měl používat pro požáry třídy K nebo pro ty, které zahrnují kuchyňské oleje a tuky. Celková konstrukce protipožární přikrývky dokáže tento typ plamene účinně vymýtit i při velmi vysoké teplotě od olejů a tuků.

Rádi bychom také zdůraznili, že byste měli znát správný způsob použití požární deky. Za prvé, změřte, zda dokáže pokrýt všechny plameny, a za druhé, zkontrolujte sami sebe. Pokud propadáte panice, neměli byste se pokoušet házet přikrývku přes oheň, mohli byste místo toho minout a zranit se.

Může vás ochránit ohnivá deka?

Pokud nemůžete na plameny nasadit protipožární deku, můžete ji také použít k ochraně během evakuace z oblasti. Přikryjte se dekou, abyste se dostali pryč od ohně. Dalším způsobem, jak může požární deka někoho chránit, je, když je člověk v plamenech.

Deku kolem nich můžete omotat, abyste minimalizovali jejich zranění a popáleniny. Přikrývku lze dokonce začlenit do techniky stop, drop a roll, kde chemický hasicí přístroj nebude užitečný kvůli možnému podráždění plic při vdechnutí. A když používáte protipožární přikrývku proti kuchyni, která se zapálila, nezapomeňte nejprve vypnout zdroj tepla a nikdy nelít vodu na mastnotu před nasazením přikrývky.

Proč potřebujete požární deku?

Požární ochrana

Vždy si můžete pořídit protipožární deku pro váš domov, přívěs, loď nebo kuchyni. Dodává se v různých velikostech, ale všechny se snadno skladují v oblastech s potenciálním nebezpečím požáru. Jak jste se dočetli, protipožární deka je nejen použitelná proti požáru, ale může vás také ochránit při evakuaci, takže si ji můžete pořídit.

Snadné použití

Nejlepší by bylo, kdybyste dostali hasicí deku, protože se snáze používá než tradiční hasicí přístroj. Ti, kteří nemají sílu na manipulaci s hasicím přístrojem, by měli pohodlně používat přikrývku. Někteří lidé také nejsou schopni udusit oheň pomocí techniky drop and roll, protože jsou staří nebo nemocní, kde je snazší použít přikrývku.

Žádné čištění

Konečně po použití hasicí přikrývky nepotřebujete mnoho čištění. Měli byste si pamatovat pouze to, že tento hasicí přístroj je účinný pouze pro plameny, které jeho velikost může udusit, a pokud si nejste jisti, je vždy lepší kontaktovat hasiče. A po použití hasicí deku vyhoďte.

Závěr

Pokud doma nemáte hasicí přístroj, proč si nepořídit hasicí deku? Ale co dělá hasičská deka? Je to hasicí přístroj v přikrývce, který můžete použít k udušení malých plamenů a zabránit jejich dalšímu hoření.

Tuto deku můžete mít doma, v přívěsu nebo na lodi, protože je malá a snadno se s ní manipuluje, i když se fyzicky trápíte. Pamatujte, že funguje pouze při malých požárech a nikdy jej nesmíte znovu použít.