Co dělá anodová tyč ohřívače vody? 4 snadné věci, které můžete udělat!

Zajímá vás, co dělá anodová tyč ohřívače vody, možná by vás zajímalo? Úkolem anodové tyče je přitahovat sediment a korozivní látky, jako jsou minerály ve vodě, aby erodovaly anodovou tyč místo uvnitř nádrže vašeho horkovodního systému.

Anodová tyč chrání váš ohřívač vody před korozívními látkami, které by jej mohly poškodit. Na korozi vašeho ohřívače vody má vliv celá řada věcí. Ohřívače vody jsou notoricky náchylné ke korozi a rezivění, takže anodová tyč je nezbytná.

Anodová tyč nebo obětní tyč je kovová tyč, která se nachází uprostřed vaší nádrže a je často vyrobena z hořčíku, hliníku nebo slitiny hliníku/zinku. Toto je jedna z nejdůležitějších součástí vašeho ohřívače vody. Anodová tyč je obecně složena z tohoto typu materiálu, aby se snížilo riziko koroze vašeho ohřívače vody. Abych to stručně vysvětlil, přitahuje usazeniny a škodlivé látky, jako jsou minerály ve vodě, do anodové tyče místo do vnitřku nádrže vašeho teplovodního systému. Anodová tyč chrání váš ohřívač před nebezpečnými látkami, které by jej mohly poškodit. Dovolte mi to vysvětlit dále.

Lze anodu vyměnit?

Přestože anodová tyč plní důležitou funkci a udržuje váš ohřívač, nakonec se opotřebuje. Vzhledem k zjevnému minerálnímu složení vody je nutné měnit anodovou tyč častěji než v jiných regionech země. Ujistěte se, že je pravidelně aktualizujete, abyste zajistili, že váš ohřívač vody bude fungovat hladce. Doporučujeme nechat si anodovou tyč jednou až dvakrát ročně prohlédnout. Je skutečně unikátní, co dělá anodová tyč ohřívače vody.

Ohřívače vody spotřebují v průměru více než 20 % domácí energie, ale když se porouchají, možná budou muset pracovat velmi tvrdě, aby zajistily stejné množství teplé vody. Může to mít za následek růst vašich cen energií, což výrazně ovlivní výdaje vaší domácnosti. Je také důležité, aby byla vaše anoda pravidelně kontrolována, aby se minimalizovalo další poškození a nákladné opravy, kterým by bylo možné předejít vhodnou péčí, údržbou a restaurováním.

Co dělá anoda ohřívače vody? Věci, které musíte udělat!

Nejčastějším problémem anodové tyče v ohřívači vody je koroze. Pokud však tyč reziví a chátrá, svědčí to o tom, že svou funkci splní. Proto je to nejrozšířenější problém. Pokud je ocelový drát tyče odkrytý, je pravděpodobně čas jej vyměnit. Oxidace anodových tyčí začíná na nebo spodní části tyče a postupuje do jádra. Je čas jej vyměnit, pokud dojde k poškození více než palců.

#1. Deaktivujte ohřívač vody

Ujistěte se, že elektřina a voda jsou vypnuté, kdykoli s ním něco děláte. Na plynovém ohřívači vody můžete vypnout jistič nebo regulátor. K vypnutí vody použijte vypínač na potrubí se studenou vodou. Vodu z měřiče lze také vypnout. Vodoměry se obvykle nacházejí mimo váš domov a jsou zakryté šedým nebo hnědým víkem. Bezpečnost je to, co při provádění tohoto druhu práce upřednostňujeme.

#2. Vypusťte vodu ze zásobníku teplé vody

Vypouštěcí ventil je jen na dně nádrže ohřívače vody. Připevněte tuto zásuvku k zahradnímu domku a natáhněte ji ven nebo poblíž kanalizace. Z nádrže by mělo být vypuštěno přibližně 10 % vody. Pokud je anodová tyč na okraji nádrže, možná budete muset vypustit více vody. Aby to fungovalo, ujistěte se, že odtok a ventil horké vody jsou otevřené. Mnoho lidí se rozhodne vyprázdnit celou nádrž.

#3. Najděte a demontujte anodovou tyč

Jak již bylo uvedeno, anoda ohřívače vody je umístěna směrem k horní části vašeho ohřívače vody. Pokud máte potíže s jeho nalezením, podívejte se do uživatelské příručky ohřívače vody. Můžete si také vyhledat model ohřívače vody na internetu a prohlédnout si jeho schéma. Pomocí nástrčného klíče nebo nástrčného klíče vyjměte anodovou tyč z ohřívače vody. Utažení anodové tyče před jejím uvolněním může pomoci při jejím zlomení a ulehčení postupu demontáže.

Neměly by se používat žádné pronikající kapaliny, protože se mohou dostat do vašeho ohřívače vody a znečistit jej. Věnujte pozornost tomu, co se stane, když se pokusíte vyjmout anodovou tyč z ohřívače vody, abyste zjistili, zda je stále ve skvělém stavu. Předpokládejme, že je příliš velký na to, aby se dal vyjmout z ohřívače vody. Pokud zrezivěl, bude možné jej vyjmout z ohřívače vody. Myslím, že je užitečné přečíst si o 3 typech problémů s anodovou tyčí ohřívače vody.

#4. Kupte a nainstalujte novou tyč

Kupte si novou anodovou tyč v místním železářství. Protože hliník vytváří významnější proud než hořčík, nákup hliníkové tyče místo hořčíkové tyče může prodloužit životnost vašeho ohřívače. Vložte tyč a otáčejte jí ve směru hodinových ručiček, dokud ji již nelze otáčet rukou. Poté pomocí klíče ještě více utáhněte. Přitom se ujistěte, že se ohřívač vody neotáčí nebo neotáčí.

Je to obal

Nyní máte představu o tom, co dělá anodová tyč ohřívače vody. Typickým neopěvovaným hrdinou ohřívače vody je anodová tyč. A hlídání anodové tyče a její okamžitá výměna, když se rozbije, je zásadní pro ochranu vaší nádrže a udržení životnosti a funkčnosti vašeho ohřívače vody. Neváhejte znát i tyto věci; přečtěte si o tom, jak zapálit plynový ohřívač teplé vody a co je energetický faktor ohřívače vody.