Co dát do zvlhčovače, aby se zabránilo plísním: 4 nejlepší možnosti

Bílý ocet a destilovaná voda jsou užitečné přísady do vašeho spotřebiče. Nyní víte, co dát do zvlhčovače, aby se zabránilo tvorbě plísní.

Zvlhčovače jsou užitečnou pomůckou, kterou můžete mít doma. Prostředí bude příjemné a vaše pokožka bude zdravá.

Výhody používání zvlhčovače

Zvlhčovače uvolňují vlhkost do vzduchu a v uzavřené místnosti se cítí příjemně. Bojují se suchým vzduchem, takže jsou nezbytné pro lidi s astmatem a respiračními problémy.

Všimli jste si prasknutí rtů a vyschnutí nosu v chladných obdobích? Zvlhčovač může vyřešit všechny tyto problémy a zvlhčit vzduch. Lidé milují zvlhčovače z několika důvodů:

1. Udržuje pokožku a vlasy vlhké

Popraskané rty a suché ruce jsou v zimě běžným jevem. Lidé se uchýlí k používání ohřívačů, ale do vaší místnosti uvolňují teplý a suchý vzduch. Zvlhčovače šíří vlhkost a činí vnitřní podmínky snesitelnějšími.

2. Pomáhá zvládat suchý kašel

Lidé obvykle vyvíjejí neproduktivní kašel, když je vzduch suchý. Zvlhčovač může pomoci s uvolněním vašich dýchacích cest.

3. Je to dobré pro chrápání

Suchý vzduch zabraňuje mazání vašich dýchacích cest, takže je větší pravděpodobnost chrápání. Zvlhčovač může uvolnit vzduch a zmírnit příznaky.

4. Je to výhodné pro váš domov

Zvlhčovač není dobrý jen pro vás; může to prospět i vašemu domovu. Pokojové rostliny rostou lépe se zvlhčovačem a tapety nejsou náchylné k praskání.

Při používání zvlhčovače však musíte být opatrní. Nedávejte jej příliš blízko postele, protože by to mohlo vést k problémům s dýcháním. Zde je návod, jak blízko by měl být váš zvlhčovač u postele.

Špinavé zvlhčovače vzduchu mohou také způsobit více škody než užitku. Musíte se ujistit, že vše uvnitř je čisté, abyste zabránili onemocnění.

Nyní se dostáváme k hlavnímu problému; jedna věc, na kterou byste si měli dát pozor, je tvorba plísní ve vašem zvlhčovači.

Jak se forma tvoří uvnitř?

Zvlhčovače jsou uzavřené nádrže, které šíří vlhkost ve vzduchu, takže jsou při nesprávném čištění dokonalou živnou půdou pro plísně. Černé, zelené, bílé nebo hnědé skvrny na znamení plísně.

Jakmile je uvidíte, musíte zařízení hned vyčistit. Ponechání zvlhčovače bez dozoru může vést k respiračním onemocněním, jako je astma nebo alergie.

Postup při čištění plesnivého zvlhčovače krok za krokem

Jakmile na svém zařízení objevíte plíseň, měli byste ji vyčistit. Čištění je jednoduché a nezabere mnoho času.

Krok č. 1. Vyprázdněte zvlhčovač.

Krok č. 2. K opláchnutí zvlhčovače použijte horkou vodu a bílý ocet.

Krok č. 3. Vše vydrhněte. Pomocí kartáče s měkkými štětinami setřete plíseň nebo šupiny.

Krok č. 4. Pomocí teplé vody smyjte všechny zbylé plísně.

Krok č. 5. Před opětovným složením se ujistěte, že jsou součásti suché. Zabráníte tak opětovnému růstu plísní. Zde je několik informací o tom, jak plíseň umírá, když vysychá.

Užitečné přísady, které mohou zabránit plísním

Nyní, když jste zvlhčovač vyčistili, můžete jej znovu sestavit. Několik užitečných přísad může zabránit opětovnému růstu plísní ve vašem zařízení.

1. Bílý ocet

Tato kapalina je antibakteriální, proto do zvlhčovače přidejte jeden šálek, abyste zabránili růstu plísní.

2. Olej z čajovníku

Tento esenciální olej je přírodní dezinfekční prostředek, takže ve vašem zařízení nebudou růst spóry plísní. Přidejte několik kapek do zvlhčovače pro ochranu před plísní. Tento olej může být také dýchací pomůckou pro lidi s astmatem.

3. Peroxid vodíku

Dejte několik kapek této chemikálie do zásobníku a plíseň ve vašem zvlhčovači již neroste!

4. Tablety zvlhčovače

Existují některé produkty speciálně určené k prevenci růstu plísní ve zvlhčovači. Můžete si koupit tyto tablety a dát si jednu do zvlhčovače, aby byla čistá.

Jak zabránit bakteriím ve zvlhčovači

Někdy nestačí přidání aditiv do zvlhčovače. Měli byste mít pravidelné hygienické postupy, aby vaše zařízení bylo bez bakterií.

Pravidelně měňte vodu

Nenechávejte vodu ve zvlhčovači příliš dlouho. Pokud necháte vodu příliš dlouho, mohou se vytvořit minerální usazeniny.

Použijte destilovanou vodu

Destilovaná voda má menší obsah minerálů než voda z vodovodu. Pokud zůstanou bez dozoru, tyto minerální usazeniny se mohou vyvinout v bakterie nebo plísně.

Pravidelně čistěte zařízení

Dodržujte plán čištění, aby váš zvlhčovač nevytvářel plísně. Jednou týdně vyčistěte nádobu podle výše uvedených pokynů a jednou za měsíc věnujte čas hlubokému čištění nádrže.

Udržujte okolí suché

Váš zvlhčovač uvolňuje vlhkost, ale ujistěte se, že okolí není příliš vlhké. Přebytečná vlhkost by mohla vést k růstu plísní a bakterií.

Zajistěte, aby byl váš vzduch čistý

Celková kvalita vzduchu musí být čistá, aby váš zvlhčovač fungoval správně. Pravidelně měňte filtr v systému vytápění a klimatizace.

Udržujte svůj zvlhčovač aktuální

Staré zvlhčovače nemusí fungovat tak dobře a začnou se rozpadat. Tato zařízení mohou obvykle trvat až pět let, než bude nutné je vyměnit.

Správně uložit zařízení

Ujistěte se, že jsou všechny části suché, a zlikvidujte všechny použité filtry a vodní kazety.

Závěr

Zvlhčovače jsou užitečné pomůcky, ale jsou náchylné k růstu plísní. Zařízení můžete udržovat v čistotě, když víte, co dát do zvlhčovače, aby se zabránilo růstu plísní. Nyní budete mít doma vynikající kvalitu ovzduší!