Černá plíseň 101: Jak se zbavit černé plísně ve vířivce

Prvním krokem, jak se zbavit černé plísně ve vířivce, je identifikace rozsahu poškození. V tomto článku o odstraňování plísní se dozvíte, jak odstranit černou plíseň svépomocí.

Dále se dozvíte o příčinách růstu černé plísně. To by vás informovalo o tom, na co je třeba dávat pozor při prevenci plísní.

Černá plíseň ve vířivkách

Černá plíseň je notoricky známý druh plísně. Devastuje mnoho částí vašeho domova, včetně vířivky.

Podívejte se v tomto článku na to, jak roste a jak se s tím vypořádat.

Co je černá plíseň?

Nejprve si ujasněme, co je černá plíseň. Černá plíseň (Stachybotrys chartarum) se běžně vyskytuje ve shlucích a je typicky zelenočerná.

Ne všechny kmeny černé plísně jsou toxické. Toxické kmeny však vylučují mykotoxiny, které mohou být pro člověka problematické.

Účinky mykotoxinů sahají od otravy po imunitní nedostatečnost. Obzvláště rádi pěstují na potravě, což je činí o to nebezpečnějšími kvůli možnému pozření.

Tento článek se však více zaměří na růst černé plísně ve vířivkách, což může přerušit váš relaxační čas.

Jak černá plíseň roste ve vířivkách?

Černá plíseň ve vířivkách roste stejně jako na jiných místech plísně. Než se usadí a rozmnoží, musí splnit určité podmínky.

Splnění kritérií pro ně ale není zrovna těžké. Vířivky jsou studnou vláhy, což usnadňuje růst plísní na nich.

Prostředí vaší koupelny bohaté na vlhkost je hlavním důvodem, proč v ní často vidíte růst plísní. Dalším kritériem pro plíseň je zdroj potravy.

Plíseň se živí několika věcmi, jako je sádrokarton, dřevo a prach. Plísně nikdy nedojdou zdroje potravy, takže se místo toho musíte vypořádat s nadměrnou vlhkostí, abyste je odstranili.

Abyste zabránili usazování spor plísní na vašich površích, zde je článek o vymýcení spor plísní, který vám může pomoci.

Jaké jsou příčiny růstu černé plísně ve vířivkách?

Kromě výše uvedených podmínek růstu černé plísně jsou zde další důvody:

Teplo

Plíseň může přežít v širokém rozmezí teplot. Obzvláště mají rádi vysoké teploty (asi 73 ° Fahrenheita).

Existuje také způsob, jak zabít plísně prostřednictvím teplot. Zde je článek o teplotě, kdy plíseň v potravinách zabíjí, který vám může toto téma osvětlit.

Minimální problémy s osvětlením a těsněním

Pokud vaše vířivka nedostává dostatek světla a je bohatá na vlhkost, pak to bude ráj pro plísně. Zvláště pokud má vaše vana prasklé těsnění na boku a problém s instalatérstvím na stěnách.

Jaké jsou účinky černé plísně?

Poté, co se dozvíme o různých příčinách černé plísně, podíváme se na její účinky. Jak již bylo zmíněno výše, černá plíseň je mezi majiteli domů notoricky známá a oprávněně.

Černá plíseň má tendenci se rychle šířit a kolonizovat, takže je obtížné se s nimi vypořádat. Navíc má tendenci vést ke zdravotním problémům.

Vzhledem k tomu, že koupelna je sdílený prostor, mohou být členové vaší rodiny vystaveni černé plísni na vířivce. Je známo, že dlouhodobé vystavení černé plísni má širokou škálu nepříznivých zdravotních účinků, od alergií až po dlouhodobější problémy.

Černá plíseň vede kromě nepříznivých vlivů na zdraví také k oslabeným konstrukcím domů. Oslabují místo, na kterém se usadí, protože ho používají také jako zdroj potravy.

Odstranění černé plísně ve vířivce

Zjistili jsme, že černá plíseň je v domácnosti škodlivá, a proto byste měli černou plíseň co nejdříve odstranit. Zde jsou kroky k odstranění černé plísně ve vířivce.

Krok č. 1. Vysušte si vířivku

Vlhkost je jednou z podmínek, které vedou k růstu plísní; proto musíte svou vanu udržovat bez vlhkosti, abyste odstranili plíseň. Otřete povrch vany a vyvětrejte místnost.

Zkontrolujte také těsnění vaší vířivky. Praskliny na těsnění vany mohou způsobit růst plísní, takže je lepší být v bezpečí.

Krok č. 2. Roztok bělidla

Potřebujete výkonné řešení, jak se vypořádat s černou plísní, díky čemuž je bělidlo perfektní směsí k hubení černé plísně. Před přípravou směsi se nejprve chraňte ochrannými brýlemi a gumovými rukavicemi.

Poté smíchejte bělidlo a vodu ve spreji. Poté nastříkejte směs bělidla a vody na místa ve vířivce zasažená plísní.

Krok č. 3. Drhnout

Po nastříkání vany roztokem bělící vody ji vydrhněte plastovým kartáčem. Poté vířivku opláchněte čistou vodou, ale nepřeplňujte oblast.

Zkontrolujte oblast, zda jsou v ní stále skvrny od plísně. Pokud plíseň stále existuje, opakujte kroky dva a tři.

Poté, co odstraníte všechny skvrny od plísně, osušte vířivku. Ujistěte se, že v koupelně není nadměrná vlhkost.

Závěr

Nyní víte, jak se sami zbavit černé plísně ve vířivce. Pokud se vám však zdá poškození rozsáhlé, neváhejte kontaktovat profesionály.