9 snadných kroků, jak prát krajkové závěsy

Domovy s čistými krajkovými závěsy vypadají vždy krásně a útulněji. Praní krajkových závěsů však může vyžadovat úsilí a čas. Když se naučíte prát krajkové závěsy, ušetříte náklady.

Obvykle po pár letech používání krajkových závěsů mohou jejich barvy začít blednout, zvláště pokud je pravidelně neperete.

Tyto závěsy často přitahují prach, špínu, pyly, psí chlupy a další částice. Proto je nezbytné tyto látky pravidelně udržovat, protože prach a nečistoty mohou způsobit alergické reakce.

Mějte na paměti, že ještě není pozdě, aby vaše krajkové závěsy vypadaly jako nové.

Zde jsou materiály, které budete potřebovat k praní krajkových záclon;

 • Velký kbelík
 • Prací prostředek
 • Teplá voda
 • Rukavice

Kroky, jak prát krajkové závěsy 

Postupujte podle těchto jednoduchých kroků;

Krok č. 1: Odstraňte krajkové závěsy

Nejprve musíte z okna odstranit krajkové závěsy. Většina záclonových tyčí je vždy ve vysoké poloze. Proto by bylo nejlepší použít k jejich odstranění žebřík.

Krok č. 2: Získejte kbelík

Pořiďte si dostatečně velký kbelík, aby se do něj vešly vaše závěsy. Umožní vám snadno prát materiály, aniž by chyběla jakákoli část.

Vezměte kbelík na velkou plochu; může to být vaše garáž nebo prádelna a umístěte ji tam.

Krok č. 3: Ohřejte si vodu

Zahřejte několik minut velké množství vody a nalijte ji do kbelíku. Poté do vody přidejte doporučené množství pracího prostředku.

Pamatujte, že voda by měla být před použitím teplá, nikoli horká.

Krok č. 4: Noste rukavice

Nasaďte si rukavice a zakrytýma rukama důkladně promíchejte teplou vodu se saponátem. Ujistěte se, že se mycí prostředek rozpouští ve vodě. K rozpouštění tvrdých částic můžete použít ruce.

Krok č. 5: Ponořte svůj krajkový závěs do horké vody

Vezměte si krajkové závěsy a jemně je rukama ponořte do mýdlové vody. Ujistěte se, že všechny části materiálů jsou ve směsi, abyste získali dokonalý výsledek. Namočte závěsy na 10 minut.

Krok č. 6: Vyperte si krajkový závěs

Po 10 minutách:

 • Vraťte se, zkontrolujte závěsy a otočte je rukama v mýdlové vodě.
 • Nechte to znovu 15 minut.
 • Po uplynutí nastavené doby závěsy vytáhněte a během praní zatlačte.
 • Vytáhněte závěsy a zkontrolujte, zda jsou čisté k vaší spokojenosti. Pokud není čistý, vylijte mýdlovou vodu a naplňte kbelík čistou, teplou vodou a čisticími prostředky.

  Krok #7:  Aplikujte tlak na krajkový závěs

  Tentokrát závěsy znovu vyperte za tlaku. Po pěti minutách praní vyndejte látky a sledujte výsledky. Pokud je vyhovující, vyndejte ho ze směsi.

  Krok č. 8: Opláchněte krajkový závěs

  Vylijte mýdlovou vodu a naplňte kbelík čistou. Ponořte závěsy do vody a opláchněte zbytky pracího prostředku.

  Možná budete muset tento proces zopakovat třikrát, abyste se ujistili, že na krajkových závěsech nejsou žádné čisticí prostředky.

  Krok č. 9: Vysušte

  Mokré závěsy sušte na látkové šňůře, nejlépe na slunci. Pro dosažení nejlepších výsledků nechte závěsy několik hodin na slunci. Tyto výše uvedené kroky, jak prát krajkové závěsy, jsou použitelné, pokud používáte ruční metodu.

  Jak perete krajkové závěsy v pračce?

  Zvažte použití pračky, pokud nechcete prát krajkové závěsy rukama. Musíte však dodržovat pokyny uvedené v návodu ke stroji, abyste zabránili poškození záclon.

  Zde je několik tipů, jak prát krajkové závěsy v pračce.

  Krok č. 1: Odstraňte veškeré kovové nástavce na krajkové zácloně

  Abyste zabránili poškození látky a pračky, odstraňte ze záclon před vložením do pračky všechny špendlíky, kroužky, jezdce a kovové materiály. Nejlepší by bylo použít vysavač k odstranění prachu a nečistot z krajkových závěsů před jejich praním.

  Krok č. 2: Čistá voda a přidání čisticího prostředku

  Nalijte do stroje vlažnou vodu a přidejte do ní jemný čisticí prostředek. Poté vložte látku do směsi.

  Neplňte prosím stroj krajkovými závěsy, protože by mohlo dojít k poškození. Udělejte jeden krok za druhým.

  Nechte stroj působit 10 až 15 minut.

  Krok č. 3: Opláchněte

  Po 10 až 15 minutách sejměte závěsy z pračky a opláchněte prací prostředek. Tuto metodu opakujte dvakrát až třikrát.

  Krok č. 4: Vysušte

  Sušte záclony několik hodin na slunci, abyste dosáhli dokonalého výsledku.

  Jaké čisticí prostředky bych měl použít k praní krajkové záclony

  Abyste zabránili zničení krajkových závěsů při jejich praní, zvažte čisticí prostředek nebo prací prostředek, který chcete použít, a strukturu materiálu. Tyto dva faktory se mohou zdát zanedbatelné, ale hrají velkou roli při určování, zda vaše látka dopadne dobře nebo ne.

  Nezáleží na tom, zda se rozhodnete prát krajkové závěsy ručně nebo v pračce. Dokud se soustředíte na to, aby byly závěsy čisté, vše ostatní je vedlejší.

  Pokud jste přemýšleli, jak prát krajkové závěsy, jste na správném místě. Se správnými produkty, časem, úsilím a vedením budou vaše záclony opět vypadat čistě a krásně.

  Závěr

  Udržování krajkových závěsů neustálým praním může zlepšit celkovou krásu vašeho domova. S kroky v tomto článku o tom, jak prát krajkové záclony, byste měli být schopni snadno vyprat záclony.

  Snažte se vylepšit vzhled vašeho domova čistými a krásnými závěsy. Z dlouhodobého hlediska budete rádi, že jste to udělali!